PİLOT SAATLERİNİN ÖZÜNE DÖNÜŞ

Longines Pilot Majetek ile havacılık için tasarlanmış ama havacıların da ötesinde geniş kitleler tarafından beğenilmiş saatine geri dönüyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 10 Mart 2023
PİLOT SAATLERİNİN ÖZÜNE DÖNÜŞ

Longines Pilot Majetek, 21. yüzyılın estetik ve teknik kodlarını göz ardı etmeden tarihi yaşanmışlıkları ve modern dokunuşları bir araya getiriyor. Yastık şeklindeki çelik kasa üzerine yerleştirilmiş çift yönlü yivli bezel, saatin orijinal karakterini ortaya koyarken bu parçaya ilham veren 1935 modelini de çağrıştırıyor. 

Saatin ilk versiyonundaki kavisli yastık şeklindeki kasası, 1 Nisan 1935’te İsviçre’nin Bern kentindeki Uluslararası Sınai Mülkiyet Ofisi’nde tescil edilen benzersiz tasarımının altını çiziyor. Bu saat havacılar için tasarlanmış olsa da; güvenilir, sağlam, hassas ve kolay okunabilir bir parça arayan geniş bir kitlenin de ilgisini çekmişti.

Yeni Longines Pilot Majetek’in teknik ve ergonomik özellikleri tamamen değiştirildi. Yeniden düzenlenen oranları, orijinal hafif kavisli yastık şekli ve daha yuvarlak boynuzları, günümüzün trendlerine uyum sağlıyor.

Arkası vidalı çelik kasanın dışında saat 9 pozisyonunda “1935” yazılı hatıra plakası yer alıyor. İlk Longines “Majetek” modelinin çıkış tarihini ifade eden bu yazı, patenti yeni alınan dişli mekanizmasını gizliyor. İç kısımda yer alan fosforlu ve hareketli üçgen işaretleyici veya “Başlangıç zamanı göstergesi”nin eşlik ettiği harici yivli döner bezel, sisteminin 10 bar (100 m) su geçirmezliğini garantiliyor.

Safir kristalden bağımsız olan kronograf, kristalin altında ve kadranın üzerinde yer alıyor. 1935 modelinde bezel ve imli kristal bir bütün olarak dönerken, mevcut modelde sabitlenen safir cam, yeni kasanın su geçirmezliğine katkıda bulunuyor.  

Havacılar için özel olarak tasarlanmış diğer saatler gibi, yeni Longines Pilot Majetek de optimum okunabilirlik sunan mat siyah bir kadrana sahip. Eski radyum efektli Super-LumiNova® kaplanmış beyaz çerçeveli, ray tipi dakika indeksiyle vurgulanan saatleri gösteriyor.

Rodyum uçlu baton tipi ibreler bunların üzerinde hareket ediyor. Fosforlu ibreler geceleri optimum okunabilirlik sağlıyor. Kadranın saat 6 konumunda alçaltılmış büyük boy küçük saniye kadranı, yivli bezel ile birlikte bu pilot saatinin orijinal işlevsel karakterini hatırlatıyor. Saat çok iyi dengelenmiş genel etkisiyle adeta bir zarafet timsali.


Manyetik dirençli silikon denge yayı ile donatılmış özel Longines L893.6 kalibre ile çalışan yeni Longines Pilot Majetek, 72 saatlik güç rezervine sahip. Saat, bağımsız bir kontrol kuruluşu olan İsviçre Resmî Kronometre Test Enstitüsü (COSC) tarafından verilen kronometre sertifikasını taşıyor. Aynı zamanda, bej dikiş detaylı kahverengi ve koyu yeşil deri seçenekleriyle sunulan iki kayışıyla öne çıkıyor. Buna ek olarak geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş haki yeşil NATO tipi bir kayışı da bulunuyor. Güçlü karakteri ile Longines Pilot Majetek, her an her yerde hem günlük kullanım hem de maceralarınız için ideal bir parça olarak karşımıza çıkıyor.

 


ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.