KARİYER Mİ ÇOCUK MU?

Kadınların zor tercihi. Gün geliyor ve kadınlar bununla yüzleşiyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Ocak 2015
KARİYER Mİ ÇOCUK MU?
Acaba böyle bir seçim yapmak doğru mu, bu seçimler pişmanlık doğurur mu, çocuk ve kariyer dengesini nasıl kurmalı? Tüm bu sorulara birçok uzman farklı şekillerde görüşlerini dile getiriyor. Ama ne olursa olsun seçim bizim elimizde ve sonuçlarını yaşamadan öngörmek de mümkün değil.

Bazı anneler çocuk ve kariyerin aynı anda olamayacağını belirterek çocuklarına bakmayı, kariyer hayatından vazgeçmeyi tercih ediyor. Çünkü bazı uzmanlar en azından 3 yaşına kadar çocuklara annelerinin kendilerinin bakması gerektiğini savunuyorlar. Anne sevgisi ve ilgisiyle büyüyen bebeklerin psikolojik olarak da daha sağlıklı olacağı hesaba katılarak. Ama bu demek değildir ki çalışan annelerin çocukları sağlıksız, çalışmayanların sağlıklı. Bu bir seçim ve bazı özel durumlar da vardır ki maddi sebeplerden dolayı anne iş hayatına geri dönmek zorunda kalabilir.


Bazı anneler ise hem çocuklarını, ailesini, işini ve sosyal sorumluluklarını güzel bir dengede tutabiliyor.~Bu iki durum arasında annelik mi? kariyer mi? bir tercih yapma zorunda kalma fikri pek hoşumuza gitmese de, gün geliyor bu gerçekle yüzleşebiliyoruz. Bu doğal seçim, sonucu ne olursa olsun bazı pişmanlıkları da beraberinde getirebiliyor. Öyle ya da böyle çocuklarımızdan uzak geçirdiğimiz her dakika için kendimizi suçluyoruz.

Oysaki uzmanlar keyifli ve verimli geçen bir iş günü sonrasında çocuklarla daha kaliteli bir zaman geçirip, daha etkin bir ebeveyn olunabileceğini vurguluyorlar. Çocukla geçirilen zamanın uzunluğunun değil, kalitesinin daha önemli olduklarını söylüyorlar.

Ayrıca iş hayatının bize getirdiği bilgi, beceri, sosyallik gibi unsurlar çocuklarımızı yetiştirme şeklimizde, onlara aşıladığımız hayat görünüşüne olumlu katkısı olacağını savunuyor uzmanlar.

İş dünyası geliştikçe, çalışan anneler çoğalıp, annelik hakları için mücadele ettikçe, çalışan annelerin de iş şartları daha da iyileştikçe bu ikilemlerimizi yaratan nedenler azalacak, hem rahatlıkla çalışıp, hem de çocuklarımıza daha çok vakit ayırabileceğiz. Bunu da yine çalışan anneler hep birlikte başaracak.

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.