BÜYÜK GÜN İÇİN HAZIR MISINIZ?

Düğün öncesi en çok tercih edilen estetik uygulamaları işin uzmanlarına sorduk.

Minik dokunuşlarla kendinizi daha iyi hissetmek için düğün öncesi kendinize biraz vakit ayırmaya ne dersiniz? Daha fit bir vücut, daha taze bir cilt ve mükemmel bir gülüş. İste düğünden önce en çok tercih edilen estetik uygulamaları işin uzmanlarından öğrendik.

GÜLÜŞÜNÜZÜ TASARLAYIN


Yüz bütünlüğünü sağlamada önemli bir paya sahip olan gülüşünüzü Gülüş Tasarımı (Smile Design) ile yeniden tasarlatarak; dudaklarınızı kapatmadan, özgürce ve en içten şekilde gülmek ister misiniz? O zaman uygulamanın detaylarını Dr.Dt.Volkan Eren’den dinleyelim:

“Gülüşümüz dişlerimiz ve diş etlerimizin harmonisine dayanan beyaz ve pembe bütünlüğü ile şekillenir. Bu denge sağlanamadığında da dişleriniz ne kadar düzgün olursa olsun estetik bir görüntü sağlamayacaktır. Bu nedenle diş form, dizilim ve renklerine dair planlanacak işlemlerden önce mutlaka diş eti hastalıklarına ait tedavilerinizin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Estetik normlara uygun olmayan diş ve diş eti dokularını düzeltmek amacıyla, dudak ve kontürlerini de içine alacak şekilde yapılan planlamaya Gülüş Tasarımı diyoruz. Kişiye özgü gerçekleştirilen bu tasarımlar diş rengi, diş yüzeyi yapısı, diş formu, diş aksı, alt dudak çizgisi, yüz şekli ve gülüş simetrisi gibi birçok parametre değerlendirilerek ortaya konmaktadır. Günümüzde gülüş tasarımları özel bilgisayar programları üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Gülüş Tasarımı planlamasında en çok istediğimiz olgu, doğalı en iyi taklit eden görüntüyü elde etmektir. Uygulamaya gelirsek; ilk olarak hastaların ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları stüdyoda alınarak bilgisayar ortamında özel bilgisayar programları aracılığıyla değerlendiriliyor. Bu değerlendirme sonrası hastanın yüz şekli, gülüş şekli ve ten rengi gibi dış özellikleriyle de kombinlenerek tasarım dijital olarak ortaya konuyor ve bu planlama özel geçici materyaller ile ağız içerisinde de geçici olarak uygulanarak kişiye sunuluyor.  Dijital ya da geleneksel yöntemlerle yapılmış olan tasarımlarımızda çoğunlukla sıkıştırılmış porselenden faydalanıyoruz. Empress porselenler en estetik sonuçları veren, sonrasında renk değişimi gibi komplikasyonların söz konusu olmadığı modern estetik yöntemlerin en başarılısıdır. Doğal diş rengini yansıttıkları için en güzel ve en doğal sonuç için idealler ve çoğunlukla diş yüzeyine müdahale gerekmeksizin hazırlanabilmektedirler. 3-7 günü geçmeyen bir sürede tamamlanır ve bu süre zarfında müdahale yapılmış diş yüzeyleri, doğal diş dokusunu taklit eden dışarıdan fark edilmeyen geçici materyaller ile korunur. Bu laminalar, dişlerin sadece ön yüzeylerine yapıştırıldıkları için hastaların konforunu etkilemezler. Konuşma zorluğu ya da yeme içmede güçlük oluşturmazlar. Dolayısıyla utanmadan, çekinmeden, dişleri saklamaya çalışmadan özgürce gülmek için rahatlıkla deneyebilirsiniz.”

BEDENİNİZLE MUTLU OLUN!

Düğün öncesi en çok tercih edilen estetik cerrahi operasyonları Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aysun Mamak’tan dinleyelim.

