ESTETİK DÜNYASINA DERİN BİR YOLCULUK

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Barış Keklik, estetik uygulamaların merak edilen detaylarını paylaştı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 24 Mayıs 2023
ESTETİK DÜNYASINA DERİN BİR YOLCULUK

Estetik uygulamaların mevsimi var mıdır? Meme estetiğinde tercih edilen uygulamalar neler? Estetikte son trendler hangileri? Meme ameliyatından sonra güneşe çıkılır mı? Üst göz kapağı işlemleri nasıl gerçekleşir? Ameliyatla daha ince bir bel ve daha dolgun bir popo mümkün mü? Estetik uygulamalar söz konusu olduğunda aklımızda pek çok soru belirir. İşte bu soruların cevabını uzmanından dinledik.Sosyal medyanın etkisiyle değişen güzellik algıları, estetik operasyonlar hakkında merak edilenler ve güzellikte son trendler hakkında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Barış Keklik ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.• Estetik ve güzellik kavramlarına bakış gün geçtikçe değişime uğruyor. Peki, estetikte son trendler neler?

Son dönemde sosyal medyanın da kitleler tarafından aktif kullanımı sonucu, özellikle filtre uygulamaları ile kişilerin selfie çekerken kendilerinde gördükleri değişim, sosyal medyada etkili olan influencer ve popüler figürlerin yaptıkları uygulamalar; toplumun büyük bir kısmında özellikle göz çevresi ve yüz bölgesinde daha dinamik ve çekici bakışları ortaya çıkarabilecek uygulama isteğinde ciddi bir artışa neden oldu. Aynı etkiye, Kardashian etkisi de diyebiliriz; çünkü bel çevresi ve popo bölgesinde de görüyoruz. Gerek medikal olsun gerekse cerrahi uygulamalar olsun, hastaların bu taleplerini farklı teknik ve yaklaşımlarla karşılamaya çalışıyoruz.

Son dönemde popülerleşen “Bella eyes, cat eyes, fox eyes” gibi trendler aslında şakak ve orta yüz germe ameliyatlarında, endoskopik cerrahi ile göz dış kenarının daha çekik bir göz yaratmak için çekilmesi işlemleridir. Farklı cerrahlar tarafından değişik yaklaşımlar uygulanıyor. Aynı etki, ip sakı yöntemleriyle de daha kısa dönemli sonuçlarla yapılabilmektedir.

BBL (Brazilian Butt Lift) yani daha ince bir bel ve daha dolgun bir popoyu sağlayan bel çevresi liposuction ve popoya yağ enjeksiyonu işlemleri de tüm dünyada yaygın bir şekilde uygulanıyor.


• Estetik ameliyatların ya da uygulamaların mevsimi var mıdır? Yazdan önce ya da yaz mevsiminde hangileri yapılmalı/yapılmamalı?

Estetik ameliyatlar her mevsimde yapılabilir. Fakat ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar ve iyileşme sürecindeki sosyal kısıtlamalar sebebiyle hastaların tercihi daha çok sonbahar kış aylarına kayabiliyor. Özellikle vücut şekillendirme ameliyatlarından sonraki 6 hafta korse süreci, sıcak yaz aylarında hastalarımızı zorlayabilir.

Yüze yapılacak estetik ameliyat veya işlemler sonrası güneş kısıtlaması, tatil planı olan hastalarımız için pek tercih edilmeyebilir. Fakat koşullarını ona göre ayarlayan hastalarımızın yaz aylarında ameliyat olmalarında herhangi bir sıkıntı olmaz.

Özellikle yaz aylarında daha fit bir görünüme kavuşmak veya meme estetiği ile kendi özgüvenini arttırmak isteyen hastalarımız yaz öncesi bu işlemleri yaptırarak yaza hazırlanabilirler. En sık yaptığımız yaz öncesi ameliyat, meme büyütme amaçlı yapılan meme protezleridir.


• Meme estetiğinde hangi uygulamalar tercih ediliyor? Protez olmadan meme büyütme mümkün mü?

Meme estetiği başlığı altında hastaların beklentileri doğrultusunda meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve protezli meme dikleştirme ameliyatlarından bahsetmek gerekir.

