VEGAN YAŞAM TARZINA HAZIR DEĞİLSENİZ REDUCETARIAN’A NE DERSİNİZ?

Vejeteryan, vegan… Şimdi de reducetarian!

Gün geçtikçe daha çok insan bitki esaslı beslenmeye başlıyor ve daha az et tüketiyor.

Yeni bir yaşam tarzı olmasa da veganizm, 2017’nin en çok konuşulan konularından biriydi.

Eğer siz de daha çok bitkiye dayalı bir diyet istiyorsanız ama eti hayatınızdan tamamen çıkarmak istemiyorsanız ‘reducetarian’ yaşam tarzını deneyebilirsiniz.

Reducetarian bilerek ve isteyerek besin düzeninden eti ve hayvan ürünlerini azaltan kişilere deniyor. Kırmızı et, tavuk, deniz mahsülleri, süt ürünleri ve yumurtaların da azaltıldığı diyeti hem çevreye önem veren bireyler hem de sağlıklı beslenmek isteyenlerin yürüttüğü bir yaşam tarzı. 

Brian Kateman’ın ‘Reducetarian Çözümü’ kitabından çıkan tabir, diyetinizden çıkardığınız %10 et ürünlerinin sağlığınıza faydalı olduğunu ve çevreye faydalı olduğunu anlatıyor. Reducetarianizm konseptinin hayatından eti tamamen çıkaran veya azaltan herkesi içerdiğini söyleyen Kateman, bu diyetin birçok insanın yapabileceği birşey olduğunu savunuyor. Günde sadece bir öğünde et yiyerek, salatanızdaki tavuğu, tofu ile değiştirerek veya haftada bir gün hiç et yemeden geçirerek bu besin şeklini deneyebileceğinizi söyleyen Kateman, bu yöntem ile eti hayatınızdan tamamen çıkarmadan çevreye ve sağlığınıza faydalı olabileceğinizi söylüyor.  Veganizm veya vejeteryanlığı denemek istiyor ama kendinizi hazır hissetmiyorsanız, zor kuralları olmayan reducetarianizmi deneyebilirsiniz!.