SkinCeuticals Ve Tasarımcı Aslı Filinta’dan Hatay’daki Kadınlara Destek

Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde, ”Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem geleneğini yeniden dönüştürmek adına başlatılan bir proje...

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 03 Ekim 2023
SkinCeuticals Ve Tasarımcı Aslı Filinta’dan Hatay’daki Kadınlara Destek

SkinCeuticals, bilimde ve yaşamda sürdürülebilirliği destekliyor. Skinceuticals ve ilhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta, Hatay’ın unutulmaya yüz tutan el sanatlarından ”Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem geleneğini yeniden dönüştürmek adına, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Hazek Kadın Kooperatifi) iş birliğinde ‘’Değer Katmak Elimizden Gelir’’ projesini başlattı.Hatay/Altınözü’ne bağlı Hazek Kadın Kooperatifi ile üretimini yaparak, kadın istihdamını destekleyen; buğday sapı örücülüğü geleneğini devam ettirmeyi hedeflenen anlamlı proje 2 Ekim 2023, Pazartesi günü Lagom House of Experience’ta SkinCeuticals, Aslı Filinta ve Hazek Kadın Kooperatifi ev sahipliğinde tanıtıldı.

Kendin olmanın gücününe inanılarak yola çıkılan bu projede, Hazek Kadın Kooperatifi üretimi yaptı, kadın istihdamına destek verildi, buğday sapı örücülüğü geleneğini devam ettirmek hedeflendi ve Anadolu’nun geleneksel el işçiliği ile tasarımın gücü bir araya geldi. Doğal malzemelerle sürdürülebilirliğe de dokunan ”Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem’ler, Altınözü kadınları vasıtasıyla yeni çantalara dönüştürüldü.


Aslı Filinta, SkinCeuticals Marka Lideri Melis Şahin, L'Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, Hazek Kadın Kooperatif Başkanı Leyla Ayvazoğlu

Cumhuriyet’in ilk dönemlerine dayanan cimem, buğday sapından örülerek Hatay Altınözü ilçesinde üretiliyor ve mutfakta nihale, ekmeklik, meyvelik, çerezlik, içli köfte ve tarhana kurutmak veya dekoratif amaçlı kullanılıyor. Cimemler sarma bağlama örgü tekniğiyle üretiliyor, kök boya tekniği ile renklendiriliyor ve farklı motiflerde örülebiliyor. Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından ve kadın emeğinin gücünden ilham alarak bir dönüşüm hikayesi olarak konumlandırılan bu proje sayesinde 350 kadına, 350 aileye dokunuldu, doğal bitki örücülüğü yapan kadınların ördüğü cimemler 20-30’lu yaşlarda ki kadınların nesillerine geçti. 4000 adet çantanın yapımı için ortalama 7 ton buğday ve 40 dönüm tarla hasadına denk gelen bir buğday tüketimi oldu ve hepsi geri dönüştürüldü.

Hatay’da bulunan buğday tarlalarından toplanan sap buğdayların el emeğiyle örülmesiyle elde edilen özel çantalar deprem bölgesindeki Hazek Kadın Kooperatifi’nin zanaatkarlık gücünü gösterme imkanı sağlarken, bu proje adına 4000 adet çanta üretildi.

Anadolu kültüründen ilham alan ve markası Aslı Filinta'nın kalbini kolektif fayda ve sahici sürdürülebilirlik etrafında konumlandıran tasarımcı Aslı Filinta kültürümüzün değerlerini ileri dönüştürerek  yaşatmak ve kadın el emeği konusunda farkındalık yaratmak için çalışıyor. Aslı Filinta, SkinCeuticals ve Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde hayata geçirilen bu projeyi şu sözleri ile anlattı: “

Anadolu’nun geleneksel el işçiliğini ve değerlerini, yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde kullanılır hale dönüştürürken; tasarımın gücünü kullanan bir işbirliği bu. Daha fikir aşamasındayken fayda yaratmaya odaklanmış, kadını ve el emeğini desteklerken, doğal malzemelerle sahici sürdürülebilirliğe dokunan bir birliktelik. Kök boya ile renklendirilen hakiki buğday sapı örücülüğü ile meydana getirilen Cimemler, Hazek Kadın Kooperatifi çatısı altında Antakyalı kadınlar tarafından çantalara dönüşüyor. Geleneği geleceğe taşırken; değerlerimize ve birbirimize sahip çıktığımız gönül çarptıran bir proje bu. Dönüşümün, değer yaratmanın ve bir olmanın sonsuz seçeneklerinden biri bu. Elden ele, kalpten kalbe dokunarak biz olmanın çağını hep birlikte başlatacağız. Bu projenin bir parçası olan bütün paydaşlarımıza gönülden teşekkürlerimizle.”

