SINAV STRESİNİ YENMENİN YOLLARI

Sınav stresini yenmek sandığınız kadar zor değil. Detaylar haberimizde.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Haziran 2015
SINAV STRESİNİ YENMENİN YOLLARI
Binlerce öğrenci, bu haftasonu gerçekleşecek sınava girecekler. Dört yıl boyunca bu sınava hazırlanan öğrenciler de, sınav stresi genel olarak çok yaygın. Fakat unutulmaması gereken bir gerçek var; sınava hazır olmak tek başına yeterli değil. Ne kadar biliyor olursanız olun, heyecan ya da stres nedeniyle sınavda zor anlar yaşabilirsiniz. Fakat, korkulu rüyanız olan bu stresi yenmeniz mümkün. Acıbadem International Hastanesi'nden Psikolog Yrd. Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt sınav heyecanını ve stresini yenmeniz için bazı önerilerde bulundu.

1.Yapamadıklarınızı değil, yaptıklarınızı düşünün. Sınava saatler kalmış olmasına karşın tam olarak anlamadığınız ya da yeteri kadar çalışamadığınız konular olabilir. Bunları düşünmek yerine, çok iyi bildiğiniz ve anladığınız konuları düşünün.

2. Bugün size keyif veren şeyleri yapın. Sınava rahat ve moralli girmek için kendinizi bugün ödüllendirin. Sevdiğiniz aktivelerle, varsa hobilerinizle uğraşarak vakit geçirin.

3. Kısa yürüyüşler yapın. Sınavı düşünüp stres olmak yerine, sizi rahatlatabilecek kısa yürüyüşler yapın, böylece bedensel gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

4. Moralinizi bozan insanlardan uzak durun. Size sürekli sınavı, sonucunda neler olacağını hatırlatan ve dolayısıyla da size strese sokan insanlardan uzak durun.


  


5.Her telefona cevap vermeyin. Arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınız size arayıp başarılar dilemek isteyebilir. Bu her ne kadar zararsız gibi görünse de size ciddi bir strese sokabilir.

6.Sınava gireceğiniz okulu görmüş olun. Sınava gireceğiniz binaya daha önceden gitmek gerçekten çok önemli. Çünkü yolu ve çevreyi bilirseniz sınav günü ulaşımla ilgili kaygınız olmaz.

7.Sınav günü çok dar kıyafetler giymeyin. Sınav uzun süreceği için, sınav sırasında sizi rahatsız etmeyecek parçalar giymeye özen gösterin.

8.Kahvaltıda hafif şeyler yiyin. Aşırı tuzlu ve yağlı ürünlerle, ağır bir kahvaltı yapmayın.

9.Sınava tam vaktinde gidin. Sınava ne çok erken ne de ucu ucuna gidin. Orada oturup beklerseniz, daha çok stres olursunuz. Eğer ucu ucuna yetişmeye çalışırsanız, sınavı kaçırma korkusuyla çok bunalırsınız.

10.Beklerken rahatlamaya çalışın. Okul bahçesinde beklerken, size strese sokabilecek kişilerden uzak durarak, kafanızı boşaltmaya çalışın.


Sınava girecek olan herkese başarılar dileriz!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.