DÜNYA OKYANUS GÜNÜ HEPİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

8 Haziran Dünya Okyanus Günü'nün önemi her zamankinden daha büyük. Çocuklarımıza bırakacağımız dünyanın kaynaklar�� her geçen gün geri dönülmez zararlara uğruyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 08 Haziran 2017
DÜNYA OKYANUS GÜNÜ HEPİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Okyanuslarımızın sağlık durumu kritik.

Yoksullukla mücadele, global besin güvencesi, ekonomik gelişme ve küresel ısınma konusundaki önemli rolüne rağmen deniz ve okyanuslarımız tehdit altında.

Bugün, kıyı şeritlerinde insan yerleşimi arttıkça kıyı ve dip ekosistemleri üzerindeki baskı giderek artıyor. Global nüfus arttıkça bu baskının azalma ihtimali yok. Şimdiden, dünyanın balık rezervinin yüzde 50'si  tamamen yok edilmiş durumda. Dünyadaki mercan resiflerinin yüzde 20'sini kaybettik, bir diğer yüzde 20 ise kritik durumda. Yalnızca plastik atıklarımız, her yıl 1 milyon deniz kuşu, 100 bin deniz memelisi ve sayısız balık öldürüyor. Deniz kirliliğinin yaklaşık yüzde 80'i karadaki aktivitelerden yayılıyor. Virginie Dolata ve Caroline Amzallag'ın dünya kaynakarını korumaya adamış ünlü isimlerle konuşarak hazırladığı "Dünya İçin Dalış" konusuna göz atmanızı öneririz.Fotoğraf: WildAid - Paul Hilton

.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.