"Cumhuriyet’le 100’ler Gülüyor"

iPhone ile yaptığı "Cumhuriyet’le 100’ler Gülüyor" isimli viral olan projesini Mustafa Seven'den dinledik.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Ekim 2023
"Cumhuriyet’le 100’ler Gülüyor"

Cumhuriyetimizin ve bağımsızlığımızın baş kahramanı ulu önderin ‘’Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz.’’ demesinin üzerinden 100 yıl geçti. Bu özel gün için fotoğrafçı Mustafa Seven, iPhone ile "Cumhuriyet’le 100’ler Gülüyor" isimli bir proje gerçekleştirdi. Seven, kalabalık caddelerde yürüyerek karşılaştığı modellerin gülen yüzlerini, gülen gözlerini iPhone 15 Pro Max telefonu ve kameranın portre modu ile fotoğrafladı. Sosyal medyada çok ses getiren bu işi kendisine sorduk.Cumhuriyet’imizin 100’üncü yıl kutlamaları büyük coşkuyla geçti. Sosyal medyada en çok paylaşılanlardan biri de sizin "Cumhuriyet’le 100’ler Gülüyor" isimli çalışmanız oldu. Proje nasıl doğdu?
Cumhuriyetimizin 100. yılı için bir şeyler yapma fikri yaklaşık 6 ay önce doğdu. "Etkili ve farklı bir iş nasıl yapabilirim?" sorusu üzerinde düşünürken... Her türlü yokluğa, yoksunluğa, acıya, trajediye rağmen bu toprakları bize vatan yapan isimsiz kahramanlarımızın torunlarından yola çıkmak istedim. O torunların gözlerindeki, yüzlerindeki gülüşün portreleri minnetimizin ifadesine dönüştü. Çünkü biliyoruz ki, bugün bu topraklarda hala özgür ve modern hayatın tüm nimetlerinden sonuna kadar yararlanıp doya doya gülebiliyorsak bu onların sayesinde...Proje süreci ne kadar sürdü?
Dediğim gibi fikir yaklaşık 6 ay önce doğdu ancak çekimi yapmak için 100. yılınızın son günlerine kadar beklemeyi tercih ettim. Çünkü o büyük güne yaklaştıkça insanların enerjisinin, çoşkusunun daha büyük olacağını ve bunun çektiğim portrelere de yansıtacağını biliyordum ve öyle de oldu. Tabii böyle bir iş için 1 gün gibi çok kısa bir sürede 100 insanın portresini çekmek kolay değildi. Bunun içinde Kadıköy, Eminönü, Taksim gibi şehrin kalabalık noktalarını seçtim.

Çekimleri yaparken nelere dikkat ettiniz?
Önceleri portreleri stüdyomda standart bir ışık altında çekmeyi düşünmüştüm. Ancak sonradan insanları var oldukları, kendilerini en iyi hissettikleri ve en doğal haliyle kendileri oldukları mekanda yani sokakta çekmenin daha doğru olacağına karar verdim.

İnsanları sokakta büyük kameralar ile çekmeye kalktığınızda poz vermekte çok zorlandıklarını, kendileri gibi olamadıklarını daha önceki deneyimlerimden biliyordum. Bu iş için en büyük handikapım buydu. Burada imdadıma cep telefonum yetişti ve iPhone 15 Pro Max telefonumu kullanmaya karar verdim. Çünkü bu, insanların en alışkın oldukları ve günlük hayatlarının bir parçasıydı. Geriye sadece iPhone'umun portre modunu kullanarak deklanşöre basmak kaldı.


Bunların dışında homojen ve Cumhuriyetin ruhuna yakışır bir şekilde dağılım olması için her yaş grubundan, cinsiyetten, sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklar olmasına özen gösterdim.

Nasıl öyle güzel güldüler? Ne dediniz onlara?
Açıkçası Cumhuriyetimizin 100. yılına özel bir projem olduğunu söylemem ikna etmek için yeterli oldu. Ancak tabii ki çekim öncesinde sohbet ederek ve amacımın ne olduğunu anlatarak onları rahatlattım. Kendilerini rahat hissetmeleri içinde onları rahatsız edecek yardımcı hiçbir çekim aparatı kullanmadım. Sadece bir iPhone!

Aldığınız en güzel geri bildirim ne oldu?
Filmi yayınladıktan sonra çok sayıda takipçimden tebrik mesajları aldım ancak en anlamlısı tabii ki projeye destek olup poz veren insanların geri dönüşleri oldu. İstisnasız hepsi buna vesile olduğum ve böyle anlamlı bir güne destek oldukları için teşekkür etmeleri oldu.

Bu vesile ile bende fikrime destek olup bana gülüşlerini açan 100 arkadaşıma çok teşekkür etmek istiyorum.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.