SPENCER FİLMİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Kristen Stewart’ı Lady Diana olarak izlememize çok az kaldı!

Kristen Stewart’ın Spencer filminde Prenses Diana’yı canlandıracağını duyduğumuzdan beri heyecanımızı gizleyemiyoruz. Birkaç ay önce ‘Spencer’ filminin ilk resmi fotoğrafları ile Stewart’ın oldukça etkileyici bir değişim geçirdiğine emin olabilirsiniz. Üzerinden yıllar geçse de hala bir ikon olmaya devam eden Prenses Diana’yı  Spencer filminde Kristen Stewart’ın oyunculuk yeteneği ile izlemek için sabırsızlıkla beklerken, film hakkında bildiğimiz her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

‘SPENCER’ FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Spencer filminin resmi tanıtımında film şu şekilde anlatılıyor, “Prenses Diana ve Prens Charles’ın evlilikleri uzun bir süre sorunluydu. Aldatma ve boşanma dedikoduları devam etse de Kraliçe’nin Sandringham Estate evinden Noel kutlamaları hazırlanmıştı. Aile yemek yiyor, avlanıyor ve eğleniyordu. Diana bu oyunu biliyordu. Ama bu sene, her şey farklı olacaktı. SPENCER bu günlerde neler olabileceğini hayal ediyor.”Kraliyet Ailesi’nin Norgolk’taki Sandringham Estate evlerindeki Noel kutlamaları sırasında geçen ‘Spencer’ filmi Prenses Diana’nın Prens Charles’dan ayrılma kararı aldığı hafta sonunda geçiyor. ‘Spencer’ filmi Charles ve Diana’nın dünyaya ayrılma kararlarını duyurmadan bir sene önce Aralık 1991’de geçiyor. 

‘SPENCER’ FİLMİ NE ZAMAN VİZYONA GİRİYOR?

Prenses Diana’nın 25. ölüm yıldönümünden önce, Spencer filmi 5 Kasım, 2021’de vizyona girecek. 1997’de trajik bir trafik kazasında vefat eden Prenses Diana, 2022’de 25. ölüm yıldönümü için anılacak. Dünyanın unutulmaz ikonlarından biri olan Prenses Diana’yı anmak ve hatıralarına saygı duymak için çekilen ‘Spencer’ filmi, 2021 ödül sezonuna yetişecek. 

‘SPENCER’ FİLMİNİN YÖNETMENİ KİM?

Daha önce Jackie Kennedy’nin hayatını konu alan ‘Jackie’ filminin yönetmenliğini üstlenen Pablo Larrain tarafından yönetilen ‘Spencer’ filmi, ilk gösterimini Venedik Film Festivali sırasında yaptı. 

ÇEKİMLER NEREDE GERÇEKLEŞTİ?

Pandemi sürerken çekilen ‘Spencer’ filminin fotoğraf çekimi Almanya ve İngiltere’de gerçekleşti. Almanya’daki Schlosshotel Kronberg, Kraliyet Ailesi’nin Sandringham Estate evi olarak çekilirken, prodüksiyonun son aşamaları İngiltere’de tamamlandı. 

SPENCER FİLMİNİN KADROSUNDA KİMLER VAR?

Wales Prensesi Diana’yı canlandıran Kristen Stewart’a ek olarak ‘Spencer’ filminin kadrosunda BAFTA Ödüllü Timothy Spall, Oscar adayı Sally Hawkins ve ‘Mission: Impossible-Fallout’ filminden tanıyacağınız Sean-Harris yer alıyor. İngiliz aktör Jack Farthing ise Prens Charles’ı canlandırıyor. 

Pablo Larrain tarafından yönetilen filmin senaristliğini daha önce ‘Locke,’ ‘Peaky Blinders’ ve ‘Dirty Pretty Things’ gibi yapımları kaleme alan Steven Knight yazdı. Kostüm ekibinde ise ‘Little Women’ filminde de kostüm tasarımından sorumlu olan Jacqueline Durran yer alırken, saç ve makyaj ekibini Wakana Yoshihara yönetiyor. Spencer filminin müzikleri ise Radiohead’den Johnny Greenwood yapıyor. 

KRISTEN STEWART, PRENSES DIANA VE 'SPENCER' FİLMİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

Film için bir basın açıklaması yapan Stewart, “Spencer filmi Diana’nın hayatının dönüm noktalarından birinde duygusal bir hayalini temsil ediyor. Filmde Diana’nın karakterinin başlangıcı olan ‘Spencer’ ismini alması ile birlikte tüm özelliklerinin özetini izleyeceksiniz. Bu kendisine geri dönmek için inanılmaz bir efor temsil ediyor, Diana, Spencer isminin kendisi için ne ifade ettiğine tutunmaya çalışıyor” demişti. 


Kısa bir süre önce Jimmy Kimmel’ın şovuna katılan Stewart, “Prenses Diana’ya karşı korumacı hissetmemeniz çok zor. O çok gençti… Herkesin bakış açısı farklı ve her şeyi doğru yapmak mümkün değil… Bu da kendi hayatımda yaşadıklarım ile empati kurmamı sağlıyor,” diyerek Prenses Diana’ya karşı kendini çok yakın hissettiğini vurgulamıştı. “Prenses Diana vefat ettiğinde ben çok küçüktüm. ‘Spencer’ filmi üç günü kapsıyor ve yeni bilgiler vermek yerine gerçekten neler olabileceği hayalini şiirsel ve duygusal olarak aktarıyor,” diyen Kristen Stewart, aynı zamanda rolüne hazırlanmak için derin araştırmalar yaptığını eklemişti. Birçok biyografi okuduğunu söyleyen Stewart, film çekimlerine başlamadan önce Diana hakkında öğrenebileceği her şeyi öğrenmeye çalıştığını söylemişti. 

2021 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde rolü, Steven Knight’ın senaryosunu okumadan kabul ettiğini söyleyen Stewart, “Beni aradı. Henüz senaryoyu okumamıştım ve bu fikri sundu, Diana hakkında tuhaf tonu olan bir şiir yazdığını söyledi. Sonra bana senaryoyu yollamadan bu projenin ilgimi çekip çekmeyeceğini sordu. Hiç düşünmeden, ‘kesinlikle, evet!’ Dedim,” dedi. 

FİLMİN FRAGMANI YAYINLANDI MI?

“Hanımefendi, sizi bekliyorlar,” cümlesi ile başlayan Spencer filminin fragmanı, Lady Diana’nın hizmetkarının ilk sözleri ile grisi yapıyor. Kristen Stewart’ı fotoğrafların yanı sıra ilk kez Prenses Diana olarak gördüğümüz teaser fragmanda, Sally Hawkins’i de görüyoruz. 


Etİketler