İZLEMENİZ GEREKEN 20 DOĞA VE İKLİM BELGESELİ

Dünyanın gerçeklerini görmeye hazır mısınız?

“Ben değişsem ne olur ki?” diye düşündüğümüz oluyor. Tek bir insanın dünyayı kurtarabileceği pek de inandırıcı gelmiyor. Ancak son yaşadığımız ve gördüğümüz afetler ile dünyanın alarm verdiğine şahit olduk. Tek başınıza günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek dünyada büyük farklar yaratabilirsiniz. Klişe bir alıntıdan alınmış söz değil… Gerçekten tek başınıza veya ailenizle değişerek dünyanın değişmesini sağlayabilirsiniz. İklim değişimi, küresel ısınma ve çevre kirliliği yıllardır gündemimizdeydi ancak dünya hiç bu kadar çok yardım çağrısı yapmamıştı. 

Tek bir dünyamız var, Mars’ta su bulunana kadar buradayız. Mars’ta su bulunsa da insanoğlunun orayı da tahribat edeceğini de düşünmüyor değiliz. Dünyanın kaynakları tükendi, doğa her gün alarm veriyor, okyanuslar kirlendi ve şu an geleceğin kaynaklarını ödünç alıyoruz. Bu gerçekleri görüp hepimizin aksiyona geçmesi gerek, sadece kendimiz için değil gelecek nesiller, çocuklarımız hatta torunlarımız için. Ağaçların, denizin, canlıların ne kadar önemli olduğunu son günlerde çok daha açık gördük. Şimdi ise kendimizi ve çevremizdekileri daha çok bilinçlendirme zamanı. 

Aşağıda izlemeniz gereken 20 doğa ve iklim belgeselini görebilirsiniz…


BEFORE THE FLOOD (2016)


‘Earth Alliance’ organizasyonunun kurucu ortağı ve oyuncu Leonardo DiCaprio’nun National Geographic ile bir araya gelerek yapımını üstlendiği ‘Before the Flood’ belgeseli iklim değişikliğine ve yükselen su seviyelerine dikkat çekiyor. İnsanlar sebebiyle yok olan ormanları ve yok olan iklimi gösteren bu belgesel aynı zamanda izleyenlere ne gibi çözümlere katkıda bulunabileceklerini gösteriyor. 


I AM GRETA (2020)


Genç aktivist ve 2019’da Time dergisi tarafından ‘Yılın İnsanı’ seçilen Greta Thunberg’i takip eden ‘I Am Greta’ belgeseli, Thunberg’in iklim değişimine dikkat çekmek için başlattığı okul grevi kampanyasına dikkat çekiyor. 


DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET (2020)


Netflix’te çıktığı andan itibaren oldukça ses getiren bu belgesel, Sir David Attenborough’nun dünya hakkındaki görüşlerini öne çıkarıyor. İnsanların yarattığı çevre kirliliğine dikkat çeken Attenborough, atmosferde yükselen karbon dioksit oranlarından iklim değişimine kadar birçok sorunun altını çiziyor. Doğada kaybettiklerimizi anarken hemen değişime geçmemiz gerektiğini söyleyen Attenborough, izleyenlere yapabilecekleri küçük değişimlerin büyük etki yaratabileceğini vurguluyor. 


2040 (2019)


Avustralyalı film yönetmeni Damon Gameau’nun yönettiği ‘2040’ belgeseli, iklim krizinin altını çiziyor. Kızına daha iyi bir dünya bırakabilmek için bu çevre projesini başlatan Gameau, doğayı geri kazanabileceğimizi söylerken çevreye olan zararı gösteriyor. 


CHASING CORAL (2017)


Mercan ağartmasının gerçekte ne anlama geldiğini, neye benzediğini ve neden iklim değişikliğinin inkar edilemez bir göstergesi olduğunu bilmiyorsanız, Netflix'in ‘Chasing Coral’ belgeseli sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecek. Mercan resiflerine verilen zararı vurgulayan bu belgesel, küresel ısınmadan, yükselen okyanus derecelerine kadar pek çok çevre sorununun altını çiziyor. 


SEASPIRACY (2021)


Dünyanın okyanuslarındaki kirliliğe dikkat çeken ‘Seaspiracy’ belgeseli, sürdürülebilir olmayan balık avcılığından, plastik atıklara kadar pek çok sorunu ortaya çıkarıyor. Okyanuslardaki üzücü istatistikleri ortaya çıkaran bu belgesel, insanların doğaya ne kadar zarar verdiğini bir kez daha hatırlatıyor. 


THE CONDOR AND THE EAGLE 


Sophie ve Clement Guerra tarafından yönetilen ‘The Condor and the Eagle’ belgeseli, iklim değişimine katkıda bulunan fosil yakıt sektörünün zararlarını ortaya çıkarıyor. Aktivistler ve liderler ile röportajlar içeren bu belgesel, kömür ve petrol sektörülerinin zararlarının altını çizerek çözümleri vurguluyor. 


KISS THE GROUND (2020)


Woody Harrelson’ın anlatımı ile çekilen bu belgesel, iklim değişiminin çözümlerini inceliyor. Toprağın verimini öne çıkaran ‘Kiss the Ground’ belgeseli, atmosferin zarar görmesi ile toprağın verimsizleştiğini anlatıyor. 


