TAKİP ETMENİZ GEREKEN 15 ÇEVRE AKTİVİSTİ

Dünyayı adım adım değiştiren influencerlar...

Küresel ısınmanın ne kadar gerçek olduğuna son günlerde hepimiz çok açık bir şekilde şahit oluyoruz. Dünya, en yüksek sıcaklıklarını yaşarken Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Ispanya gibi pek çok bölgede orman yangınları meydana geliyor. Bu süreç içerisinde sesini ve platformunu iklim ve çevre krizinin altını çizmek için kullanan ünlülerin yanı sıra uzun bir süredir dünyanın bize alarm verdiğini söyleyen çevre aktivistleri var. 

Çevre aktivisti dediğimiz zaman akla ilk olarak “How are you?” diye bağıran Greta Thunberg geliyor. Ancak aslında çevre için mücadele eden ve iklim değişikliğine dikkat çekmeye çalışan influencerlar ve aktivistler listesi çok geniş. ‘Influencer’ kelimesinin tam olarak tanımını temsil eden bu kişiler, dünyadaki en önemli konulardan biri olan iklim değişikliğine dikkat çekmeyi hedefliyorlar. 

Doğa ve iklim krizi hiç olmadığı kadar önemli ve genç aktivistler, platformlarını ve paylaşımlarını dünyayı daha iyi bir yer yapmak için kullanıyor ve aynı zamanda önemli konulara değiniyorlar. İnsanlara ulaşmanın en kolay yeri haline gelen Instagram’ın kötü yanları olabilir veya yalan haberlerin dolaştığı bir mecra olabilir ancak çevre aktivistleri bu sosyal medya platformunun farkındalık için nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. 

Yere çöp atarak çevreyi kirletmemek, tek kullanımlık plastiklerden vazgeçmek, su tüketimini azaltmak ve ‘sürdürülebilir’ ürünler tercih etmek… Hepimiz son yıllarda çok daha farkında tüketiciler olduk, peki gerçekten çevreye olan zararımızı azaltabildik mi? Bir tane dünyamız var… Ve bu dünyayı hem kendimiz hem de gelecek nesiller için en iyi şekilde korumalıyız. İşte aşağıda göreceğiniz çevre aktivistleri de her paylaşımlarında bu fikri vurguluyorlar…


1. GRETA THUNBERGSon yılların en popüler ve en çok konuşulan iklim aktivistlerinden biri olan Greta Thunberg, İsveç’te bir okul grevi başlatarak iklim değişikliğine dikkat çekmeye çalışmıştı. Milyonlarca insana ilham kaynağı olan Greta Thunberg, dünya liderleri ile görüşüp, Atlantik Okyanusu’nu geçmişti. 2019’da Time dergisinin ‘Yılın İnsanı’ seçilen Thunberg, henüz 18 yaşında ama şimdiden birçok başarıya imza atmış durumda. 


2. ZÜLAL KALKANDELENHayvan hakları ve veganizm konusunda Türkiye’nin en güçlü seslerinden biri olan Zülal Kalkandelen, gazeteci, yazar, müzik eleştirmeni ve radyo programcısı. Hayvan haklarını savunan Kalkandelen, ‘Bağımsız Hayvan’ adlı vegan aktivist grubun kurucusu. 


3. VANESSA NAKATE


Ugandalı 24 yaşındaki Vanessa Nakate, ‘Fridays for Future’ hareketinin parçası ve ‘Rise Up Climate Movement’ hareketinin kurucusu. Afrika’daki aktivistlerin çalışmalarına dikkat çeken Vanessa, acil iklim sorununa dikkat çekmenin yanı sıra Afrika yerellerinin sorunlarının altını çiziyor. 


4. ATLAS SARRAFFOĞLU

Henüz 13 yaşında olan Atlas Sarrafoğlu, Türkiye’nin Greta Thunberg’i diyebiliriz. Greta Thunberg’in ‘Gelecek için Cumalar’ adlı iklim grevini Türkiye’de sürdüren Atlas, iklim krizini her daim hatırlatıyor. Acil çevre koruma yöntemlerine dikkat çeken Atlas, Gezegen B’nin olmadığını hatırlatıyor. 


5. ISAIAS HERNANDEZ

Takipçilerine sıfır atık ile ve sürdürülebilir bir şekilde yaşamanın sırlarını veren Isaias Hernandez, platformunu veganizmi eğlenceli bir şekilde öğretmek için kullanıyor. Birçok sürdürülebilir marka ile iş birliği yapan Hernandez, bilinçli bir tüketici olmanız için olmazsa olmaz bilgiler paylaşıyor. 


