İLK DEFA KEDİ SAHİPLENENLER İÇİN 5 ALTIN KURAL

Kedi bakımı 101...

Kedi sahiplerine, ilk defa bir kedi sahiplendiklerinde yaşadıkları deneyimi sorsanız, gülümseyerek o tatlı heyecanı ve kedileriyle birbirlerini tanıma sürecini hatırlarlar. Hayvan sevgisi insana büyük mutluluk veren bir duygu ama bir kediyle yaşamak gerçekten çok başka bir deneyim. Son derece zeki olan bu canlılar, sizi çok sever, çok kıskanır, çok sahiplenir ve gerektiğinde sizi korumak için boyuna bakmadan her tehlikenin önüne de atlayabilir. Ancak kediler aynı zamanda çok nazlı, çok rahatına düşkün, çok şımarık dostlardır. Peki, onlara evimizde huzurlu bir yaşam vermek için dikkat etmemiz gerekenler nedir?

1. Kumunu beğenmeyen kedi ortalığı yıkar

Kediler, tuvalet alışkanlığı konusunda doğada katı terbiyeleri olan nadir hayvanlardan biridir. Başka yırtıcıların tuvaletin kokusunu alarak onları bulmaması için dışkılarını toprağa iyice gömmek isterler ve bunu başaramazlarsa çok rahatsız olurlar. Dolayısıyla, kediniz için seçeceğiniz kumun kaliteli olması, tuvalet kokusunu dışarı sızdırmaması ve çabuk kirlenmemesi önemlidir. Kedi, tuvaletini yapacağı zaman, temiz kum bulamazsa ve kokuyu saklayamadığını hissederse, bütün psikolojisi bozulur ve emin olun evde isteyeceğiniz son şey, psikolojisi bozulmuş bir kedidir. Ona bu işkenceyi yapmayın ve kedi kumu konusunda bilinçli ve seçici davranın.

2. Diğer evcil hayvanlara dikkat

Eğer evde başka evcil hayvanlarınız varsa, kedinizin onlarla iyi anlaşması için sık sık diğer hayvanları sahiplendiğinizi ve sevdiğinizi gösteren jestlerle kedinize “sen de onları sev,” mesajı verin. Aksi halde, evdeki kocaman köpeğinizi bile kedinizin oyuncağı olmuş halde bulabilirsiniz. Kediler küçük boylarına rağmen, zekalarıyla çevrelerindeki hayvanlara hükmedebilen canlılardır. Evde bir akvaryum sahibiyseniz ve balık besliyorsanız, kediniz o balıklara ulaşmadan, onları tek tek sudan çıkarıp yemeden rahat etmeyecektir. O yüzden, akvaryumunuza kedilerin erişmesini engelleyecek kapaklar takmayı ve bulunduğu noktaya sabitlemeyi ihmal etmemelisiniz.

3. Her gün pilav yenmez

“Her gün pilav yenmez” atasözümüzün aynı zamanda kedileri de kapsadığını unutmayın. Kediler, başkalarının sandığı gibi, ne bulursa yiyen canlılar değiller. Çok gelişmiş bir lezzet duygusu olan kediler tok oldukları sürece, yemek seçerler. Kedinizin hangi lezzeti gerçekten sevdiğini anlayana kadar birkaç hafta boyunca deneme-yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yüzden farklı kedi maması markaları arasında, farklı kedi maması çeşitlerini deneyerek, kedinizin sevdiği mamaları tespit edip ona her defasında farklı lezzetler verin ki, mutlu olsun yavrucak.

4. Kediler yalnız uyumaz

Eğer ilk defa kedi sahipleniyorsanız, kedilerin sizinle aynı yatakta ve size dokunarak uyumak isteyeceğini de bilmelisiniz. Sahiplendiğiniz kedi sizi kısa zamanda kendi aile bireyi gibi benimseyecek ve uyurken de birbirinize dokunarak uyumak isteyecektir. Kediler için bu uyurken kendilerini güvende hissetmeleri için önemli bir detaydır. Eğer onu başka bir odada, sizden uzakta uyutmayı planlıyorsanız, haberiniz olsun, kediniz çok mutsuz büyüyecek ve size asla güvenmeyecek, sizi yabancı olarak görecek demektir.

5. Kediler otorite sever

Her ne kadar kedileri ailenizin bir parçası gibi görseniz de sonuçta insan olmadıklarını ve hala hayvani içgüdüleriyle yaşadıklarını unutmamalısınız. Ve kediler, sürünün liderine saygı gösterirken, diğer sürü üyelerini çok da tınlamazlar. Eğer sizi evde lider olarak görmezlerse, yapmasını istemediğiniz her şeyi yapabilme potansiyeline de sahiptirler. Yani, minnoş lütfen masanın üzerindeki vazoları yer atıp kırma, diyebilirsiniz ama umurlarında olmaz. Fakat sizi lider olarak benimserlerse, yapmasını istemediğiniz şeyleri ona sesinizle, tavrınızla, hareketlerinizle belli ettiğinizde, bir daha yapmamaya çalışırlar. Çünkü hayvanlar aleminde lidere saygı duymak, içgüdüsel bir harekettir. Peki siz kediniz için nasıl lider olabilirsiniz? Bu ne yazık ki basit bir konu değil ve bu konuda yazılan kitapları, makaleleri okuyarak, bir uzmandan yardım alarak kedinizle aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir düzeye taşıyabilirsiniz.