YÜKSEK PERFORMANSLI APPLE M2 ÇİP İLE TANIŞIN

Apple, M1 çipin çığır açan performansını ve özelliklerini daha da ileri götüren M2 çipi tanıttı.

Apple, Mac için özel olarak tasarlanan Apple çiplerinde yeni neslin başlangıcını M2 ile duyurdu. M2, tamamen yeniden tasarlanan MacBook Air ve güncellenen 13 inç MacBook Pro modellerine enerji açısından verimliliği yeni seviyelere taşıyan yüksek performans ve özellikler getiriyor.

İkinci nesil 5 nanometre teknolojisiyle üretilen M2, M1’in watt başına sektör lideri performansını yüzde 18 daha hızlı CPU, yüzde 35 daha güçlü GPU ve yüzde 40 daha hızlı Neural Engine ile daha da ileriye taşıyor.124 GB’a kadar hızlı birleşik bellek sunan M2, M1’e göre yüzde 50 daha fazla bant genişliğine de sahip. M2 tüm bunları, yeni özel teknolojiler ve daha yüksek verimlilik seviyesi ile birlikte, tamamen yeniden tasarlanan MacBook Air’e ve güncellenen 13 inç MacBook Pro’ya getiriyor.

“M serisi çiplerin ikinci neslini başlatan M2, M1’in sahip olduğu olağanüstü özelliklerin de ötesine geçiyor.” diyen Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Johny Srouji, sözlerine şöyle devam etti: “Enerji açısından verimli performansa odaklandığımız M2 çip, çok daha hızlı CPU’ya, GPU’ya ve Neural Engine birimine sahip. Daha yüksek bant genişliğinin yanı sıra ProRes hızlandırma gibi yeni özelliklerle donatılan M2, Mac için geliştirilen Apple çiplerdeki yenilikleri hız kesmeden devam ettiriyor.”

Daha Fazla Transistör, Daha Fazla Bellek
M2’nin gelişmiş ikinci nesil 5 nanometre teknolojisiyle üretilen system-on-a-chip (SoC) tasarımı 20 milyar transistörden meydana geliyor. Bu sayı, M1’deki transistör miktarından yüzde 25 daha fazla. Transistör sayısının daha fazla olması çipin tüm özelliklerini geliştiriyor. Örneğin, M2’nin bellek denetleyicisi, M1’in yüzde 50 üzerine çıkarak 100 GBps birleşik bellek bant genişliği sunuyor. Üstelik 24 GB’a kadar hızlı birleşik bellek ile M2, çok daha büyük ve karmaşık iş yüklerinin üstesinden gelebiliyor.

Hem Daha Hızlı Hem Enerji Açısından Verimli Performans
Yeni CPU’da daha geniş önbelleklere sahip daha hızlı performans çekirdekleri yer alıyor. Büyük ölçüde yenilenen verimlilik çekirdekleri ise daha da yüksek performans artışı sağlıyor. Bu çekirdekler birlikte, M1’e göre yüzde 18 daha yüksek çok iş parçacıklı performans sunuyor. Böylece M2, efekt katmanları içeren müzik prodüksiyonu veya fotoğraflara karmaşık filtreler eklemek gibi yoğun CPU performansı gerektiren işleri son derece az güç tüketimiyle halledebiliyor. En yeni 10 çekirdekli dizüstü PC çipiyle karşılaştırıldığında, M2’deki CPU aynı güç seviyesinde yaklaşık iki kat fazla performans sergiliyor. Üstelik M2, PC çipinin gösterdiği en yüksek performansa onun yalnızca dörtte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor.2 Yüksek performans sunmak için çok daha fazla güç tüketimi yapan ve bu nedenle daha kalın, daha fazla ısınan, daha gürültülü ve daha kısa pil ömrüne sahip sistemlerde bulunan en yeni 12 çekirdekli dizüstü PC çipiyle karşılaştırıldığında ise M2, bu 12 çekirdekli çipin gösterdiği en yüksek performansın yüzde 90’ına onun yalnızca dörtte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor.

M2’de ayrıca Apple’ın 10 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilen yeni nesil GPU’su yer alıyor. Bu sayı M1’de yapılandırılabilen çekirdek adedinden iki fazla. Daha fazla önbellek ve daha yüksek bellek bant genişliğiyle gelen bu 10 çekirdekli GPU, M1 çipe kıyasla aynı güç seviyesinde yüzde 25’e kadar, maksimum güç seviyesindeyse yüzde 35’e kadar daha yüksek grafik performansı sunarak büyük fark yaratıyor.1 En yeni dizüstü PC çipindeki entegre grafik teknolojileriyle karşılaştırıldığında, M2’deki GPU aynı güç seviyesinde 2,3 kat daha hızlı performans sunuyor ve dizüstü PC çipinin maksimum GPU performansına onun yalnızca beşte biri kadar güç harcayarak ulaşıyor. Watt başına daha yüksek performans sunan M2, yoğun grafik performansı gerektiren oyunlar oynarken veya RAW formatında devasa boyutlu görüntüleri düzenlerken bile sistemlerin olağanüstü pil ömrüne ulaşmasını, serin kalmasını ve sessiz çalışmasını sağlıyor.


Apple’ın Yeni Nesil Özel Teknolojileri
M2 çip, Apple’ın en yeni özel teknolojilerini Mac’e getirerek yepyeni özelliklerin, daha gelişmiş güvenliğin ve çok daha fazlasının kapılarını açıyor:

● M1 çiptekinden yüzde 40 daha yüksek performans sunan yeni Neural Engine saniyede 15,8 trilyona kadar işlem gerçekleştirebiliyor.
● Media engine, daha yüksek bant genişliğine sahip video kod çözücü ile 8K H.264 ve HEVC videolara destek veriyor.
Apple’ın güçlü ProRes video motoru, birden fazla 4K ve 8K videonun oynatılmasını sağlıyor.
● Apple’ın en yeni Secure Enclave teknolojisi sınıfının en iyi güvenlik özelliklerini sunuyor.
Yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP) görüntülerdeki pürüzleri daha da ileri seviyede azaltıyor.


macOS, M2 ve Uygulamalar
macOS, Apple çiplere göre tasarlanıyor. macOS Monterey, yeni güçlü M2 ile bir araya geldiğinde kullanıcılara çığır açıcı performans ve üretkenlik düzeyi sunuyor. Gücünü Apple çipten alan Mac bilgisayarlar; Mac’te de çalışabilen iPhone ve iPad uygulamaları ve M serisi çiplerin tüm gücünü ortaya çıkaran evrensel uygulamalar da dahil olmak üzere, Mac için bugüne kadarki en geniş uygulama koleksiyonuna erişebiliyor.

Bu sonbaharda kullanıma sunulacak macOS Ventura; Stage Manager gibi yeni özellikler, Süreklilik Kamerası ve FaceTime’da Handoff özelliği gibi güçlü yeni yeteneklerle M2’den en iyi şekilde yararlanacak. macOS Ventura’da aynı zamanda Safari, Mail, Mesajlar, Spotlight ve daha fazlası için önemli güncellemeler sunuluyor.


Apple Çip ve Çevre
Enerji açısından verimli performans sunan M2, yeni MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’nun Apple’ın yüksek enerji verimliliği standartlarını karşılamasına yardımcı oluyor. Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zinciri ve ürün yaşam döngüleri de dahil tüm çalışmalarında iklim üzerindeki etkisinin net olarak sıfır olmasını planlıyor. Bu, Apple’ın geliştirdiği her çipin tasarımından üretimine kadar yüzde 100 karbon nötr olması demek.

Etİketler