Gupse Özay'ın Filmi Lohusa'da Geçen 'Alkarısı' Nedir?

Gupse Özay'ın son filmi 'Lohusa' bugün vizyona girdi... Filmde geçen bir terim ise dikkat çekiyor: Alkarısı... Peki, nedir 'alkarısı'... Birlikte bakalım

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 19 Ocak 2024
Gupse Özay'ın Filmi Lohusa'da Geçen 'Alkarısı' Nedir?

19 Ocak 2024 tarihinde vizyona giren, Kıvanç Baruönü'nün yönettiği, Gupse Özay'ın başrolünde oynadığı Lohusa adlı film, yeni ebeveyn olan bir anne ve babanın ilk 40 gün boyunca başlarına gelen komik olayları anlatıyor.

Lohusa filminim konusu ise şöyle: Burcu (Gupse Özay) ve Onur ( Onur Gürçay) isimli evli bir çiftin bebeklerini bekledikleri süreçten başlıyor. Çift, bebeklerinin doğumunu heyecanla beklemektedir. Ancak doğumun ardından Burcu, bebeğiyle tek başına ilgilenmesi, uykusuzluk, hormonlarının değişmesi gibi nedenlerle bambaşka gerçeklerle yüzleşmeye başlar. Bu süreçte, Burcu kendisini birbirinden komik olayların içerisinde bulur.

Lohusa Filmi Oyuncuları Kimler?

  • Gupse Özay
  • Onur Gürçay
  • Hazal Türesan
  • Esra Ruşan
  • Elif Nur Kerkük
  • Cİhan Albayrak
  • Alper Baytekin

ALKARISI NEDİR?

Lohusa filminde geçen bir terim ise dikkat çekti: Alkarısı... Peki, al karısı nedir? Türk Dil Kurumu 'alkarısı' terimi için şu tanımı veriyor: Lohusalara musallat olarak onları boğduğuna inanılan hayalet; çarşamba karısı.


Bazı kaynaklara göre al karısı Çin Şeddinden Akdeniz kıyılarına kadar yayılmış, Türk Boylarında bilinen mitolojik bir inanış. Alkarısı; al bastı, al albıs, albis, almış, almiş, gibi isimler de kullanılıyor. Tarihi ise çok çok eski zamanlara dayanıyor.

Bu mitolojik söylencede alkarısının virane yerlerde, ahırlarda, samanlıklarda, çeşme, su başlarında olduğuna; özellikle lohusa kadın ve çocuklarına; atlara musallat olduğuna inanılıyor. Bazı bölgelerde yaşlı, çok çirkin, uzun parmaklı, uzun tırnaklı bir cadı olarak bazı bölgelerde ise tam tersi güzel olarak tasavvur ediliyor.

Alkarısının musallat olduğu lohusanın yaşadığı ağrı, sayıklama, yüksek ateş gibi belirtelere de 'albastı' veya 'albasması' deniyor.

Kaynaklara göre modern tıbbın yeni doğum yapmış kadınlarda ortaya çıkabilen 'lohusalık humması'nı açıklamasıyla beraber 'al karısı' söylentisi de azalmış.


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.