SABAH KAHVENİZİN YERİNE GEÇECEK YENİ BİTKİ: HİNDİBA KÖKÜ

Sağlıklı yaşam dünyasının en yeni keşfi hindiba kökü, kahveye kafeinsiz bir alternatif olarak yeni yılda günlük rutinimizde yer alacak gibi görünüyor. Peki hindiba kökü nedir?

Sağlıklı yaşam dünyasının bu aralar konuştuğu yenilik hindiba kökü. Tadı ve görüntüsü ile kahveye benzeyen hindiba kökü, kafeine alternatif olarak tüketiliyor. Sabah kahve keyfinizin yerine geçebilecek bir başka içeceği göz önünde bulundurma zamanı. Karahindiba ailesindeki hindiba kökü bir bitkiden geliyor. Kavrularak ve öğütülerek, lezzetli bir içecek haline gelen hindiba kökü, demlendikten sonra kahvenin alternatifi olabiliyor. Kafeinsiz olan hindiba, kremsi ama hafif acı tadı ile kahveye benziyor. 

Birçok insan için bu kafeinsiz kahve, geleneksel kahve çekirdekleri için harika bir seçenek. Daha sağlıklı bir opsiyon için tercih edebileceğiniz hindiba kökünün aramaları Pinterest üzerinden %91 oranda artış gösterdi. Yeni yıl hedefleriniz arasında kafein tüketiminizi azaltmak varsa bu bitkinin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirebilirsiniz. 


KAFEİN TÜKETİMİNİ AZALTMAK İÇİN

Kahve tüketimini tamamen kesmeden önce vücudunuzun kafein ihtiyaçlarına bakmamız gerekiyor. Bazı insanlar kafein tüketimine daha hassasken bazıları ise daha fazla tüketime alışık oluyor. Stresli olduğunuz zamanlarda, vücudunuzdaki kortizol hormonu artıyor. Bunun sonucunda ise kan şekeriniz, kan basıncınız ve nefes alma hızınız artıyor. Sindirim sisteminizi ve hormonal dengeyi bozan bu negatif etkiler, birçok sağlık problemine yol açabiliyor. Araştırmalara göre kortizol üretimini artıran kahve, zaten stresli olan vücudunuzun dengesini bozabiliyor ve böylece hormon dengeniz daha da kötüye gidiyor. Bu nedenle kahveyi çok sevseniz de haftanın bazı günlerinde hindiba kökünü deneyebilirsiniz!

HİNDİBA KÖKÜ VE KAHVENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kahve tamamen kötü bir besin değil! Aslında hem hindiba kökünün hem de kahvenin sağlığa faydaları çok fazla. İki ürünün de anti enflamatuar etkileri bulunuyor. Tokluk hissini sağlayan kahve ve hindiba aynı zamanda kan şekerini düşürebiliyor. Kişiden kişiye göre, hindiba kökü sindirim sistemini düzenlerken kahve de enerjinizi, konsantrasyonuzu ve modunuzu pozitif yönde etkileyebiliyor. Ancak hindiba kökünü kahveden biraz daha iyi yapan özellik probiyotik lif özelliği. Sindirim sağlığı için çok daha faydalı olan bu bitki, insulin içeriyor bu da kabızlık gibi problemlerin çözümünde yararlı oluyor. Açlığı azaltma etkileri sağlayan hindiba kökü, bağırsakları düzenlerken, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 

(Getty Images)

HİNDİBA KÖKÜNÜN DEZAVANTAJLARI

Çoğunlukla sağlıklı ve güvenli olarak görülen hindiba kökü herkes için değil! Her şeyde olduğu gibi, hindibayı da dengeli tüketmeniz gerekiyor. Eğer günde birçok bardak kahve içiyorsanız, hepsini hindiba kökü ile değiştirmemelisiniz. Aşırı lif tüketimi, sindirim sisteminde gaz, şişkinlik, kabızlık, ishal veya kramp gibi sorunlar yaratabiliyor. Sindirim sisteminde sıkıntılar yaşayanlar hindiba tüketimini artırmamalı. Bunun üstüne alerjik yapıda olanlar veya hamile olanlar da hindiba kökünü doktor danışmanlığından sonra tüketmeli. 

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİM KARARI

Araştırmalarınızdan ve doktor kontrollerinden sonra kahve tüketimini azaltma kararı aldıysanız birkaç önerimiz var. Kafein tüketimini azaltmak birçok bağımlılıkta olduğu gibi uyku problemleri, anksiyete, baş ağrıları ve enerji problemleri gibi sıkıntılara yol açıyor. Bu sorunları yaşamamak için kafeini hayatınızdan yavaş yavaş çıkarmalısınız. Eğer haftada 10 bardak kahve içiyorsanız bunu 8’e sonra 6’ya sonra 4’e indirmeyi deneyin. Haftada 1 bardak kahveye düştüğünüz zaman ise bunu yavaş yavaş sisteminizden çıkarın. Çok sevdiğiniz birinden ayrılıyormuş gibi kafeinden ayrılmak da çok zor! Bu geçiş süreci boyunca enerji içeceklerinden uzak durun ve bol bol su tüketin. Birçok diyetisyen ve doktor, kafein tüketimini sonlandırmanın sağlığa çok faydalı olduğunu belirtiyor. Hindiba kökü tek alternatifiniz değil! Eğer kahvesiz yaşam düşünemiyorsanız tüketiminizi yarım yarım değiştirebilirsiniz. 

HİNDİBA KÖKÜ NASIL HAZIRLANIR?

Tıpkı kahve gibi, hindiba kökünü toz halinde tüketebilirsiniz. Çok daha hafif olduğu için bir fincana daha fazla hindiba kökü tozu ekleyebilirsiniz. Hem hindiba hem de karahindiba kökünün olduğu bir karışım hazırlayarak daha yoğun bir içecek hazırlayabilirsiniz. Eğer henüz kahveyi bırakmaya hazır değilseniz de kahve tüketimini yarıya indirerek diğer yarısını hindiba kökü ile tamamlayabilirsiniz.