İLHAM VEREN GÜÇ VE HIRS

İrem Yaman: Dünya, Avrupa ve Grand Slam şampiyonu kadın tekvandocu. Üstün başarılarıyla insanları cesaretlendirirken engellerle onu pes ettirmeye çalışanlara yenilmeden devam ettiğini gösteriyor.


İrem Yaman tekvandoya başladığı ilk günden beri hayalini kurduğu altın madalyayı 2014 yılında Avrupa Şampiyonası’nda kazanmış. “İlk madalyamdan sonra arka arkaya Dünya Şampiyonluğu, Grand Slam Şampiyonluğu gibi çok prestijli turnuvalarda da altın kazandım ama o ilk madalyamı 10 sene boyunca beklediğimden benim için heyecanı bambaşkaydı.” Şu sıralar Mayıs 2019’da gerçekleşecek olan Dünya Şampiyonası’na ve her turnuvaya adeta Olimpiyatlara hazırlanır gibi hazırlandığını, her maçta Olimpiyat finalinde dövüşür gibi dövüştüğünü anlatıyor.


KADINLARA ÖRNEK OLUYOR

Yaman gücüyle ilham veriyor, en çok da kadınlara: “Beni en çok motive eden, kız çocuklarının başarılarımdan ve başaracaklarımdan cesaret alma ihtimali. Ben yapabiliyorsam, kendine inanan ve benim kadar isteyen her kız çocuğu da benzer başarılar elde edebilir.”

İrem Yaman, Dünya, Avrupa ve Grand Slam şampiyonu tek Türk kadın tekvandocu. Ama ödülleriyle sadece tekvandoda değil tüm spor dallarındaki gençlere, özellikle de kadınlara örnek oluyor: Yaptığım sporla eşit imkanlar verildiğinde kadınların hayatta ne kadar başarılı olabileceğini göstermeye çalışıyorum. Aileler çocuklarını spora teşvik etsin, çocuklar denesin, her şeyin tadına baksın ki hayata karşı ne kadar özgüvenli olduklarını görebilsinler.”

www.nike.com/women

Röportaj ve çekimin tamamı ELLE Şubat 2019 sayısında.

YAZI: SELİN MİLOŞYAN
FOTOĞRAFLAR: KORAY BİRAND
STYLING: ASLI ASİL

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.