‘THE CROWN’ 5. SEZONU HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ

Yeni sezon için yeni bir kadro!

Uzun bir bekleyişin ardından ‘The Crown’ serisinin 4.

Sezonu geçtiğimiz haftalarda Netflix üzerinden yayına girdi.

Kraliyet Ailesinin farklı dönemlerdeki hikayelerini ve entrikalarını anlatan ‘The Crown,’ 4. Sezonda Prenses Diana ile tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı! 70’li yıllardan 90’lı yıllara kadar olan dönemi konu alan 4. Sezonda, mercek altında Prenses Diana, Prense Charles ve Camilla Parker-Bowles aşk üçgeni ve İngiltere’nin ilk kadın başbakanı Margaret Thatcher vardı. Yeni sezonu bir solukta bitirdikten sonra 5. Sezon için sabırsızlanmaya başladık bile! Bekleyişin tahmin ettiğinizden biraz daha uzun süreceğini belirterek aşağıda yeni sezon hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

5. SEZON ’THE CROWN’ SERİSİNİN FİNAL SEZONU MU?

Kasım 2016’da Netflix’in içerik şefi Ted Sarandos, Peter Morgan’ın ilk teklifinin 6 sezon olduğunu söylemişti. “Fikrimiz bunu 6 on yıla ayırarak 6 sezonda anlatmaktı ve tüm seriyi 8 ila 10 sene arsasında planlamıştık,” diyen Sarandos, The Hollywood Reporter’a bir açıklama yapmıştı. Ancak Ocak 2020’de Deadline’ın haberine göre 5. Sezon, serinin final sezonu olacaktı. Deadline’a bir açıklama yapan şov yaratıcısı Peter Morgan, “Başta ‘The Crown’ serisinin 6 sezon olmasını planlamıştım ancak 5. Sezon hikayesine başladıktan sonra bu zamanın durmak için en uygun yer olduğu açık oldu. Netflix ve Sony’e bu kararımı destekledikleri için teşekkür ederim,” demişti. Ancak ‘The Crown’ serisinin final sezonu konusundaki kararlar geçtiğimiz Temmuz ayında yeniden değişti. Deadline’a konuşan Morgan, şovun final sezonunun 6. Sezon olacağını duyurdu. “5. Sezon için hikaye hakkında konuşmaya başladığımızda, hikayenin karmaşıklığının ve zenginliğinin hakkını vermek için orijinal plana geri dönerek altı sezon yapmamız gerektiğine karar verdik,” diyen Morgan, “Net olmak için 6. Sezon bizi şimdiki zamana yaklaştırmayacak sadece 5. Sezondaki zamanı daha fazla detay ile anlatacağız,” diye ekledi. Morgan’ın son açıklamasına göre, ‘The Crown’ serisi yakın zamanda olan Kraliyet olaylarını içermeyecek. Geçtiğimiz aylarda Kraliyet Ailesinden ayrılma kararı alan Prens Harry ve Meghan Markle’ın hikayeleri veya Prens Andrew’un Jeffrey Epstein olayları ile ilişkisinin ardından Kraliyet görevlerini bırakması gibi konular seride konu olmayacak. 

KRALİÇE II. ELIZABETH’İ KİM CANLANDIRACAK?

Her iki sezonda bir yaş alan Kraliyet Aile üyelerini daha iyi yansıtabilmek adına kadro değişikliğine giden ‘The Crown,’ 5. ve 6. Sezonlar için farklı isimler ile anlaştı. İlk iki sezonda Kraliçe II. Elizabeth’i Claire Foy canlandırırken, 3. ve 4. Sezonlarda Olivia Colman gelmişti. Şimdi ise 5. ve 6. Sezonlarda Imelda Staunton’u Kraliçe II. Elizabeth olarak izleyeceğiz. Söylentiler Kasım 2019’da başlarken, Deadline bu haberi Ocak 2020’de doğrulamıştı. “Imelda Staunton’un beşinci ve son sezonlarda Kraliçe II. Elizabeth’i canlandırarak ‘The Crown’ serisinin hikayesini 21. Yüzyıla taşıyacağını duyurmaktan büyük heyecan duyuyorum,” diyen Peter Morgan, “Imelda, inanılmaz yetenekli bir oyuncu ve Claire Foy ve Olivia Colman’dan sonra harika bir seçim oldu,” diye ekledi. Aynı şekilde bu haberi doğrulayan Netflix, Twitter üzerinden Staunton’un bir açıklamasını paylaştı: “En başından beri ‘The Crown’ serisini izlemekten çok keyif aldım. Bir oyuncu olarak hem Claire Foy’un hem de Olivia Colman’ın Peter Morgan’ın senaryosuna farklı ve özgün bir bakış açısı getirdiğini izlemek harikaydı. Böylesine eşsiz bir yaratıcı ekibin arasına katılarak ‘The Crown’ serisini finaline taşıyacağım için onur duyuyorum.”

PRENSES MARGARET’I KİM CANLANDIRACAK?

Temmuz 2020’de Netflix, Oscar Ödülü adaylığı bulunan Lesley Manville’in Prenses Margaret’ı canlandıracağını duyurdu. Daha önce Vanessa Kirby ve sonrasında Helena Bonham Carter tarafından canlandırılan Prenses Margaret’ı final sezonlarda Manville canlandıracak. “Prenses Margaret’ı canlandıracağım için daha mutlu olamazdım. Baton bana iki harika oyuncudan geliyor ve hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. ÜStelik, canım arkadaşım Imelda Staunton ile kız kardeşleri oynamak kesinlikle harika,” diyen Manville, Netflix aracılığı ile bir açıklama paylaştı. PRENS PHILIP’İ KİM CANLANDIRACAK?

