ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

UÇURT BİZİ LENOVO!

Kitesurf sporu deneyen, sadece izlemiş olan ya da tam olarak nasıl bir şey olduğunu merak edenler, okumaya devam etsin lütfen.

Lenovo, dünya genelinde marka sponsorluğunu üstlendiği ve desteklediği sporlara bir yenisini de Türkiye’de ekleyerek, kitesurf tutkunlarından oluşan ve 20 yılı aşkın tecrübe ve yetkinliğe sahip Kitextreme okulunun marka sponsoru oldu! Şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğayla bütünleşmek, zoru denemek, kendi sınırlarını aşmak, hızın, gücün ve yüksek adrenalinin keyfine varmak, rüzgar ile yarışmak isteyen sporseverlerin bütün gün rahatlıkla zamanını geçirebileceği dinamik bir yaşam alanı olan Lenovo Kitextreme, kitesurf eğitimlerinin yanı sıra aksiyon dolu etkinlikleri de ziyaretçilerine sunuyor.

Kitextreme okulu kurucusu, eğitmen, uçurtma sörfçüsü, bu dalda ödülleri olan Taner Aykurt, bu sporu yapmak isteyenlere hem eğitim hem de ilham veriyor. Şimdi ise Lenovo, kitextreme okulunun marka sponsoru oldu. Biz sorduk, Taner Aykurt anlattı.

Bu okulu ne zaman, hangi amaçla kurdunuz?

Muğla’nın Ula ilçesindeki Akyaka’da Kite sahilinde bulunan kitesurf (uçurtma sörfü) okulumuzun macerasına 1997 yılında Fethiye Surf Center’da başladıktan sonra 2010 yılında kurduk. Kitesurf sporuna gönül veren herkese en iyi eğitimi vermek ve özgürlük duygusu veren bu müthiş sporu çok daha geniş kitlelere yaymak amacıyla yola çıktık.

Lenovo ile nasıl bir işbirliğiniz var?

Kitextreme olarak uzun yıllar bizim önceliğimiz bu spora gönül veren insanlara en iyi eğitimi vermek, bu harika sporu daha geniş kitlelere yaymak oldu. Bu hedefimize ulaştık, kaliteli eğitim amacımızdan sapmadan hizmetlerimizi bir adım ileri götürerek gelen insanların evlerindeki kadar rahat hissedecekleri konforlu bir ortam sunmak istedik. Bu amaçla okulumuzu daha da genişleterek bir kitesurf okulunda hayal edebileceğimiz her şeyi gerçekleştirmeye çalıştık. Bu süreçte amacımıza ulaşmamızda bize destek olabilecek, aynı paydada buluşabileceğimiz global firmalar aradık ve Lenovo ile yollarımız kesişti. Lenovo’yu dünya genelinde extreme sporlara destek veren, sporun daima yanında olan bir marka olarak tanıyorduk. Marka olarak da yenilikçi, maceraya açık, performans ve hızı çağrıştıran bir algısı oluşmuştu bizde. Bu işbirliği bizi mutlu eden çok güzel bir beraberlik oldu. Uçurtma sörfü Olimpiyatlara girdi.

Hayalimde bir Lenovo Kitextreme takımı oluşturmak, olimpiyatlara ve uluslararası yarışmalara katılmak var. Ayrıca bir sosyal sorumluluk projesi olarak engellilere de kitesurf öğretebileceğimiz bir proje gerçekleştirmek çok güzel olur. Kitextreme okulumuzun iki yıl süreyle marka sponsoru olan Lenovo Türkiye ile birlikte spor ve doğa severleri dünyanın en sıra dışı, dinamik ve özgün sporlarından biri olan kitesurf ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Lenovo Kitextreme olduğuna göre, burası ancak sporcular, kite yapmış insanlar için uygun bir okul mu?

On yaşından itibaren sağlıklı kadın, erkek ve çocuk herkesin doğru bir eğitimle kolay ve güvenli bir şekilde yapabileceği bir spor. Kitesurf, bir uçurtma ve bir board ile kullanıcıya su üzerinde rüzgarı kullanarak özgürce hareket etme olanağı sağlıyor, eğitimle herkes bu özgürlüğü yaşayabilir.

