Elveda fazla kilolar!

Vücut tipinizi öğrenin, fazla kilolarınızdan kurtulun!

Eğer kilo fazlalığından veya bölgesel şişmanlıktan şikayetçiyseniz piyasada konuşulan onlarca incelme yöntemi veya diyet programı kafanızı karıştırıyor olabilir. Kardiyovasküler Anestezi Reanimasyon ve Beslenme Uzmanı Doktor İsmail Ağar, benimsenecek sistemin kişiye özel olması gerektiğini vurgularken bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Bölgesel zayıflamada vücut tipini bilmek önemlidir. Kişi vücut tipini, metabolizmasının gerçek çalışma hızını biliyor ve buna uygun planlanan bir program uyguluyor olsaydı zayıflama ve selülit tedavilerinde, yahut diyet programlarında kalıcı sonuçlar elde ediyor olacaktı. Bu nedenle diyet programlarına başlamadan vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak vermenizde yarar var.

Dr. İsmail Ağar metabolizma hızının bu konudaki önemine değiniyor; “Sağlıklı beslenme ve diyet programları çerçevesinde atılacak ilk adım kişinin metabolizmasının çalışma hızının tespit edilmesidir.” Bu konudaki yorumlarına Ağar şöyle devam ediyor: ‘'Bugüne kadar zayıflama amacıyla tedavi programlarına aldığımız hastaların bir kısmında kilo vermede zorlanmalar görüyor ve kilo vermedeki bu zorlanmaların sebebini ‘tahmini' olarak metabolizma hızındaki yavaşlamaya bağlıyorduk. Ancak bu yeni ve pratik yöntemle insanların oksijen tüketimi hesaplanarak metabolizma hızları ölçülebilmektedir. Böylece kilo verememenin sorumlusunun diyet programlarına uymamak mı, yoksa kişilerin metabolizma hızındaki yavaşlama mı olduğu da  tespit edilebiliyor.''

ALT TARAF DOLAŞIM TİPİ: Bu tip kiloların özelliği uyluklardan ayak bileğine kadar yaygın olmasıdır. Diğer tiplerden ayrılan özelliği ayak bilekleri ve diz arasındaki bölgede kalınlık ve şişlik bulunmasıdır. 5 ile 10 kilo arasında bir fazlalık olabilir.

AT PANTOLONU TİPİ: Genelde 4 ile 9 kilo arasında fazlalıkları vardır. Kalça yanlarında çıkıntılar oluşmuştur.

ORTA TARAF TİPİ: Bu tiplerin bir kısmı omurga duruş bozukluğuna da sahiptir. Selülitler ön plandadır. Bu tiplerin selülit oluşum mekanizmasını daha iyi açıklayabilmek için cilt altının bazı anatomik özelliklerini araştırmak gerekir.
ZÜHAF ASKERİ TİPİ: Bu tiplerin görünümü at pantolonu tipine benzer. Selülit ve kilo fazlalığı problemi ciddi boyutlardadır. Bu tiplere özellikle sonolipoliz ve mezoterapi önerilmekte farklı tedavi kombinasyonları uygulanmaktadır.

MENAPOZ TİPİ: Menapoz öncesi dönemde hormon üretiminin azalmasına paralel olarak vücutta bazı fizyolojik değişiklikler oluşur. Bu değişikliklerden birisi de özellikle alt taraf kilolarıdır. Bu tipte önce bacak içlerinde yumuşak selülitler başlar; bugüne kadar böyle bir sorun yaşamayan hanımlar için şaşırtıcıdır. Karında ve göbek altında ikinci bir göbek baş gösterir.

ÜST TARAF KİLOLARI TİPİ: Göbek ve üstünde yağlanma ile kendini gösterir. Bacaklar normaldir. Genetik sebepler dışında hormonal sebepler de  bu tipte rol oynayabilir. Kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon riski taşıyor olabilirler. Bu tipler için uygun diyet programlarıyla destekli incelme tedavileri uygulanır; etkili yöntemlerden biri de lipoliz tedavileridir.
 .