INSTAGRAM, SİBER ZORBALIĞA KARŞI YAPAY ZEKA KULLANIYOR

Sosyal medya uygulamasının en yeni özelliği, kullanıcılara mutlu ve stressiz bir platform sunmayı hedefliyor!

Ergenlik yılları hiç kolay değil! Özellikle bunun içinde sosyal medya varsa iş daha da zorlaşıyor. ‘National Center For Education’ araştırmalarına göre Instagram ve Snapchat gibi uygulamalarda orta okul öğrencilerinin %33’ü ve lise öğrencilerinin %30’u siber zorbalığa maruz kalıyor. Instagram ise bu verilerle birlikte bir değişime gitmeye çalışıyor. 

Bu yılın başında Instagram yapay zeka kullanarak kullanıcıları, yapılan yorumların zarar verici veya saldırgan kelimeler içerdiği konusunda uyarmaya başlamıştı. Kullanıcılara bu yorumları değiştirme veya silme şansı veren Instagram, bu özelliği bir adım ileri taşıyor. Son yapay zeka güncellemeleri ile Instagram sayfasında zarar verebilecek ve saldırgan fotoğraflar ve videolar da aynı uyarıları içerecek. “Sektörde siber zorbalığa karşı savaşan bir lider olma çabalarımızda, zorbalık içeren paylaşımlar yapan kişilere paylaşımlarından önce fotoğraflarını veya videolarını gözden geçirmelerini isteyen yeni bir özellik çıkarıyoruz. Eğer yapay zeka teknolojilerimiz fotoğraf paylaşım yazılarında kötü sözler veya zorbalık farkederse, insanlara paylaşımlarını durdurma veya gözden geçirme opsiyonları sunacağız,” diyen Instagram sahibi Facebook, yeni özelliği açıkladı. 

“Uygulamayı kullanan toplumumuz büyüdükçe, teknoloji yatırımlarımız da büyüyor. Bu ergenler için önemli çünkü onların siber zorbalığı şikayet etme oranı çok düşük ve en çok etkilenen kesim de onlar,” diyen Instagram, geçtiğimiz haftalarda beğeni sayısını gizleyeceklerini de söylemişti. Kullanıcıların ruhsal sağlığı ve daha keyifli bir platform sunmak adına beğeni sayısını gizleyeceğini belirten Instagram, bunun testlerini bazı ülkelerde başlattı. Sosyal medyanın anksiyete, depresyon, zorbalık, uykusuzluk, negatif beden algısı ve çok daha fazla negatif etkileri olduğu biliniyor. Bu nedenle insanların sosyal medya kullanırken stresten uzak olmasını isteyen Instagram, zorbalığa karşı mücadele ederek herkes için daha mutlu bir platform yapmayı hedefliyor.