Protez uygulaması istemeyen ama meme büyütme düşünen uygun hastalarda bel çevresi liposuction yapılarak; hem bel çevresi şekillendirilirken hem de memeye yağ enjeksiyonu yapılarak meme büyütme sağlanabiliyor.


• Keller Funnel yönteminden bahseder misiniz? Bu tekniğin farkları ve avantajları nedir?

Keller Funnel meme estetiğinde kullandığımız huni şeklinde bir plastik aparatın adıdır. Bu aparat bize meme büyütme ameliyatlarında ciddi avantajlar sağlamaktadır. Aparat sayesinde daha küçük bir kesi, daha iyi bir skar (iz) iyileşmesi, protezin deforme olmasının önlenmesi, hava ile daha az temas sağlanarak el değmeden protezin cebe yerleştirilmesi ve bu sayede en korkulan komplikasyonlardan biri olan kapsül oluşumu riskinin en aza indirilmesi sağlanabilmektedir.


• Meme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar neler? Yazdan önce yapılabilir mi, bu operasyondan sonra ne kadar süre güneşe çıkılmamalıdır?

Meme küçültme, dikleştirme, büyütme ve dikleştirme ve büyütme ameliyatlarının süreçleri çeşitlilik gösteriyor. Yapılacak ameliyata göre iyileşme süreleri ve dikkat edilmesi gereken durumlar farklıdır.

Her estetik ameliyatta olduğu gibi nihai sonuç 6 ay-1 sene zarfında olmakla birlikte; sadece protez ile yapılan büyütme ameliyatlarında toparlanma süreci çok daha hızlı olmaktadır. Bu nedenle yaz öncesi yapılan ameliyatların başında gelmektedir. Güneşlenme ve kesi hattına dikkat edilmesi durumunda 2. haftadan sonra bile tatil planları yapılabilir ve bikininizle özgüvenli bir şekilde plajlarda olabilirsiniz.

Dikleştirme ve küçültme ameliyatlarında ise 2 hafta özel bantlar olacağından, toplamda 1 aylık bir sürecin geçmesi gerekmektedir. Herhangi bir yara iyileşme sorunuyla karşılaşmamışsanız sonrasında deniz, havuz ve tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Tabi ki bu süreçte dikkat edilmesi gereken durumlar olabilir; direk güneşe maruz kalmamak, ağır spor aktiviteleri yapmamak gibi…


• Üst göz kapağı işlemlerinin incelikleri neler? İyileşme süreci nedir, uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Göz kapağına genetik yatkınlığı olan veya yaş alma süreciyle birlikte yorgun bir ifadeye sahip olan kişilerde üst göz kapağında fazlalaşmış olan cilt dokusu ve fıtıklaşmış olan yağ dokularının alındığı bir ameliyattadır. Hastane ortamına gerek duymadan klinik şartlarında lokal anestezi altında kısa sürede yapılabilen ve hızlı bir şekilde sosyalleşmeyi sağlayan bir işlemdir.

Her ne kadar basit görünse de tecrübeli ellerde yapılması, geri dönüşü olmayan durumlar açısından çok mühimdir. Eşlik eden olası durumların tespitinin ardından uygun tedavi uygulanmadığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor; bu da ameliyata niyet etmiş kişileri korkutabiliyor.

Öncelikle bu, hastalarda kaş düşüklüğünün ekarte edilmesi, pitoz olarak adlandırdığımız üst göz kapağı kasının zayıflığından kaynaklı göz kapak düşüklüğünün teşhisi için önem arz etmektedir. Uygun hastada doğru bir teknikle basit bir işlemden muhteşem bir sonuç elde ediyoruz. Daha taze bir görünüm, daha iyi hissetme durumu, görüş alanının genişlemesi, eşlik eden baş ağrılarının son bulması gibi ek faydaları da bulunmaktadır.

Uygulama sonrası alınması gereken dikiş ve bantlar için 12-15 gün civarı kontrol gerekmektedir. Sonrasında dikişler alındıktan sonra iz giderici bir krem ve güneşten sakınmak yeterli olacaktır.


