ELLE HAZİRAN 2016 SAYISI ÇIKTI!

9.Yeşil sayımızın kapağında 'kızımla ilk çekimimi yaptım!' diyen Bar Refaeli var

Son yılların en uzun yaz mevsimi olacağına dair söylentiler devam ederken biz de kendimizi sıcak yaz rüzgarlarına hazırladık, beklemedeyiz. Tabii ki tatil planları yapılmaya başlandı, denize, doğaya kaçış rotaları da tamam ama şehirde bunaltıcı bir mevsim atlatmak için de bir hareket planı çıkarmak gerek diye düşündük. Hedefimiz doğayı ve yeşili öncelikle bedenimize, ruhumuza, ofisimize, çalışma alanlarımıza, evimize, bahçemize, balkonlarımıza getirmek olsun dedik ve araştırdık.

Her sene haziran ayında bayılarak hazırladığımız ve elinizde tuttuğunuz dokuzuncu “yeşil sayı”mızda bu konuyla ilgili dosya haberler bulacaksınız.
Sağlıklı beslenmeyle başlayalım isterseniz. Kimileri için bir tutku haline gelen, en temiz, en faydalı olanı tüketme alışkanlığı kitlelere yayılıyor artık. İnsanlar daha çok araştırıyor, daha çok kitap okuyor, daha çok deneyimliyor. Dev gıda sektörünün bizlere dayattığı, kesin doğru gözüyle baktığımız bilgileri sorgulamaya başladık. Bu bir başka insana delege edebileceğimiz bir şey değil. Kilo vereceksek biz vermeliyiz, sağlıklı olacaksak gerekli adımları biz atmalıyız. Bu yolda ilerlemek isteyen okurlarımız için, temiz beslenme tutkunu altı kadınla bu işin zorluğu ve gerekliliği üzerine konuştuk. Çok faydalı bilgiler edindik.

Suzan Yurdacan'ın hazırladığı bu dosya haberde yabani yiyeceklerin özgür tavırları ve lezzetlerini, en çok zararlı kimyasal içeren meyve ve sebzeleri, mutfağınızda her daim bulunması gereken süper yiyeceklerin neler olduğunu, enfes kitap isimlerini bulabilirsiniz.
Malesef bilinçsiz şekilde, yediklerimizin nereden geldiğini bile sorgulamadan sürdürdüğümüz modern yaşamda giderek doğadan uzaklaştık. Buna itirazınız varsa, şehrin içinde toprağa dokunmak istiyorsanız İstanbul'daki bostanları ziyaret etmeye ve mutfak alışverişinizi bu bostanlardan yapmaya var mısınız? Mutfağınızda ekolojik bir devrimin vakti belki gelmiş de geçiyordur bile. Bostan dosyamızı Selin Miloşyan araştırdı.
Yeşil sayımızın kraliçesi tabii ki vegan bir insan olan tasarımcı Stella McCartney. Markasını da bu felsefe üzerine kuran McCartney, tasarımlarında hiçbir şekilde hayvansal malzeme kullanmıyor. Sadece, bunun mümkün olduğunu bize gösterdiği için bile kendisini defalarca, bıkmadan tebrik etmek gerek. Serli Gazer Boyacı'nın hazırladığı haberde gardıroplarımızın neye mal olduğunu öğrenebilirsiniz.

Gelelim diğer kraliçelere. Sosyal medyanın yarattığı bir “süper güç” olarak, yeni sürüm “it girl”lerden bahsediyorum. Adı sanı bilinmeyen bu yeni stil ikonları, bir yandan bizlere baştan ayağa marka giyinmeden tarz sahibi olunabileceğini gösterirken tasarımcılara da ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar. Dolayısıyla tüm gözler onların üzerinde. Biz de stillerini mercek altına aldık, feyzalmaya çalıştık.

Henüz yazın keyfini çıkarmaya başlamadık ama ruhen hazırız. Rengarenk kaftanlarımız, omuzlarımızı açıkta bırakan elbiselerimiz, gündüz pijamalarımız, çizgili tulumlarımız, hasır çantalarımız hazır. Gün sayıyoruz, yazı bekliyoruz.

Sayılı gün çabuk geçermiş, plajlara inmeden önce sizler için hazırladığımız “40 Detoks İçeceği” kitabımızdaki tarifleri denemenizi öneririm. Sağlığınız, güzelliğiniz, keyfiniz için birebir.
Gelecek ay görüşmek üzere,

IŞIN GÖRMÜŞ
ELLE Türkiye Yayın Direktörü

Etİketler