PEG ENTWISTLE’IN TRAJİK HİKAYESİ

Yeni ‘Hollywood’ dizisindeki merak edilen gerçek hikaye…

İngiliz oyuncu Peg Entwistle’ın hikayesi Ryan Murphy’nin en yeni dizisi Hollywood’un odak noktalarından biri. Netflix’te yayınlanan dizide anlatılan hikaye gerçek hayatta biraz daha trajik. Hollywood tabelasından atlayarak intihar eden Peg Entwistle’ın hikayesi, ‘Hollywood’ dizisinin ana karakterlerinden Archie’nin senaryosunun ilham kaynağı. Dizide ‘Peg’ adındaki filmde, Peg’in Hollywood tabelasından atladığını bilsek de oyuncunun hayatı hakkında pek bir bilgi öğrenemiyoruz. ‘Hollywood’ dizisini izleyenlerin merak ettiği noktalardan biri haline gelen Peg Entwistle trajedisinin gerçek hikayesini aşağıda görebilirsiniz…Millicent Lilian Entwistle, 5 Şubat 1908’de doğdu. Küçük yaşlardayken annesi ve babası ayrıldıktan sonra babası ile New York’a taşınan Entwistle, Broadway’e aşık oldu. Entwistle, ’Peg o’ My Heart’ müzikalini izledikten sonra ismini ‘Peg’ olarak değiştirmeye karar verdi. Bundan kısa bir süre sonra babasını bir kazada kaybeden Entwistle, üvey kardeşleri ile beraber önce Ohio’ya sonra da Los Angeles’a taşındı. 1925’te ‘The Wild Duck’ adlı önemli bir prodüksiyonda yer almayı başaran Entwistle, kendini yeniden Boston ve New York’ta buldu. Bu şovda Peg’i izleyen Bette Davis, kariyerinin ilerleyen zamanlarında Entwistle’ın kendisine oyunculuk kariyeri için ilham kaynağı olduğunu söyledi. 

New York ve Boston’da birkaç şovda daha yer alan Entwistle, film yıldızı olma hayalleri için 1932’de tekrar Los Angeles’a taşındı. Film kariyerinin ilk adımlarını yapım şirketi RKO’nun ‘Thirteen Women’ adlı filmi ile yaptığını zanneden Entwistle, aslında kariyerinin son filmini çekiyordu. Rolü için oldukça fazla çekimde yer alan Entwistle’ın sahnelerinin çoğu sansür sebebiyle yapımdan çıkarıldı. Bunun üzerine stüdyo ile anlaşmasını yenilememe kararı alan RKO, Entwistle’ın hevesini tam anlamıyla kurağında bıraktı. 

“Peg Entwistle ve Hollywood Tabelası İntiharı: Bir Biyografi” kitabının yazarı James Zeruk Jr. katıldığı bir podcast yayınında, Peg’in hayatının tam bu noktasında oldukça depresif olduğunu söyledi. RKO ile anlaşması bittikten sonra birlikte yaşadığı amcasına, eczaneye gideceğini söyleyen Peg, bir daha eve geri dönmedi. 

18 Eylül 1932’de Hollywood tabelası çevresinde yürüyen biri Entwistle’ın eşyalarını ve bununla beraber, “Korkuyorum. Ben bir korkağım. Her şey için özür dilerim. Bunu daha önce yapsaydım canım daha az acırdı. P.E.” yazılı bir not buldu. Aynı kişi Hollywood tabelasının altında bir beden gördüğünü de bildirdi. Merdiven ile “H” harfinin tepesine çıktığı düşünülen Entwistle, daha sonra buradan atlayarak intihar etti. Sadece 24 yaşında olan Entwistle’ın hikayesi Hollywood’un en trajik hikayelerinden biri olarak görülüyor…