• Karın - bel çevresi uygulamaları, son zamanlarda dikkat çeken tercihlerden... Uygulamalarınızdan bahseder misiniz?

Vücut şekillendirme ameliyatları, vücudun belli bölgelerinde arzu edilen vücut şekillerine uyum sağlamayan yağ birikimleri ve cilt sarkmaları için yapılan ameliyatlardır. Bunun içerisinde karın germe, liposuction, meme estetiği, yağ enjeksiyonları sayılabilir. Hastanın arzu ettiği vücut şekline ulaşabilmesi için bu ameliyatların biri ya da birkaçı kombin olarak uygulanması gerekmektedir.

Son zamanlarda özellikle “BBL (Brazilian Butt Lift)” olarak adlandırılan ameliyat dikkat çekiyor. Operasyonda, bel çevresi yeni nesil liposuction yöntemleri ile inceltiliyor ve alınan yağlar hazırlanıyor. Bu yağlar, popo dikleştirme ve daha dolgun bir popoya sahip olabilmek için yağ enjeksiyonu kullanılarak hacimlenme ve dikleşme istenen bölgeye veriliyor. Eğer hastanın karın bölgesinde ciltte de sarkma varsa karın germe ve liposuction kombine edilerek, yine yağ enjeksiyonu ile popo şekillendirebiliyoruz.

Liposuction, doktordan doktora teknik olarak farklılık gösterebiliyor. Genel mantık olarak benzer yöntemler kullanılsa da her doktorun tercihi farklı olabilmektedir. Ben, ultrason enerjisi ile çalışan “Vaser” diye bir cihazı kullanıyorum. Vaser, liposuction yapılacak bölgenin ultrason enerjisi ile eritilmesini, homojen haline getirilmesini sağlıyor ve aspirasyon yöntemiyle eriyen yağların tahliyesine dayanıyor.

Vaser, daha düzgün sonuçlar elde etmemizi sağlamakla birlikte; eritilen yağ dokularının sonrasında transferine (yağ enjeksiyonu) de izin verebilmesi sebebiyle tercihimdir. Bu işlemler sonrası 6 haftalık bir korse uygulaması mevcut ve yatış pozisyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Ve unutulmamalıdır ki bu ameliyatların sonuçları en erken 3-6 ay içerisinde görülebiliyor.


• Son zamanlarda anti aging konusunda yükselişte olan uygulama hangisi ve bu konudaki tavsiyeleriniz nedir?

Yaşlanma, kaçınılmaz bir olgu ve bununla da barışık olmak gerektiğini düşünen kişilerdenim. Ve tabii ki yaşlanmayı geciktirmek ve bazı belirtilerinden kurtulmak elimizde. Tıp, her gün gelişiyor, bununla ilgili genetik çalışmalar deney aşamasında ve gelecekte bizleri neler bekliyor hayal etmek bile zor…

Ama şimdi biz günümüze dönelim ve elimizdeki nimetlerden faydalanalım. İlk olarak bir hekim olarak şunu söylemek zorundayım ki koruyucu hekimlik bu işin yarısı. Öncelikle hayat tarzı, sağlıklı beslenme, düzenli spor, vücut kitle indeksinin korunması; yaş almanın en sağlıklı yolu. Genetiğimiz bize miras ama bu mirası en iyi şekilde kullanmak bizim elimizde. Kimimiz kötü bir miras devir alıp bunu iyileştirerek çok iyi bir konuma getirirken; kimimiz çok iyi bir miras devir alıp yaşam tarzımızla kötü bir durumda olabiliyoruz.

Maalesef antiaging, sektörümüzde bir pazar haline gelmiş ve çoğu uygulama pek yüz güldürmüyor. Tabi bunda hastaların beklenti düzeyleri de önemli bir rol oynuyor. Öncelikle bir işlem için başvuran hastayı anlamak, beklentilerini belirlemek ve en iyi tedavi yöntemini uygulamak gerektiğini düşünüyorum. Cerrahi gerektiren bir hastanın çözümü medikal işlemlerde aranırsa, iki tarafta mutlu olmaz. Medikal işlemlerin etkili olduğu bir çok nokta var ve bazen en hızlı çözüm olabiliyor. Ya da yaptığınız bir işlemin hastayı iyi hissettirmesi bile pozitif bir etki yaratıyor. Bu nedenle, uygun hastalarda mezoterapi terapi yöntemlerini tercih ediyorum. Ve bu yöntemin iğnesiz ve ağrı yapmayan bir yolu varsa onu kullanmayı tercih ederim.

