BU İKİLİYE DİKKAT!

Dişiliğin, anneliğin ve hatta cinselliğin simgesi olan göğüsler bazıları için ciddi sıkıntı yaratabiliyor. Büyük, küçük, sarkık olması mutsuz edebiliyor.

Günümüzde göğüs estetiği en çok uygulanan estetik operasyonlar arasında yer alıyor. Meme ameliyatı olarak da bilinen bu operasyonlar; çoğunlukla gebelik, emzirme ve yaşlanma sebeplerine bağlı olarak ya da göğüslerin gelişimini tamamlayamadığı durumlarda uygulanıyor. Göğüs büyütme operasyonu ile küçük göğüsler daha iri ve daha dolgun, estetik olarak da daha hoş ve güzel görünüme sahip oluyor ya da büyük ve sarkık göğüsler toparlanıyor.

Etiler’de açılan Özel MCAN Polikliniğinden Murat Gürel ile bunları konuştuk.

Meme ameliyatlarının bir “modası” var mı?

MG: Tabii ki bir moda var. Memenin dik, diri ve dolgun olması revaçta. Kadınların sütyensiz veya desteksiz sütyenlerle özgür bir şekilde yaşamak isteği bu modayı yarattı. Değişen bir şey var, o da eskiden gelenler ellerinde sanatçıların fotoğraflarını tutuyordu, şimdilerdeyse genelde influencer, youtuber gibi çağımızın dijital ünlüleri bu resimlerde yer alıyor.

Bu ameliyatları yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelik hastanın isteği; yaşı, meme dokusunun ve sarkmanın miktarı...Anatomik yapının ne kadar bu isteklere yardımcı olabildiği ise diğer dikkat ettiğimiz noktalar. İşlemleri ve hastanın isteklerini göz önünde bulundururken implant ihtiyacı olup olmadığı da önemli oluyor. Bunu birlikte konuşup karara varıyoruz. Eğer implant gerekliyse ve hasta da bu konuda onay veriyorsa, implant ve mastopeksi yani meme dikleştirme genellikle kullandığımız bir kombinasyon oluyor. İmplantsız bu işi yapacaksak en güzel yöntem santral pediküler meme dikleştirme ameliyatı oluyor.

Sizin tercihiniz santral pediküler meme ameliyatları mı?

Evet benim birinci tercihim santral pediküler meme ameliyatı. Çünkü daha dik, diri ve daha uzun süre formunu koruyan bir meme ameliyatı, sonuçları da ona göre. Aynı zamanda koltuk altına uzanan ikinci bir meme görünümünün bu ameliyatla beraber düzeltilmiş olması da bu yöntemin avantajı. Güzel sonuca en modern şekilde ulaşmış oluyoruz.

Farz edelim hasta randevu alıp geldi, nasıl bir prosedür uygulanıyor?

İlk geldiğinde ne istediğini anlamaya çalışıyoruz. Kaç doğum yaptığı, çocuklarını hangi süreyle emzirdiği, kilo alıp verdikçe sarkma olup olmadığı önemli. Ayrıca tüm bu sebepler olmadan da kişi memelerini küçük bulup büyütülmesini isteyebilir. Muayene esnasında vücut yapısını, göğüs tabanını, implant ihtiyacını değerlendiriyoruz. Hasta ile beraber istediği büyüklüğü ne ile karşılayabileceğimizi değerlendirdikten sonra eğer hasta kabul ederse bu ameliyatı yapıyoruz. Bunlar neler olabilir: implant ile meme büyütme ve meme dikleştirme ya da sadece meme implantı ya da sadece meme dikleştirme ameliyatı. Tabii ki çok büyük memeleri olup boyun ve sırt ağrısı çeken hastalarımız da var. Bu hastalara meme küçültme ameliyatını hangi teknikle yapmamız gerektiğini anlatıyoruz. Birçok hastada santral pedikülü ilk tercih olarak değerlendirsek de çok büyük memelerde bunu yapmamız mümkün olmuyor. Diğer yapabileceğimiz teknikleri anlatıp hasta kabul ederse onlardan biriyle bu ameliyatı yapıyoruz. Hastanın anatomisi eğer isteklerini karşılamıyorsa bundan vazgeçiyoruz.

Teknik, yöntem ve malzeme farkları oluyor mu?

