FACEBOOK İSMİ DEĞİŞİYOR MU?

Dünyaca ünlü şirket, ileri teknolojiye zemin hazırlıyor.

Birçok kez kullanıcılar tarafından gizlilik ve güvenlik açısından eleştiri ve şikayet yağmuruna tutulan Facebook, The Verge’in haberine göre ismini değiştirmeyi düşünüyor. Bu hamle ile yeniden markalaşmayı hedefleyen şirketin, yeni ismini ne zaman kullanıcılarına sunacağı belli değil. Habere göre, önümüzdeki günlerde bunu öğreneceğiz gibi görünüyor.

Peki dünyaca ünlü şirket neden ismini değiştirmeyi düşünüyor?

Bu değişikliğin birçok nedeni olsa da en büyük sebep, Facebook’un artık yalnızca bir sosyal medya platformu olmadığı ve ileri teknolojiye bir zemin hazırlama düşüncesi... İsmini değiştirerek diğer sosyal medya platformları Instagram, Whatsapp gibi Facebook’u da en az diğerleri kadar öne çıkarmayı planlıyor.

Bir başka neden ise Facebook’un ileri teknoloji olarak adlandırdığı internetin sanal gerçeklik versiyonu ‘metaverse’ yani bir diğer anlamıyla kurgusal evreni hayata geçirme hedefi. Eğer daha önce duymadıysanız sizin için biraz anlatalım; metaverse, sanal gerçeklikle artırılmış gerçekliği bir araya getiren bir kavram. Yetkililerin, bunun internetin geleceği olacağını düşünüyor. Zuckerberg’de bunun için daha önceden verdiği bir röportajda “Büyük bir odak noktası olacak ve bence bu, internetin mobil internetten sonra nasıl geliştiği konusunda bir sonraki bölümün büyük bir parçası olacak”  ifadelerini dile getirmişti.

Son neden ise şirketin karşılaştığı eleştiriler ve güven eksikliğiyle birlikte, yeni ismin kullanıcılar üzerinde daha iyi bir etki bırakacağı ve kötü imajdan kurtulma düşüncesi yatıyor diyebiliriz.

Yeni isim ne olacak henüz bilmiyoruz ama yapacakları yeni hareketi merakla bekliyoruz!