GEZEGENE SAYGI DURUŞU: ELLE GREEN X AVEDA

ELLE Green X Aveda, Ben değil biz diyen dünya bireylerinin çoğalması ve özellikle moda-güzellik sektöründe sürdürülebilir projelerin artması için ilham verdi.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Ocak 2023
GEZEGENE SAYGI DURUŞU: ELLE GREEN X AVEDA

Bu yıl ilk kez yapılan ELLE Green X Aveda ve ELLE Green x Aveda Awards, Aveda ana sponsorluğunda 30 Kasım Çarşamba günü Mandarın Oriental, Bosphorus’da gerçekleşti. İki markanın ortak değerleriyle bağlantılı olarak gün boyunca alanında uzman ve değerli konuklarla sürdürülebilirlik, iklim dostu ve bilinçli tüketim alışkanlıkları, döngüsel ve yavaş moda, ekolojik yaşam biçimleri gibi konular konuşulduktan an sonra, daha yeşil ve daha iyi bir dünya için hepimize ilham veren beş isme ELLE Green ödülleri verildi.

2000’li yılların başından beri sürdürülebilirliği bir trend değil içerik akışının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz için bu sene 30 Kasım tarihinde (aslında uzun zamandır hayalini kurduğumuz) çok önemli bir etkinliğe imza attık. Her yıl yapmayı planladığımız, gelenekselleşeceğini öngördüğümüz ELLE Green konferansı ve ELLE Green Awards ödül töreninin ilkini Aveda ana sponsorluğunda yaptık. Oturum sponsoru Nefes Assos, deneyim alanı sponsorları Macro Center, Piaggio ve Vespa, destek sponsorları Denizbank ve OXXO ile güçlenen etkinliğe Yuvam Dünya ve Koleksiyon Mobilya da katkı sağladı.

Sunucu Başak Koç’un hoşgeldiniz konuşmasının ardından açılış konuşmasını yapan ELLE Türkiye Yayın Direktörü’müz Melda Narmanlı Çimen, derginin moda ve güzellik alanındaki yeşil içeriklerine dikkat çekerek bu yılın başından itibaren global olarak tüm ELLE edisyonlarının imzaladığı No Fur – kürksüz dergi anlaşmasından söz etti: “Bu dünyayı ve kaynaklarını hor kullanmaya hiçbirimizin hakkı yok; çünkü hepimiz burada geçici ziyaretçileriz. Şayet ortak akıl ile fikirlerimizi paylaşır, birbirimize ilham verebilirsek, dünyayı bugün yaşayan ve yarın doğacak olan tüm canlılar için yaşanır kılmamızın mümkün olacağına inanıyoruz. İnsan türünün diğer canlılara yaptığı eziyet son bulsun, gezegenimize dair çabalarınız ve umutlarınız hiç bitmesin, bireysel, kolektif ve küresel anlamda hepimiz için ilham veren ve değişim başlatan bir gün olsun!” 

Ardından söz alan Aveda Marka Müdürü Emre Genç ise markanın adını aldığı ayurveda tıp sistemini anlatarak hem doğal içeriklerinden hem de doğayı korumak için yaptıkları projelerden bahsetti: “Aslında Aveda sadece saçlara dokunan bir marka değil kalplere de dokunan bir marka. Aveda saç bakımı konusunda yüksek performansın yanı sıra dünyayı değiştirmeyi ve faydalı olmayı kendine misyon edinmiş bir aşk markası. Daha sürdürülebilir bir gelecek için attığımız her adım çok değerli ve yol gösterici. Şimdi herkesi yaşadığımız dünyaya saygı duymaya ve doğanın gücüyle sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya davet ediyorum.” 

Açılış konuşmalarının ardından başlayan panellerin ilkinin başlığı İLERİ-GERİ DÖNGÜSEL MODA idi ve oturumun moderatörlüğünü ELLE Türkiye Yazı İşleri Müdürü Suzan Yurdacan yaptı. Onunla birlikte sahneye çıkan ileri dönüştürücü tasarımcı Aslı Jackson, moda tasarımcısı Gamze Saraçoğlu, HM İletişim ve Sürdürülebilirlik Müdürü Pelin Atay Kuran ve Roman Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tasarım Direktörü Suzan Toplusoy, modanın sürdürülebilirlik sınavı hakkında düşüncelerini paylaştılar.