İmplantlarda teknolojik olarak gelişim tabii ki var. Şu an 5. jenerasyon implantları kullanıyoruz. Bunlar kesilse de dışarı akmaz, kabukları kılıfları daha sağlamdır. Firmalar ömür boyu garanti verse de biz yine de 10 yılda bir değiştirilmesini tavsiye ediyoruz. İmplantların modellerinde de değişiklik olabilir. Damla modeller meme dokusu olan ve doğal görünüm isteyen hastalarda tercih sebebi olurken, meme dokusu az olan ve diri göğüs isteyen kişilerde yuvarlak modeli tercih edebiliyoruz.

MEME DİKLEŞTİRME

Meme dikleştirme operasyonu, meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahi uygulama. Dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu küçültülüyor. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkün. Hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protez ile hacmi artırmak gerekiyor. Kadınlar göğüslerinin sütyen içerisindeki hacimlerine bakarak bunu fark edebiliyor. Bu operasyon göğüslerdeki sarkmayı durdurmuyor, sadece sarkma öncesi haline getiriyor. Eğer hasta, anne olmayı düşünüyorsa operasyonu ertelemesi öneriliyor.

DIŞILIK, DOĞURGANLIK, KADIN DEYINCE AKLA GELEN...

Alpaslan Topçu Kliniğinin sahibi Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu’ya göre meme tarih boyunca kadınlarda dişilik, doğurganlık ve kadın figürlerinin işareti olarak kadın anatomisinde çok önemli yer tutuyor ve kabul edilen meme ölçüleri tarih bo değişiyor. Dünya Plastik Cerrahi Derneğinin (ISAPS) verilerine göre meme büyütme cerrahisi dünyada en sık yapılan estetik operasyon.

Meme büyütme cerrahisi nedir, kimlere uygulanabilir?

Bu, memenin hacmini büyütmeye yönelik cerrahi bir işlemdir. Gelişimsel olarak memeleri küçük kalan hastalar, doğum veya hızlı kilo vermeye bağlı memelerinde boşalma olan hastalar, her iki meme arasında büyüklük farkı olan hastalar büyütme cerrahisi için uygun hasta grubuna girer. Yapılan fiziki muayene sonucunda bu ameliyat için uygun bir hasta olup olmadığınıza doktorunuzla beraber karar vermelisiniz.

Büyütmede ne tür yöntemler kullanılır?

Günümüzde en çok kullanılan meme büyütme tekniği silikon protez. Son yıllarda popülerliği artan bir diğer cerrahi yöntem, hastanın kendi yağı ile meme büyütme operasyonu. Bu teknikteki gelişmeler sonucunda (kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu gibi) başarısı artmış bir alternatiftir. Ancak yağ enjeksiyonu operasyonu sonrası oluşabilecek riskler de var. Örneğin yağ hücrelerinin ölümüne bağlı olarak sertlikler memede kitle yapabilir ve bu durum da meme kanseri ile karışabilir. Bu durumda hasta bilgilendirilerek biyopsi işlemi ile patolojik tanı konabilir.

Bir diğer meme büyütme yöntemi de hyalüronik asit, Poly-L laktik asit ve sodyum klorit gibi eriyebilen dolgu maddeleri ile yapılan enjeksiyonlardır. Bu işlemin avantajı ameliyata gerek olmaması, dezavantajları ise geçici olması ve yüksek maliyetidir.

Bu ilk adımdan sonrasında neler yapmak gerekir?

Günümüzde estetik cerrahide tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme büyütme estetiğinde de doğal sonuç hedeflenmekte. Yani amaç, göğüs çapınız, meme çapınız gibi ölçüm parametrelerine en uygun silikon protezi yerleştirmek. Bugün gelişmiş 3 Boyutlu görüntüleme sistemleri ile operasyon sonrası yaklaşık meme şeklinizi operasyon öncesi görebilmektesiniz. Bu da sonucun daha doğal olması açısından çok önemli.

Peki ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeli?

Aspirin veya vitamin kullanıyorsanız operasyondan bir hafta önce, kan sulandırıcı özelliklerinden dolayı kesilmesi gerekmekte. Meme büyütme ameliyatı mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Ameliyat süresi yaklaşık 1-2 saat. Sonrasında özellikle ilk 15 gün ağırlık kaldırılmamasını önermekteyiz. Sosyal hayata ve iş hayatına dönüş süresi ortalama 4-7 gündür. Operasyondan bir ay sonra tüm egzersiz ve aktiviteleri yapabilirsiniz.


YAZI: ESRA ÖZÜBEK

ELLE Şubat sayısından alınmıştır.