ELLE EDİTÖRLERİ ÖNERİYOR: EVDEN VERİMLİ ÇALIŞMA

Sosyal izolasyondayız ama hız kesmeden evden dergiyi çıkarıyor, sosyal medya yönetiyor ve web sitesi içeriklerini hazırlıyoruz. Peki tüm bunlar evden nasıl yürüyor?

İş hayatımızı eve taşıdığımız bugünlerde bazıları evden çalışma konusunda antremanlı bazıları ise bu sistemi yeni deniyor. İş hayatında ve buna elveren sektörlerde evden çalışmanın avantajları yadsınamaz. ELLE ekibi bu konuda çeşitli teknikler geliştirecek kadar antremanlı. Sosyal izolasyon süresince evden çalışırken verimliliği nasıl düşürmedik? İşte cevapları.. 

SUZAN YURDACAN / ELLE YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ 

"Güne her zamanki gibi erken başlayın. Sabahları güne güzel başlamak için 15 dakika meditasyon ve 15 dakika sabah yogası öneriyorum. Ne de olsa şimdi buna zamanınız var, üstelik fiziksel ve mental olarak da iyi geliyor. Evden çalışıyorum diye pijama ile dolaşmayın, rahat ve keyfinizi yerine getirecek şık bir kıyafet fark yaratır. Ve TV yerine fonda müzik açın. Spotify, plakları çalın, radyo... Kahve molası verin."

DENİZ ÜNALDI / ELLE ONLINE YAYIN YÖNETMENİ

Evde yalnız yaşamadığım için benim için evden çalışmanın en önemli kuralı çalışma alanımı ve çalışma saatlerimi belirlemek. Böylece evdekilere ben ofise gidiyorum diyip bölünmeden çalışma imkanı yaratabilirim. Evin intim hissiyle, iş hayatındaki formaliteleri birbirine fazla karıştırmamak, yatakta veya koltukta çalışmamaya garet etmek bence önemli. Belirli bir rutine uymak çalışırken düzen ve disiplin sağlıyor. Sabah kalkınca gelebilecek Skype aramalarına hazırlıklı olmak için saçımı düzenleyip evden çıkmayacak olsamda üstüme başıma dikkat edip hafif bir makyaj yaptığımı itiraf etmeliyim. Bakımlı olmak benim için bir motivasyon sebebi. Tuhaf bir dönemden geçiyoruz, yüz yılda bir denk gelecek bir talihsizlik yaşıyoruz. Normal hayata devam edip, işleri de aksatmadan ilerletirken, motive olduğumuz şeyleri yapmak, moralimizi yüksek tutmak, neşeli olmak da büyük önem taşıyor. Gün içinde kendinizi mutlu etmek için bir şeyler yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Ara verin, aktif olun, egzersiz appleri ve youtube kanallarıyla spor yapın ve enerjinizi yükseltin. 

AYKUN TAŞDÖNER / EDİTÖR

Neticede kreatif bir iş yapıyoruz dolayısıyla işin en zorlu kısmı insanlarla fikir alışverişi yapamamak oluyor. Bunun için çözüm WhatsApp, hem de bunu işe verilmiş bir ara gibi düşünüyorum. Daha konu çalışmaya gelmeden bir ara vermekten bahsettiğimi fark ettim. Neyse, ofiste işiniz bitse dahi, mesai saatleri içinde şirket içinde kalmanız gerekebilir. Bunun tam tersini düşünmek ise motivasyon kaynağı, nasıl mı? Ev ortamında işi ne kadar çabuk hallederseniz, geriye kendinize ayıracak da bir o kadar vaktiniz kalacak. Ben kendimi ve psikolojimi sınava girecekmişim gibi hazırlıyorum. Böylece yazmam gereken yazıyı tamamlayabilmek konusunda kendime zoraki bir zaman sınırlaması getirmiş oluyorum. Ancak en önemlisi sabah uyanınca kendine bir hedef belirlemek. Yazmam gereken yazıları, atmam gereken mailleri bir ‘to do list’ halinde sıralıyorum. Unutmayın kimse evden çalışırken kendisine ‘tembel’ denmesini istemez. 

DUYGU HAKSUN / WEB EDİTÖRÜ 

Evden çalışmayı daha çok sevdiğimi buradan açıklıyorum. Herkesin çalışma rutini, dikkatini toplama yöntemi ve motivasyon kaynağı farklı. Benimkiler yıllarca deneyimlediğim ve bu dönemde biraz geliştirdiğim yöntemler: 

- Sabah saatlerine sesleniyorum: Sizi bir türlü sevemedim!! Bu nedenle hafif işlerimi sabah hallediyorum. Acil bir durum olmadıkça sabah yazı yazmıyorum çünkü kelimelerime yansıyor:)

- Çalışma alanı olarak bol ışıklı ve mümkünse yeşil alana bakan yer (bitki köşesi de olur) tercih ediyorum.  Ama bazen kitaplığımın karşısı da olabiliyor, onlara bakmak iyi hissettiriyor. 

- Hala not alırken kaleme kağıda sarılırım. Bundan galiba hiç vazgeçmeyeceğim. Sevdiğim not defterimi, kalemimi evde çalışırken de yanımdan ayırmam. Sosyal izolasyon günlerinde buna bir de sevdiklerimin fotoğrafları ve güzel anıları olan birkaç eşya da ekledim. 

- Telefon görüşmeleri , whatsapp yazışmaları bir işe başladığımda dikkatimi en çok dağıtan şeyler. Bu nedenle telefon diyeti yapıyorum.  Az az sık sık yerine yeterli uzunlukta ve seyrek konuşmayı seviyorum. Mümkün olmuyorsa bir süre telefondan uzaklaşıyorum. 

- Nefes almayı unutmuyorum. Biraz temiz hava hem stresimi atıyor hem de zihnimi açıyor. (Bu aralar siz yine de dışarı çıkmayın hava almak için pencere, balkon, bahçe kullanın.) Buna alternatif olarak evde bir spor aleti ile 10 dk egzersiz de iyi gelen bir yöntem.

- Normal çalışma saatlerimden sapmıyorum. Evde olmak tatil ya da aktif dinlenme demek değil. Her gün yolda geçen süremin evde çalışarak saniyelere düştüğünü düşününce motive olduğum da bir gerçek:) tavsiye ederim. 

- Kahve en büyük yardımcım. Evde bile kahvemi termosa koyuyorum. İhtiyacım olduğunda bittiğini görmek beni üzüyor, buna izin veremem... Siz de anında seratonin için sevdiğiniz yiyeceği veya içeciği masanızın yakınlarında bulundurun.