Elbette uçurtma sörfü yeni bir spor ve eğitim, malzeme masrafları yüksek. O nedenle henüz bu sporun geniş genç kitleye ulaşması zor. Şu anda beyaz yakalı, belli bir gelir seviyesinde olan, şehrin ve iş hayatının zorluklarından sıkılmış, macera ve extreme sporlara ilgi duyan ve doğayla baş başa kalmak isteyen kadın-erkek bir öğrenci kitlemiz var. Ancak her geçen gün bu spora olan ilginin arttığını sevinerek görüyorum.

Eğitim süreci nasıl ilerliyor?

Bu spora gönül veren herkes kitesurf’ü eğitmen eşliğinde yapabiliyor, ancak herkesin öğrenme saati aynı olmuyor. Genelde 15-20 saatlik ders sonunda insanlar kendi başlarına yapabilecek seviyeye ulaşıyorlar. Kesinlikle ders alınarak başlanması gereken bir spor ve insanların yeterli seviyeye ulaşmadan tek başına çıkmamaları oluşabilecek tehlikeleri önlemek açısından önemli; yeterli seviyesi olmadan tek başına çıkan insanlar hem kendilerini hem de suda bu sporu yapan diğer insanları tehlikeye atmış oluyorlar.

Kite’ın mevsimi var mı?

Evet var, Türkiye’de kite mevsimimiz Nisan ayında başlıyor Kasım başında bitiyor. Kitesurf sezonu doğal olarak rüzgara bağlı, rüzgar esmediği için sezon Kasım başında bitiyor, Nisan ayında ise rüzgarlar yeniden esmeye başlıyor. Öte yandan, Kasım ayında dünyanın diğer yarım küresinde mesela Filipinler, Brezilya gibi lokasyonlarda sezon yeni başlıyor.

Kite yapmak beden ve zihne nasıl iyi geliyor sizce?

Kitesurf yapmak bir bakıma meditasyon gibi, çünkü bu sporu yapmak için içinde olduğunuz ana odaklanmak, rüzgar, deniz ve uçurtma dışında günlük hayatın dertlerini dışarıda bırakmak gerekiyor. Günümüzde böyle kaliteli zaman geçirmek o kadar kolay değil.

Kite yapanların gardırobunda en çok hangi parçalar var?

Kite malzemeleri, kite, board, harness, dalgıç giysisi gibi malzemelerin kite yapanların hayatında önemli bir yeri oluyor. Gardırop yanında insanların bu malzemeleri daha sık görebilecekleri bir yerde tutmaları sık rastlanılan bir durumdur. Böylelikle güzel anıları daha sık hatırlatması sağlanıyor.

Bu spor için en uygun şehirler/ülkeler hangileri?

Türkiye’de birçok uygun lokasyon var, Adana, Patara, Fethiye, Gökova, Didim, Bodrum, Urla, Alaçatı, Çeşme, Ayvalık, Çanakkale, İstanbul, Gökçeada, Bozcaada gibi. Dünyada bu sporun yaygın yapıldığı ülkeler ise Filipinler, Brezilya, Avustralya, Güney Afrika, Kenya, Cabo Verde, Dominik Cumhuriyetleri, Venezuella, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan, Mısır, Maritius diyebilirim.

TANER AYKURT KİMDİR?

Muğla’nın Ula ilçesindeki Akyaka’daki Kitextreme okulu kurucu ortaklarından Taner Aykurt, Türkiye’de kitesurf’e başlayan ilk kişi olarak bu sporu yapmak isteyenlere hem kitesurf öğretiyor hem de ilham veriyor. Aykurt’un, Türkiye’de tam yedi kez kazandığı Freestyle şampiyonluğu, KiteTour Asia 2012’de ise course race dalında tur birinciliği ve Freestyle dalında tur ikinciliği bulunuyor.

Röportaj: Suzan Yurdacan 


Bu bir ilandır.