DANS ET FORM TUT

Eskiden bildiklerinizi unutun; forma girmek artık çok ama çok eğlenceli.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Mayıs 2015
DANS ET FORM TUT
Sadece kendinizi müziğin ritmine bırakın... Ve gitsin kilolar; gelsin sıkı, formda vücutlar!


YAZI: ELİF TUNCEL

Artık birçok insan kapalı spor salonlarında spor aletleriyle form tutmaya çalışmak yerine kilo vermenin eğlenceli halini tercih ediyor. Bu sese kulak veren eğitmenler de sporla dansı ve dövüş sporlarını birleştirip özel koreografiler yaratmaya başladı. Derslere ilgi büyük. Herkes form tutarken eğlenmenin tadını çıkarıyor. Uzmanlar, bu derslerin stres yönetimi ve ritim duygusu kazanmak açısından da yararlı olduğu konusunda hemfikir. Zumba, batuka, aero kick ya da pole dance; hangisi size uygun karar verin ve formda kalmanın sizin için en eğlenceli halini keşfedin.

EĞLENİRKEN KİLO VER


Zumba: Dansla fitness'ın birleşiminden oluşan bir kardiyo programı. Kısa sürede çok sevildi ve ilgi gördü. Şimdi birçok spor merkezinde uygulanıyor. Derslerde hangi kaslarınızın nasıl çalıştığını, hangi hareketi kaç kere tekrar etmeniz gerektiğini düşünmeden kendinizi eğitmene ve müziğin ritmine bırakmanız yeterli. Zaten amaç bir partideymişçesine dans edip eğlenmek. Tabii bunu yaparken aynı zamanda kalori harcıyor ve kondisyonunuzu artırıyorsunuz. Bir derste ortalama 700-1000 kalori harcanıyor.


Sevillanas: Flamenko hareketlerini barındıran Sevillanas, dört ayrı koreografiden oluşuyor. Özel adım ve vücut hareketleriyle yapılan bu derste eğlenirken kilo vermek, kilo verirken estetik bir duruş kazanmak mümkün. Minimum 500 kalori yakılan derste tüm kas grupları çalışırken, ağırlıklı olarak bacak ve kalça bölgesinde şekillenme sağlanıyor.


Batuka: İspanya'da ortaya çıkan, rumba, salsa, samba ve Flamenko ezgileriyle aerobik, kung fu ve Tai chi hareketlerini barındıran, son derece eğlenceli bir ders.


Bokwa: Son günlerde spor ve dans salonlarında dünyayı kasıp kavuran bokwa rüzgarı esmeye başladı. Güney Afrikalı kwaito dansçısı olan Paul Mavi tarafından Los Angeles'da yaratılan bu yeni dans akımı, 2004 yılından bu yana tüm dünyada dans ve fitness severleri pistlere sürüklüyor. Bokwa, “Sweat the alphabet and dance the digits” (Alfabeyle terle, rakamlarla dans et) sloganıyla Güney Afrika dans stilinin aerobik adımlamaları ve hip hop enerjisinin karışımından oluşan bir kardiyo egzersizi. Bokwa'nın öne çıkan en önemli özelliği, figürlerinde Latin alfabesinin kullanılması. Bokwa, adımlardaki hareketlerin, harfler ve numaralar üzerine yapılmasıyla gerçekleşiyor. Harfler, dans hocasının verdiği talimata göre geliştirilen ritimlerle adım atılarak dans figürüne çevriliyor. Bir derste 800'le 1000 arası kalori yakmanız mümkün. Tüm bu yağ yakımının yanı sıra bokwa, vücuda fit görünüm sağlıyor.


Baila Conmigo: İspanyol müzikleri eşliğinde hazırlanmış koreografiyle birlikte hem dans edip hem de kardiyo yapabileceğiniz bir ders.


www.essporto.com

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.