CLIMATE CHANGE: THE FACTS (2019)


BBC tarafından yapılan bu belgeselde Sir David Attenborough, iklim değişikliğinin gerçeklerini anlatıyor. Doğanın güncel durumunu anlatan belgeselde bilim insanı James Hansen ve aktivist Greta Thunberg ile röportajlar da var. İklim değişikliği sebebiyle dünyadaki canlıların %8’nin tükenmek üzere olduğunu vurgulayan ‘Climate Change: The Facts’ belgeseli küresel ısınmanın tüm ekosisteme zarar verdiğini anlatıyor. 


RACING EXTINCTION (2015)


Discovery Channel’ın yapımını üstlendiği bu belgesel, aktivistler ve bilim insanları ile insanların dünyadaki canlıların neredeyse yarısını yok etmeye katkıda bulunduğunu vurguluyor. İnsanların vahşi yaşama olan etkilerini deşifre eden bu belesel, yükselen derecelerin ve CO2 emisyonunun dünyaya ne kadar zarar verdiğini gösteriyor. 


ICE ON FIRE (2019)


Yine Leonardo DiCaprio’nun işbirliği ile çekilen ‘Ice on Fire’ belgeseli, eriyen Arktik buzulların dünyada olacak etkilerini anlatıyor. Bilim insanları ve uzmanlar ile röportajlar içeren bu belgesel, buzul erimesinin ekosisteme olacak etkilerini tartışıyor. Karbon emisyonunun azaltılması gerektiğini savunan belgeselde yenilenebilir enerjiler ve sürdürülebilir projelerin altı çiziliyor. 


THIS CHANGES EVERYTHING (2015)


Dünya genelinde iklim değişikliği sebebiyle en çok etkilenen 7 toplumu inceleyen bu belgesel, 211 çekim günü ile dört senede çekildi. Naomi Klein’in ‘This Changes Everything’ adlı kitabından uyarlanan belgesel Abi Lewis tarafından yönetildi. İklim değişikliğini durdurmak için hükümetlerin yasalarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayan belgesel, doğanın bozulması ile toplumların ne kadar etkilenebileceğini gözler önüne seriyor. 


YEARS OF LIVING DANGEROUSLY (2014)


2014’te başlayan ‘Years of Living Dangerously’ adlı belgesel serisinde Harrison Ford, Don Cheadle, Jessica Alba ve Thomas Friedman gibi isimler dünyayı gezerek uzmanlar ile iklim değişikliği hakkında röportajlar yapıyorlar. Ünlü isimler ile bilim insanlarının söylediklerine dikkat çekmeyi hedefleyen bu belgesel serisinin yapımcıları arasında Arnold Schwarzenegger ve James Cameron yer alıyor. 


TOMORROW (2015)


Genelde üzücü ve negatif olan doğa belgesellerinin aksine ‘Tomorrow’ belgeseli problemlere değil çözümlere odaklanıyor. Günlük yaşamınızda yapabileceğiniz küçük ve sürdürülebilir değişimlere dikkat çeken bu belgesel, dünya genelinde bilim insanları ve yenilebilir enerji uzmanları ile görüşüyor. 


AN INCONVENIENT TRUTH (2006)


Bu belgeselin yayınlanması üzerinden 15 sene geçtiği için durumun çok daha kötü olduğunu söylememiz gerek… Al Gore’un yönettiği bu belgesel, küresel ısınmaya dikkat çekerken aynı zamanda iklim değişikliğini vurguluyor. Karbon dioksit emisyonuna etkisi olan sektörleri anlatan bu belgesel, çevreye verilen zararı gösteriyor. 


A PLASTIC OCEAN (2016)


Craig Leeson’ın yönettiği ‘A Plastik Ocean’ belgeseli dünyadaki okyanuslardaki plastik kirliliğine dikkat çekiyor. Plastik kirliliğinin yaratabileceği ve yarattığı sorunları anlatan belgesel, okyanus canlılarına verilen zararı da gösteriyor. 


THE TRUE COST (2015)


Moda sektörünün çevreye olan zararını anlatan ‘True Cost’ belgeseli, sektörde oldukça ses getirmişti. Hızlı modanın dramatik ekolojik sorunlar yarattığını anlatan belgesel aynı zamanda giydiğimiz kıyafetlerin nasıl koşullarda üretildiğine dikkat çekiyor. 


SUSTAINABLE (2016)


Sürdürülebilir olmayan çiftçilik yöntemleri ile toprağının ve topluluğunun zarar gördüğünü izleyen çiftçi Marty Travis gözünden anlatılan bu belgesel, sürdürülebilir tarım yöntemlerini inceliyor. Oğluna daha iyi bir gelecek bırakmak için Chicago’da sürdürülebilir tarım hareketin başlayan Marty, çevreye zarar vermeden üretim yapılabileceğini kanıtlıyor. 


ONE STRANGE ROCK (2018)


10 bölümlük bu belgesel serisi oyuncu Will Smith tarafından sunuluyor. Dünyanın yaratılışından doğa dengelerine kadar pek çok konuyu inceleyen ‘One Strange Rock’ belgeselinde aynı zamanda astronotlar ile röportajlar yer alıyor. Dünyanın ne kadar ‘kırılgan’ olduğunu gösteren bu belgesel serisi daha önce duymadığınız bilgiler verecek!


THE RACE TO SAVE THE WORLD (2021)


Korkutucu istatistikler yerine her şeyini dünyayı korumak için feda eden aktivistleri takip eden ‘The Race to Save the World’ belgeseli, çevre ve doğa aktivistleri ile röportajlar içeriyor. Aktivistlerin neden dünya için tüm özgürlüklerinden, kariyerlerinden ve ilişkilerinden vazgeçtiklerini inceleyen bu belgesel, izleyenleri de aksiyona çağırıyor. 

Etİketler