“Genç bir kadının en özel anlarından biridir düğün günü ve bu özel güne hazırlanmak bazen bir kaç ay öncesinden başlayabilir. Eğer vücut veya yüzle ilgili bir takım estetik cerrahi operasyonlar düşünülüyorsa bunların düğün gününden en az 3 ay önce yapılması önerilir. Bu dönemde en çok tercih edilen operasyonlar estetik meme operasyonu ve vücut kontür bozukluğunu gidermeye yönelik liposuction ameliyatları oluyor. Bazılarının meme boyutu çok küçükse veya çok kilo kaybından dolayı memelerde sarkma meydana geldiyse ya da vücuduna göre çok büyük memeye sahip olmak kimi zaman kişinin özgüvenini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu durumda da devreye cerrahi operasyonlar giriyor. Günümüzde hala meme büyütme operasyonlarında en çok tercih edilen yöntem meme protezi kullanılarak yapılandır. Kişinin vücut yapısı, oranları, hayat tarzı ve kendisini nasıl hayal ettiği baz alınarak yapılan bu operasyonla ideal büyüklüğe kavuşturulması hedefleniyor. Aynı şekilde çok büyükse veya fazla kilo vermeye bağlı sarkma meydana geldiyse hem toparlama hem de küçültme operasyonuyla ideal büyüklük elde edilebiliyor. Bu arada estetik meme operasyonlarının emzirmeye yönelik olumsuz etkisi bulunmaz. Önemli olan doğru zamanda ve doğru bir operasyon yapılması. Bunun yanında kilo verildiği halde vücudun bazı bölgelerinde depolanan fazla yağlanmaları gidermek, vücut kontürünün düzeltilmesi, belin daha ince ve basen ve poponun da daha şekilli hale getirilmesi için de liposuction güzel sonuçlar veren bir operasyon.”

İDEAL BAKIMLAR 

Her cildin ihtiyaçları farklıdır dolayısı ile uygulanacak bakımlar da farklıdır. Size özel cilt bakımı öncelikle cildinizin doğru tespitiyle planlanabilir. Doğru cilt bakımı ise derinizin ihtiyaçlarını yerine koyarak daha sağlıklı olmasını ve görünmesini sağlar. Farklı cilt tipleri ve ihtiyaçları için hangi bakımların gerekli olduğunu Dermatoloji Uzmanı Dr. Burcu Yamangöktürk Solak anlatıyor:

 Kuru ciltlere hyaluronik asit takviyesi

Kullanılan tüm nemlendirici ürünlere rağmen cilt yüzeyinizde hala gerilme hissi hatta pullanma yaşıyorsanız nem bakımları sizin için etkili olacaktır. Bu bakımların amacı sadece derinin nem miktarını arttırmak değil aynı zamanda derinin nem tutma kapasitesini de olabildiğince artırmaktır. Bu amaçla uygulamayı hyaluronik asit içeren ışık dolguları ve mezoterapi uygulamalarıyla kombine ederek etkisini maksimuma çıkarmak mümkün. Tabii bakım sonrası evde kullanılabilecek doğru ürünlerle de etkisini uzatabilirsiniz.

Sivilce izleri ve gözeneklere karşı Altın İğne


Cilt kalitesini ve dayanıklılığını artırmayı hedeflerken oluşmuş deformasyonların da düzelmesine yardımcı olan altın iğneli radyofrekans sistemi, cihaz başlığındaki altın iğnelerle deri yüzeyinde kanallar açıp cildi uyararak etki gösteriyor. Özellikle sivilce izleri gibi yüzeysel deri pürüzlerinin giderilmesi ve gözeneklerin küçülmesinde etkili. Ayrıca kilo alıp vermelerin oluşturduğu deformasyonlar, vücudun herhangi bir yerinde gelişmiş çatlakların tedavisinde de kullanılan altın iğneli radyofrekansta, deri yüzeyinde açılan kanallardan aynı zamanda PRP, vitamin, mineral kombinasyonları gibi mezoterapi ürünlerinin uygulanması ile etkinlik arttırılabiliyor. Cilde anestezik etkili krem sürülerek konforlu bir şekilde yapılabilir. Uygulama ortalama 30 dakikada gerçekleşir. Sonrasında 3-5 saat içinde solan kızarıklık yerini pembeliğe bırakır. İyileşme süresi de hızlı olduğu için sosyal hayatı bloke etmez.

Yazı: Nilay Yalçınkaya