YVES SAINT LAURENT MÜZESİ MARAKEŞ’TE AÇILIYOR

Müze bu ay açılıyor!

“Marakeş bana rengi öğretti, Marakeş’ten önce herşey siyahtı,” diyen Yves Saint Laurent 1966’da ikonik mavi villayı satın aldı.

Couture koleksiyonundan çizimlerine kadar ünlü tasarımcının 40 senelik kariyerini sergileyen Musée Yves Saint Laurent bu ay Marekeş’te açılıyor.

Marakeş'teki müzenin dış görünümü (Musée Yves Saint Laurent).1965 Mondrian koleksiyonunun ve sanat eseri desenli elbiselerin yer aldığı $17 milyon değerindeki müze bine yakın parça sergileyecek.Paris’te de yer alan Musée Yves Sain Laurent geçtiğimiz hafta görücüye açılmıştı. Marakeş ve Paris’ten esinlenen Laurent’in özel koleksiyonunun ve tasarımlarının yer aldığı müzeler tasarımcının kişiliğini yansıtıyor. 

Marakeş sokaklarında Yves Saint Laurent (Musée Yves Saint Laurent).Sadece bir tasarımcı değil aynı zamanda sanatçı olarak görülen Saint Laurent, Pablo Picasso ve Vincent Van Gogh’un eserlerinden esinlenmiş. Yaptığı tüm tasarımların sanatla bağlı olduğunu anlatan Müze Direktörü Dahlström, Yves Saint Laurent’in sanatçı ruhunu vurguluyor. 

Yves Saint Laurent Couture, 1989 "Bougainvilliers" Pelerini (Musée Yves Saint Laurent).Müzenin özel parçalarından biri Saint Laurent’in Marakeş’te keşfettiği rengarenk kumaşlar. “1966’dan önceki koleksiyonlarında bir sürü siyah tasarım görüyorsunuz ama sonrasında rengarenk parçalar görüyorsunuz,” diyen Dahlström, ünlü tasarımcının Marakeş’ten sonra renklerden büyülendiğini anlatıyor. 

Yves Saint Laurent'in fotoğrafı (Musée Yves Saint Laurent).Marakeş ilhamlı 50 parça müzenin temel koleksiyonunu oluşturuyor. Saint Laurent’in ünlü sözlerinin yer aldığı duvarlarda aynı zamanda geçmiş defilelerin videoları yansıtılacak. Musée Yves Saint Laurent sadece ünlü tasarımcı üzerine odaklanmıyor. Genç sanatçıların ve tasarımcıların yer aldığı galeride 23 Şubat’ta Noureddine Amir’in solo şovu açılacak. Şuan ise Laurent’ten önce mavi villanın sahibi Jacques Majorelle’in Fas hakkında yaptığı 40 manzara resmi yer alıyor. Four Seasons Marakeş, Laurent’in Marakeş hayatını merak edenler için tasarımcının ünlü villasına özel turlar gerçekleştiriyor. 8 kişi için $1,700 olan turun kazançların Majorelle Kurumuna gidiyor. “Hedefimiz Saint Laurent’in modaya kazandırdıklarını göstermek. Paris, Saint Laurent için yaratma yeriydi ancak Marakeş ilham kaynağıydı,” diyen Dahlstörm bu müzenin Laurent’in moda vizyonunu göstereceğini söylüyor. .