PRENS WILLIAM'DAN İKLİM DEĞİŞİMİ MÜCADELESİ İÇİN YENİ ADIM: EARTHSHOT PRIZE

Prens William, dünyadaki çevre sorunları mücadelesine katkıda bulunuyor…

Dünyayı tamir etmek için ne yapabiliriz? Bu sorunun cevabının arayışında olan Prens William, yeni bir iklim ödülü oluşturdu: ‘Earthshot Prize.’ Dünyanın en güncel çevre sorunlarını çözmek için çalışanları ödüllendiren ‘Earthshot Prize,’ resmi olarak 8 Ekim’de başlatıldı. £50 milyon değerindeki insiyatif, her sene beş isme £1 milyon ödüllendirecek. İklim krizlerini çözmek için çalışan ekiplere ve profesyonellere destek olan bu ödül 5 farklı noktaya odaklanacak: Doğayı korumak ve yenilemek, havayı temizlemek, okyanusları korumak, atıksız bir dünya oluşturmak ve iklim sorununu çözmek. 

Kısa bir süre önce yeni ‘A Life On Our Planet’ adındaki Netflix belgeseli prömiyeri için eşi Kate Middleton ile Sir David Attenborough ile bir araya gelen Prens William, Attenborough gibi tüm dünya genelinde öncü liderler ile çalışarak kazananları seçecek. “Plan, dünyanın en büyük çevresel zorluklarından bazılarını düzeltmek ve bunlarla mücadele etmek için en iyi beyinleri, mümkün olan en iyi çözümleri gerçekten canlandırmak ve bir araya getirmek” diyen Prens William, kısa bir film ile yeni projesini anlattı. “Önümüzdeki 10 sene değişim için çok önemli. Zaman çok önemli, bu yüzden bu çok iddialı olan bu küresel ödülün ileriye dönük tek yol olduğuna inanıyoruz” diye ekleyen Prens William yeni projesi ile dünyanın geleceğine katkıda bulunacaklarını söyledi. 

1960'larda ilk insanı aya götürecek bir girişim olan eski ABD başkanı John F Kennedy’nin Moonshot adlı girişiminden esinlenen Earthshot Ödülü için aday seçimleri 1 Kasım’da açılacak. Ayrıca, 2021 sonbaharında Londra'dan başlayarak her yıl farklı bir şehirde düzenlenen yıllık küresel ödül töreni ile adayları ödüllendirecek olan Prens William, babası Prens Charles ve kardeşi Prens Harry gibi çevreye olan bağlılığını vurguluyor. 

‘A Planet For Us All’ belgeselinde çocukları olduktan sonra iklim krizine odaklanma kararı aldığını söyleyen Prens William, “Baba olduktan sonra daha çok farkındalık kazanıyorsunuz. Şimdi hayatımda George, Charlotte ve Louis var ve bakış açınız değişiyor. Bu yüzden bir şeyler yapmam gerekiyordu” dedi. 

Aynı zamanda BBC Radio 4’te iklim değişiminin aciliyeti hakkında yorum yapan Prens William, “Çevre için iyi şeyler yapmak isteyen pek çok insan var ve ihtiyaçları olan şey biraz katalizör, biraz umut ve bize sunulanları gerçekten düzeltebileceğimiz biraz pozitiflik. Ve iyimserliğin aciliyetinin gerçekten eylem yarattığını düşünüyorum,” demişti.