“Frozen Face” olarak bilinen iğnesiz mezoterapi uygulamasını, kendimde de uyguladığım ve sonuçlarını çok beğendim için kliniğimde de uygulamaya başladım. Senede 2 kez, 4 seans yapılan bu uygulama, daha dinlenmiş bir yüz, yüzde nemlendirme etkisi, yaşlanmayı geciktirme, lekeleri (güneş) azaltma gibi faydaları olan bir işlem. Mezoterapi ürünlerinin cilt altına iğnesiz olarak iletilmesini sağlarken; radyofrekans uygulaması ile kolajen sentezini artırarak, cildin kalitesini iyileştiriyor. Klinik ortamında yapılan 20 dakikalık seanslarla, hemen etkisini görüp cildi yaşlanmadan korumak elinizde…


• Günümüzün sosyal medyanın etkisiyle değişen güzellik algılarını düşününce, bunun estetik tercihlerinde etkisi nedir?

Sosyal medyanın kitleler tarafından yaygın şekilde kullanılması, selfie paylaşımlarının artması, beğenilme arzusu ve influencer etkisi ile artık yapılan estetik işlemler vitrine çıktı. Ve daha ulaşılabilir olan estetik uygulamaları bu yönde bir talep oluşturdu. Selfieler olmazsa olmaz olunca yüzümüzün ortasında yer alan burun, sosyal medya rüzgarından en çok etkilenen estetik ameliyatların başında yer aldı.

Bugün, Türkiye burun estetiğinde dünyada tercih edilen ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Doktorlarımızın yaptığı ameliyatları paylaşması ve sosyal medya aracılığı ile tüm dünyaya ulaşması, bu anlamda Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirdi. Doğal isteyen, Barbie burnu isteyen ya da başka bir burnu beğenen kişiler, bu talepler ile kendine uygun bir burun için mimarına rahatça ulaşabiliyor.

İlk zamanlarda doğal olmayan yapıldığı belli olan burunlar tercih edilirken, son zamanlarda trendler ameliyat olduğu belli olmayan yüze yakışan uyumlu bir burun estetiğine doğru evriliyor. Dokuların korunduğu daha az travmatik teknikler, her gün gelişmekte ve biz doktorlarda bu gelişmeleri en iyi şekilde takip etmekteyiz.

Burun estetiğinin olmazsa olmazı burun kemiğinin şekillendirilmesi en kritik aşamalardan biridir. Çekiç ve kesici aletlerin kullanıldığı zamanlar, teknolojinin yardımıyla da geride kaldı. Piezo yöntemi olarak da bilinen ultrason enerjisi kullanılarak kemiklerin atravmatik bir şekilde şekillendirilmesine yardım eden yöntem, daha doğal sonuçlar ve daha hızlı bir iyileşme süreci sağlıyor.

Sosyal medyanın bu konuda bazı sakıncaları da olabiliyor. Sosyal medyada beğenilen kişinin burun modelinin, kişiye uygun olmaması ihtimalinin bilincinde olunmalıdır. Burun estetiğinde en önemli nokta cilt yapısı ve kıkırdak anatomisidir. Bu nedenle çok kalın ciltli ve kıkırdakları zayıf (genellikle kalın cilde zayıf kıkırdak eşlik eder) olan kişilerin beklentileri maalesef karşılanamıyor, istedikleri sonuç elde edilemiyor.

Bu nedenle, ameliyat öncesi bir simülasyon çalışması yaparak; olası bir sonuç gösterip hastalarımın beklentilerini bu doğrultuda düzeltmeyi sağlıyorum. En önemlisi estetik ameliyatların hayatımızı değil sadece burnumuzu değiştireceğini vurgulamak gerektiğine inanıyorum.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.