PIRLANTA SEÇİMİNİN İPUÇLARI

Tektaşınızı takmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler, haberimizde.

Pırlanta alışverişine çıkmadan önce aklınızda en büyük ve parlağını almak varsa, bu yolculuğa hazır değilsiniz demektir. Neden mi? Örneğin size ışıltılı görünen bir parçanın daha net olanını size göstermezlerse, aradaki farkı hiç bilemeyeceksiniz. Veya hayalinizde prenses kesim bir model almak var diye, eve gelince o modelin o kadar parlamadığını fark edince çok üzülebilirsiniz. İyisi mi, aşkınızı kolunuza takıp kuyumcuların yolunu tutmadan önce söyleyeceklerimize bir kulak verin:

Öncelikle ‘Pırlanta 101’e giriş olarak; kesim, renk, netlik ve karat kavramlarını bilmeniz gerek. Çünkü dünyanın her yerinde pırlantalar, bu değerlere göre fiyat alıyor. Örneğin netlik azaldıkça, taşın içi daha bulanık görünüyor. Veya renk kategorisi değiştikçe, parlaklık miktarı göz alıcı seviyelere kadar çıkabiliyor.

Kuyumcuları gezerken her söylenene inanmamanız lazım. Ayrıca yüzüğüzü aldığınız yeri, doğru seçmekte de fayda var. Yani yüzüğü aldıktan sonra genişletmek, daraltmak ve benzeri işlemler için başka bir yere gitmeniz gerekmesin.
 
Taşın altına gelen, yüzük kısmında ‘beyaz altın’ ve ‘platinyum’ seçenekleri en popüler. Ama beyaz altınlar zamanla rengini kaybedecek ve o kısmın yenilenmesi gerekecek. Seçiminizi platinyumdan yana yaparsanız da, rengi hiç bozulmaz. Ama bu kezse yüzüğünüz biraz daha ağırlaşacak. Bu durumda karar size kalıyor.

Alacağınız ilk pırlantanız olacaksa, yuvarlak taşlardan şaşmamalısınız. Çünkü kesimi nedeniyle maksimum parlaklığı, sadece yuvarlak modellerde elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, simetri de çok önemli. Pırlanta biraz yamuk yerleştirilse bile, parlaklığı önemli miktarda azalacaktır.

Aynı karattaki iki pırlanta taştan biri, daha büyük görünebilir. Bu tamamen, diğer taşın kesimiyle alakalı. Daha derinden ve sığ kesilenler orta ve yanlara doğru ışığı yansıtma gücünü kaybediyor. E, bu durumda yüzüğünüzün değerini de düşüyor tabii.

Daha uygun bir fiyata daha büyük bir taşa sahip olmak isterseniz, 1 karatın altındaki alternatiflere bakabilirsiniz. Mesela 1 karat yerine, 0.75 alırsanız aradaki farkı uzman olmayan gözlerin fark etmesi çok zorken cebiniz rahat edecektir.


Etİketler