SkinCeuticals Marka Lideri Melis Şahin projeye duyduğu güveni ve hislerini şu şekilde açıkladı: “SkinCeuticals 35 yılı aşkın süredir 50’den fazla klinik çalışmayla yüksek performanslı ve kanıta dayalı patentli ürünleri ile kendi versiyonunu en iyisini dönüşmek isteyen tüketicilerimize buluşuyor. 10.000’den fazla dermatoloji ve plastik cerrahi kliğinde estetik işlemler ve işlemlerden sonra evde profesyonel bakıma devam eden sürdürülebilir bir fayda sağlıyoruz. Bugün 15 yılı aşkın süredir tutkuyla markaya bağlı tüketiciler yaratabildiğimizi görüyoruz. Bu noktada büyük bir değer yarattığımızı marka vadimizle çıtayı çok yukarıya taşıdığımızı farkındayız. Yaşadığımız depremin ardından  ülkemiz için nasıl faydalı bir iş yapabiliriz konusunu çok düşündük ve yarattığımız marka değeri ile kol kola girecek ‘kolektif fayda’ kavramı üzerine bir süre çalıştık. Bu noktada yollarımız ilhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta ile kesişti. Aslı Filinta’nın ileri dönüşüme öncülük ettiği ve sürdürülebilirlik üzerine yaptığı çalışmaları keyifle takip ediyorduk. Biz kendin olmanın gücüne inanıyoruz. Bizim hayalimiz dönüşümü başlatmak ve bu gücü daha büyük bir değere dönüştürebilmekti. Bugün belki de artık kullanılmayan bir geleneğin hayatımıza bir şekilde yeniden girmesini ve kadınlarımızın gücünü keşfetmelerini, farklı yaratımlarla gelecek nesillere aktarmalarına destek olacak bu projeyi geliştirdik. Anadolu’ya, kadına, el emeğine, doğal malzemelerin kullanımı ile sürdürülebilirliğe dikkat çeken bu ileri dönüşüm hikayesinde beraber olduğumuz için çok mutluyuz..”Hazek Kadın Kooperatifi Başkanı Leyla Ayvazoğlu ise: “2019 yılı sonlarında kurulan HAZEK tamamen dezavantajlı kadınlardan oluşan ve üretim yapmak isteyen ancak pazar bulamayan kadınlara hizmet etmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye’nin en uç noktasında bu şehirde yaşayan herkesin evinde bulunan ürünleri yalnızca hediyeleşmek amacıyla kullanan kadınlar artık ürettiklerinin satışını ve pazarlamasını yapabilecek bir ortam bulabilmekteler. Hazek Kadın Kooperatifi olarak bizler Altınöz’ünde üretilen kültürel miras olan şehrin değer ve dinamiklerini ön plana çıkarıp üretim yoluyla Türkiye’nin dört bir yanına şehrimizi tanıtmak istiyoruz. yeniden hayat bulan Cimemimizin nesiller boyu üretime devam etmesini gönülden arzuluyoruz.” cümleleri ile projeden duyduğu mutluluğu aktardı.

Hatay Altınözü Zeytin Emeği ve Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi; zeytinin anavatanı olarak nitelendirdikleri ilçelerinde, bereketli ve verimli topraklarda ürettikleri hammaddeleri işliyor, üretiyor, sağlıklı, doğal gıda olarak ulaştırıyor.Gastronomi kenti Hatay'ın hammadde şehri Altınözü'nü tüm Türkiye'yi tanıtmayı şiar ediniyor, ilçe kadınlarına pazar yaratıyor ve yeniden kadına kazandırıyor. Kadın kazanırsa aile kazanır, çocuk kazanır diyen işletme kooperatifi SkinCeuticals x Aslı Filinta iş birliği için bu sefer buğday sapından el işçiliği ile örülen çanta tasarımını özel üretime geçirdi. Bu proje sayesinde nesilden nesile bir aktarım söz konusu olurken, genç yaştaki kadınlar buğday sapı örücülüğünü öğrendi ve bu pazarın bir parçası haline geldi. SkinCeuticals yetkili satış noktalarından yapılan CE Ferulic antioksidan serum alışverişlerinde hediye edilecek çantaların içerisinde 15ml Resveratrol B E Gece Antioksidan’ı bulunuyor.

 

 

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.