SIRADANLIĞA MEYDAN OKU

Tanem Sivar - Edhem Dirvana çifti ile Bodrum yollarında Hyundai KONA Elektirik modelini keşfettik...

Bir insanı tanımak istiyorsan onunla seyahate çık! Peki ya bu seyahat için yapılan tercihler hakkında neler söyler? Mesela doğa sever olduğunu, dünyayı ve çocukların geleceğini umursadığını... Tanem Sivar – Edhem Dirvana çifti ile Bodrum’da yeni Hyundai KONA Elektrik modelini tecrübe ettik. Yol boyunca çektiğimiz kareler zaten “konuşuyor”, biz yine de bu nefis yol hikâyesinin devamını da yazdık.

YOLA ÇIKMADAN SON BİRKAÇ DETAY DAHA...

• Otomobille seyahat ederken neler giymeyi tercih edersiniz? 

  Sportif ve rahat kıyafetler.

• Yola çıkmadan önce alışveriş de yapar mısınız?

Pek yapmam... belki zamanı gelmişse güzel bir termos ya da matara alabilirim.

• Son çekte neleri kontrol edersiniz?

 Şarj?! Çanta ve telefon.

• Pandemi dönemi araca aldığınız ekstra bir şeyleri de beraberinde getirdi mi?
 
Elbette! Bol yedek maske, küçük kolonyalarımız ve dezenfektan spreylerimiz hep bizimle.

• Yurtdışında arabayla seyahat etseniz hangi ülkeyi gezmek isterdiniz?
 
Güney İtalya ve Güney İspanya.

Evet evet, bir insanı (veya bir çifti) iyi tanımanın en kestirme yolu buymuş, artık bundan eminiz. Enerjisi hep yüksek, renkli Tanem Sivar ve Edhem Dirvana bir yolculuğu kısa film tadında yaşattılar bizlere. Üstelik aynı zamanda çevreye saygılı Hyundai KONA Elektrik modelini iyi tanıdık. 

Otomobil deyince aklınıza ilk neler geliyor? Tam bizlik demeniz için hangi özelliklere sahip olması lazım?

Yıllar içinde bunun cevabı da tabii ki çok değişti. Bugünlerde iki çocuklu bir anne olarak emniyet ve güvenliğimiz, otomobilin iç hacmi ve doğayla olan ilişkisi ilk sıraya oturdu. Yani bu konuda öncelikler de zaman içinde değişti... Tabii ki zaman içinde değişti her daim güzel ve görüntüsü zevkime hitap etsin istedim. Ancak şimdilerde bir arabaya baktığım zaman tek düşündüğüm emniyetli mi, araba koltukları sığar mı ve elbette doğaya ne kadar az zarar veriyor.

Otomobille seyahat etmeyi sever misiniz? Sizin için artıları, eksileri var mı?

Son yıllarda tüm hayatımız İstanbul-Bozburun arasında geçiyordu. Uzun yolculuklar en sevdiğim şey. Artıları yanındaki (kim olduğuna bağlı elbette) ile şahane bir hatıraya dönüşmesi, uzun uzun sevdiğin müzikleri dinleme fırsatı, yollarda yeni yerler keşfetmek, her an yeni bir macera yaşayabilmek. Araban konforlu ve rahatsa tüm bunları çok daha fazla zevk alarak yapabilmek şahane çünkü aksi zor ve yorucu olabilir.

Seyahat ederken A’dan B’ye yani bir an önce hedefe varalım diyenlerden misiniz yoksa geze geze/mola lar vererek, görerek/eğlenerek mi yol almayı tercih edersiniz?

Nereye kime ve neden gittiğimize bağlı ama biz Edhem ile vaktimiz olduğunda mutlaka farklı bir yer görmeyi ya da farklı bir lezzet keşfetmeyi hep çok seviyoruz.

Uzun yola çıkarken yanınıza mutlaka neler alırsınız?

Şarj, su, kahve, meyve ve piknik sandalyelerimizi.

Otomobil yolculuğu için tercih ettiğiniz müzikler var mı? Ya da yanınıza atıştırmalık, kahve alır mısınız? Ve aracın ilgili özelliklerine de dikkat eder misiniz?

Bardaklık önemli çünkü mutlaka bir şey dökülür, leke bırakır. Atıştırmalık değil ama su ve meyve mutlaka alırız. Müzikler sürekli değişir ama Edhem klasik müzik âşığıdır, ben ise yoldayken Leonard Cohen ve Nick Cave’i dinlemeyi çok severim.

Aracı hanginiz kullanır, hanginiz co-pilot olur veya ara ara eşinizle yer değiştirir misiniz? Bu konuda bir rekabet ya da şakalaşma var mı?

Genelde hep Edhem kullanır, ben de ayaklarımı uzatır, müzikle uğraşır ve yollarda neler yapıp görebileceğimizi araştırır dururum. Bu arada Edhem birikmiş mail ya da işleri varsa hepsini bana yaptırır... O söyler, ben yazarım/bu bizim klasiğimizdir.

Fırsatınız olsa otomobille en uzak ya da en ilginç nereye gitmek isterdiniz?

Offfff, mümkünse her yere! “Yukarılar” sanırım çok ama çok ilginç olabilir. St. Petersburg mesela.

Elektrikli araçları tercih etmek sizin için neden önemli? Aslında cevabı biliyoruz ama bir de sizden duyalım.

Dediğiniz gibi, artık açıklamaya dahi gerek olmaması ve her firmanın yapması gereken, hatta tüketicinin aksini kabul etmemesi gereken bir zamandayız ve bu bilinçte olmalıyız. Dünyayı ve doğamızı zaten mahvettik, bari düzeltmek için elimizden ne geliyorsa onu yapalım.

Keyifli bir karayolu seyahatinin sizin için madde madde, olmazsa olmazları neler?

 1. Gönül ister ki rotamız doğanın güzellikleriyle çevrili olsun. (Piknik sandalyelerimizle mola verelim kalabalık ve karanlık mekanlar yerine.) Doğaya zarar vermediğimizi vermediğimizi ya da en en en az … bilerek seyahat etmek.

2. Harika müzikler ve güzel sohbetler. Eşimle zaman bulamadığımız konularda uzun uzun konuşmak.

3. Yeni yerler, yeni insanlar keşfetmek.

4. Bol su, bol meyve ( meyvenin çöpü çıkmıyor!) ve kahvem sıcacık...

5. Servis konusunda içimin rahat olması, nerede olursak olalım biz onlara, onlar bize ulaşabilsin.

Hyundai KONA Elektrik’i şarj etmek için istasyonda durdunuz... Hemen devam eder misiniz yoksa alışveriş, yemek veya içecek molası da verilir mi?

Duruma göre... İhtiyaç molası verirsek ve ilginç bir yerde durduysak neden olmasın, ama her yerde olan abur cubur için durmayız.