Deadline’ın Ağustos ayında yayınladığı habere göre, Oscar Ödülü adaylı Jonathan Pryce, 5. ve 6. Sezonlarda Prens Philip’i canlandıracak. Daha önce Matt Smith ve sonrasında Tobias Menzies tarafından canlandırılan Prens Philip’e final sezonlarda Pryce hayat verecek. “Netflix ile yeniden çalışacağım için çok mutluyum,” diyen Pryce, “The Two Popes projesindeki pozitif deneyimim bana Prens Philip’i canlandırma konusunda daha çok özgüven verdi. Bunu Peter Morgan ile birlikte Imelda ve Lesley eşliğinde yapmak heyecan verici,” diye ekledi. PRENSES DIANA’YI KİM CANLANDIRACAK?

Beşinci sezonda Prenses Diana’yı yeni bir isim canlandırıyor! Dördüncü sezonda ‘The Crown’ serisinin konusuna dahil olan Prenses Diana’yı Emma Corrin canlandırmıştı. Final sezonlarda ise meşale Elizabeth Debicki’ye devrediliyor. “Prenses Diana’nın ruhu, kelimeleri ve aksiyonları birçok insanın kalbinde yaşamaya devam ediyor,” diyerek ‘The Crown’ serisinin Twitter hesabından bir açıklama yapan Debicki, “İlk bölümden beri sıkı takip ettiğim ve böylesine usta bir seriye dahil olmak büyük bir onur ve gerçekten benim için bir ayrıcalık,” diye ekledi. PRENS CHARLES’I KİM CANLANDIRACAK?

5. Sezon için kadrodaki birçok isim belli olurken, Prens Charles konusunda hala resmi bir açıklama yok. The Hollywood Reporter’ın Ekim ayında yayınladığı habere göre Dominic West’in canlandıracağı konuşulan Prens Charles, önceki sezonlarda Josh O’Connor tarafından canlandırılmıştı. 

EMMA CORRIN’İ 5. SEZONDA GÖRECEK MİYİZ?

Normalde ‘The Crown’ serisinde yer alan oyuncuları en az iki sezon görmeye alışkınız… Seriye dördüncü sezonda dahil olan ve Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin’in dizideki ömrünün kısa sürdüğünü düşünüyorduk. Ancak The Sun’ın haberine göre Corrin’in aldığı olumlu geri dönüşlerin ardından, şovun yapımcıları Corrin’i beşinci sezona da dahil etmek istiyor. Söylenenlere göre Prenses Diana’yı Elizabeth Debicki canlandıracak olsa da Emma Corrin’i ‘Flashback’ sahnelerinde göreceğiz. Dördüncü sezonda Kraliçe Elizabeth’in gençlik sahnelerinde Claire Foy’un seriye geri dönüş yaptığını görmüştük. Tıpkı bunun gibi Diana’nın ergenlik çağlarına geri dönüşlerde Emma Corrin’i izleyeceğiz. 
5. SEZON HANGİ DÖNEMDE GEÇECEK?

‘The Crown’ serisinin 5. Sezonunda hangi dönemi izleyeceğimiz hakkında net bir bilgi yok. 1990’lı yılların başında sona eren dördüncü sezonda, Margaret Thatcher’ın Başbakanlıktan ayrıldığında sezon noktalanmıştı. Şimdi ise yeni sezonun bu noktadan başlayacağı düşünülüyor. Deadline’ın haberine göre 6. Sezon 2000’li yılların başını konu alırken Prens William ve Kate Middleton, Prens Harry ve Meghan Markle’ın hikayelerinin yer almayacağı söylendi. The Crown'ın neleri kapsayabileceği hakkında spekülasyon yaparken, 1990 ile 2020 arasındaki otuz yıllık zaman diliminde saray duvarlarında birçok büyük olayın meydana geldiğini unutmayın. İngiltere altı başbakan gördü: John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson. 90’lı yıllarda üç büyük boşanma oldu: Prenses Anne ve Mark Phillips'in 1992'de ayrıldılar, 1996’da Prens Charles ve Prenses Diana, Prens Andrew ve Sarah Ferguson ayrıldılar. 1997'de Prenses Diana, Paris'te bir araba kazasında hayatını kaybetti. 2002'de, hem Prenses Margaret hem de Kraliçe Anne, iki aydan kısa bir süre arayla vefat ettiler. O yılın ilerleyen zamanlarında, Kraliçe Elizabeth 50 yıllık iktidarın ardından Altın Jübilesini kutladı. Kısacası 5. ve 6. Sezonlarda oldukça kapsamlı bir anlatım bekleyebilirsiniz… 2006’da ‘The Queen’ filminin senaristliğini üstlenen Peter Morgan, tüm bu saydıklarımıza filminde yer vermişti bu nedenle ‘The Crown’ serisinde de yer vereceğini tahmin ediyoruz. 

5. SEZON NE ZAMAN YAYINLANACAK?

‘The Crown’ serisinin 5. Sezonu için net bir yayın tarihi yok ancak Deadline’ın haberine göre yeni sezon için 2022’ye kadar beklememiz gerekiyor! Beşinci sezonun prodüksiyonu Haziran 2021’de başlarken, altıncı ve final sezonun prodüksiyonu ise 2022’de başlayacak. Tahminlerimizin aksine serinin bu kadar uzun bir ara vermesinin sebebi pandemi değil. Önceden planlanan prodüksiyon ve vizyon tarihleri, sezonlar arasında uzun bir ara oluşturuyor. İkinci ve üçüncü sezonun vizyon tarihi arasında da iki sene olmuştu. .