6. ECE GÖZEN

Biyo-Tasarımcı Ece Gözen, Türkiye’de sürdürülebilir modanın en önemli temsilcilerinden biri. Gözen Institute ile biyo-materyaller üzerine araştırmalar yürüten Ece Gözen, kıyafetlerin üretiminde ve kullanımında çevreye olan zararını azaltmaya çalışıyor. İnsana, doğaya ve dünyaya saygı duyan tasarımlar yapan Ece Gözen, modanın çevreyi koruyabileceğini kanıtlamayı hedefliyor.  


7. MIKAELA LOACH

İngiltere’de yaşayan Mikaela Loach’un hesabına baktığınız zaman kendisini sürekli bir protestoda görebilirsiniz! İklim değişikliğini durdurmak için mücadele eden Loach, aynı zamanda dünyaya zarar veren markaları ve yöntemleri de paylaşıyor. 


8. SELİN GÖREN

Küçük yaşlardan aktivizme başlayan Selin Gören, 2019’daki iklim buluşmasında Atlas Sarrafoğlu ve Ömer Madra ile bir araya geldi. Dünyanın en büyük sorunu olan iklim krizine dikkat çeken Selin Gören, Z-jenerasyonunun çevre için pozitif farklar yaratabileceğine inanıyor. Yale Üniversite’sinde okuyan ve dünyanın iklim değişikliği algısını değiştirmek isteyen Selin, aynı zamanda Greta Thunberg ile de iklim krizini konuşmuş!


9. LEAH THOMAS

Sürdürülebilir bir yaşam sürmenin sırlarını paylaşan Leah Thomas aynı zamanda bilinçli bir tüketici olmanın yollarını paylaşıyor. Plastiksiz ve atıksız bir yaşam ile çevreye katkıda bulunmanızı hedefleyen Thomas, birçok marka ile iş birliği yaparak farkındalığı artırmak istiyor. 


10. DENİZ ÇEVİKUS

Yine Türkiye’nin genç iklim aktivistlerinden biri olan Deniz Çevikus, iklim grevinin 124. haftasında. Greta Thunberg’in izinden giden Deniz, iklim değişikliğine bireysel ve kolektif eylemler ile dikkat çekiyor. Karbon ayak izine dikkat çeken ve dünyanın her geçen gün daha da sıcak olduğunu vurgulayan Deniz, Z kuşağının çevre temsilcileri arasında. 


11. EARTHRISE

Youtube’dan hatırlayacağınız Jack ve Finn Harries ve arkadaşları Londralı fotoğrafçı Alice Aedy tarafından kurulan Earthrise hesabı, dünyanın çevre ve iklim krizlerini detaylı ve bilinçli bir şekilde aktarıyor. Yıllardır anlatılan iklim krizinin aksine çok daha detaylı paylaşılmar yapan Earthrise hesabı, insanlara korkutarak değil motive ederek motive etmek istiyor. 


12. TOLMEIA GREGORY

11 yaşında etik modayı savunan bir blog kuran Tolmeia, şimdilerde iklim değişikliğine dikkat çekmeye çalışıyor. Şimdi 21 yaşında olan Tolmeia, veganizm yaşam tarzının yanı sıra çevre vakıfları ile bir araya gelerek iklim krizini vurguluyor. 


13. LIZZIE CARR

Plastik kirliliğine odaklanan çevre aktivisti Lizzie Carr aynı zamanda ‘Plastic Patrol’ adlı organizasyonun kurucusu. ‘Plastic Petrol’ ile birçok çevreci ile bir araya gelen Lizzie, okyanuslarda, denizlerde ve göllerdeki atıkları temizliyor. 


14. JOSEPHINE BECKER

Sıfır atık ile yaşam tüyoları veren çevre aktivisti Josephine Beckeri aynı zamanda kendiniz ve dünya için daha iyi bir yaşam sürmeniz adına içerikler paylaşıyor. Bireysel değişimin toplum değişimine öncülük edeceğini vurgulayan Josephine Becker aynı zamanda iklim krizine de dikkat çekiyor. 


15. AMY & ELLA

‘Kids Against Plastic’ adlı Instagram hesabının kurucuları 18 ve 16 yaşlarındaki kız kardeşler Amy ve Ella, dünyadaki plastik atıkları topluyorlar. İngiltere’de yaşayan Amy ve Ella, plastik sektörünü değiştirmek için mücadele ediyorlar. Dünyada kirliliğe sebep olan plastik atıkların tüketilmemesini isteyen Amy ve Ella kardeşler, şu ana kadar dünyadan 100 binin üzerinde plastik atık temizlediler!