Aveda’nın ev sahipliğindeki DÜNYAYA SAYGI DURUŞU panelinde, doğal yaşam felsefesi ve özellikle modada vintage seçimleriyle çok sevdiğimiz Bige Önal, ayurveda ve wellbeing uzmanı Ebru Şinik, dijital içerik üreticisi ve marka kurucusu Nur Bilen Yavuzer ve hayvan hakları aktivisti ve sunucu Tanem Sivar bir araya geldi. Aveda Marka Müdürü Emre Genç’in moderatörlüğünü üstlendiği bu panelde “Sorumlu Üretim ve Sorumlu Paketleme”, “Hayvan Hakları ve Veganlık”, “Suya ve Gezegene Saygı”, “Temiz İçerik ve Doğal Bileşenler” konularına değinildi. Aveda’nın %100 vegan ve doğal bileşenleri ön plana alan, temiz içerikli saç bakım ürünlerini; tüketicinin kullanımı sonrası geri dönüştürülen plastik materyallerle paketleyerek sıfırdan plastik üretimini yıllık 300 ton kadar azaltan; bu çerçevede öncü adımları atan ilk kozmetik markası olduğuna dikkat çekti. Suya ulaşmakta güçlük çeken toplumlara destek göstererek; şu ana kadar 1,5 milyonu aşkın kişiyi temiz suya kavuşturmak için Charity:Water sivil toplum kuruluşuyla güçlerini birleştirdiğini de vurguladı. 


ELLE Türkiye Güzellik Editörü Nilay Yalçınkaya’nın moderatörlüğündeki KENDİMİ SEVİYORUM! başlıklı sohbette ise mimar ve lifestyle influencer Mihre Mutlu ile Somatik Pranayama Nefes Meditasyonu, reiki master ve yoga eğitmeni Natalie Garih doğayla daha uyumlu yaşamak için yapabileceklerimizi anlattılar. 
Nefes Assos ev sahipliğindeki “SÜRDÜRÜLEBİLİR LÜKS” başlıklı üçüncü panelin moderatörü ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen idi ve panel konukları sürdürülebilir yaşam aktivisti beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak, gazeteci-yazar Elif Ergu Demiral, moda tasarımcısı Mehtap Elaidi ve Nefes Assos Köyü Genel Müdürü Seda Önen, yaşam alanları, moda, beslenme ve toplumsal konularda yeni lüks tanımlarını ve bu tanımların içinde sürdürülebilirliğin yerini konuştular. 
STİLDE DOĞAL ENERJİ başlıklı ikili sohbette ELLE Türkiye Moda Direktörü Aslı Asil’in konuğu Kırmızı Oda, Yüksek Sosyete ve Kaderimin Oyunu gibi dizilerden tanıdığımız başarılı dizi ve sinema oyuncusu Meriç Aral oldu. İkili, daha yeşil bir yaşamın nasıl mümkün olduğunu ve doğal bir stilin anahtarlarını konuştular. 
Ardından bir kez daha sahneye gelen ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen, OLUMLU İŞGAL başlığındaki sohbette konuğu girişimci, yapımcı ve iş insanı Muzaffer Yıldırım’a turizmde sürdürülebilir modelleri ve bir varlığın değerini topluma daha fazla fayda sağlamak için dönüştürmek, geliştirmek ve güncel ihtiyaçlara uyarlamanın örneklerini sordu. 


BİREYDEN GEZEGENE İYİLİK isimli 4. panelin moderatörü OGGUSTO.com kurucusuÖzlem Güsar’ın konukları, Fine People Community kurucusu Bahar Akbulut, SemtPati Genel Müdürü Ece Ünver ve Yuvam Dünya Kurucu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık gezegen ve birey ilişkisinde sosyal sorumluluk projelerinin önemine dikkat çektiler. ELLE Türkiye Sosyal Medya Editörü Demet Kamış ise, konuğu dijital içerik üreticisi AsenaSarıbatur ile KENDİNİ BULMA YOLCULUĞU’na çıktı. 

ELLE Green x Aveda’nın BİR DÜNYA DAHA YOK başlıklı son panelinde ise, “Sürdürülebilirlik trend değil” diyen Giyi markası kurucusu Göknil Bigan ve Lokal Hareket platformu kurucu ortağı Nil Ertürk, ELLE Türkiye Fotoğraf Editörü Gülgün Özek’e birlikte sahip olduğumuz tek evimiz, dünyamız için neler yaptıklarını anlattılar. Paneller sonrasında gezegeni, doğayı, canlıları koruyan ve bu yönde topluma ilham veren beş isme ELLE Green x Aveda Awards ödülleri takdim edildi. ELLE Türkiye Yayın Direktörü Melda Narmanlı Çimen ve Estée Lauder Şirketleri Türkiye Genel Müdürü İpek Ersavaş tarafından verilen ödüller ise şöyle: 

Sürdürülebilirlik Güzellik Ödülü: Şevval Sam

Vegan Koleksiyon Ödülü: Mianqa markası kurucusu Zeynep Akman 

İklim Dostu Koleksiyon Ödülü Mavi markası:  “Mavi Hemp Denim” koleksiyonu

Toplumsal Duyarlılık ve Doğa Dostluğu Ödülü: Nur Bilen Yavuzer 

Hayvan Dostu İş İnsanı Ödülü: SemtPati Projesi ile İpek Kıraç 

Aveda, ödül alan her isim adına Yuvam Dünya Derneği’nin öğrenciler için gerçekleştirdiği İklim Şampiyonları Eğitimi projesine aktarılmak üzere bağışta bulunacağını duyurdu.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.