"ŞİMDİ GÜÇLENME ZAMANI"

Kadınlar, hikayelerini yaratmak ve güzel bir geleceğe sahip olmak için burada.

AVON ve Hürriyet, kadınların toplumsal yaşamdaki varlıklarını ve güçlü seslerini dile getirmek ve ilham veren hikayeleri daha geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla bu yıl ilk kez “Güçlü Kadınlar Konferansı”nı düzenledi. Konferansın dört farklı oturumunda kadın hakları, girişimcilik, sosyal sorumluluk çalışmaları ve fark yaratan kadın hikayeleri ele alındı. Konferansın moderatörlüğünü Dr. Fatoş Karahasan, Cengiz Semercioğlu ve Yonca Tokbaş üstlendi.

Açılışta konuşan AVON Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül etkinlikle ilgili,“ Dünyada 130, Türkiye’de 24 yıldır kadınları güçlendirmek için çalışıyoruz. Kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazandıran iş modelimiz ile hayatlarında bazen ufak, bazen büyük farklar yaratıyoruz." derken; Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş ise, “Güçlü kadınlar; güçlü nesiller, güçlü ve düzenli bir işgücü ve daha güzel bir hayat demek. Hürriyet, kadınların erkeklerle eşit şekilde temsil edilmesini, şiddetin her türlüsünden korunmasını, istihdamda hak ettikleri yeri almasını, ayrımcılığı önleyecek yasaların hayata geçirilmesini ve toplumsal cinsiyet eşitliği için gereken adımların ivedilikle atılmasını sağlamak için her türlü desteği veriyor." yorumunu yaptı.

Haklarını Bilen Kadınlar panelinin konuşmacıları; Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Canan Güllü, LL.M Yeditepe Ü.H.F Öğretim Görevlisi İKKB Koordinatörü Nazan Moroğlu, WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger, Dr. Fatoş Karahasan’ın moderatörlüğünde kadınların haklarını bilmeleri ve bu hakların peşinde koşmalarının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Konferansın sonunda Dr. Fatoş Karahasan'ın konuşmalardan yola çıkarak hazırlanan ve tüm kadınları harekete geçmeye çağıran Güçlü Kadın Manifestosu'ysa şöyleydi:

1. Şimdi haksızlıklardan şikayet etmeyi bırakıp haklarımızı bilme zamanı.
2. Bazen kendi tercihlerimiz, bazen de koşullarımızdır yolumuzu tıkayan… Şimdi cesaretimizi toplayıp ilk adımı atma zamanı.
3. Hepimiz başarabileceği en azından 1 şey var. Potansiyelimizi keşfetme ve kendimizi onurlandırma zamanı.
4. Kadınların gücü kalbindekini cömertçe paylaşabilmektir. Şimdi kalbini açma, iyiliği yayma zamanı.
5. “Sen yapamazsın” diye yıllarca kulağımıza fısıldanmış. Şimdi hem kendimizi hem birbirimizi “Yapabilirsin” diyerek yüreklendirme zamanı.
6. Her kadın aslında bir başarı hikayesidir. Kendihikayemizin kahramanı olma zamanı.
7. Güvenen, azimli, cesur, iyiliği yayan, umut veren kadınlar olarak harekete geçip çalışma zamanı.

Etİketler