ESTETİK ŞART MI?

Genç yaşta yapılan kalıcı değişiklikler pişmanlık yaratabiliyor!

Dünyadaki trendlerin değişmesiyle beraber güzellik ve estetik anlayışında da farklılıklar ortaya çıkıyor. Görsel materyallerin, sosyal medyanın, teknolojinin ve tıptaki ilerlemelerin etkisi ile daha fazla göz önünde olan, reklamı yapılan, teşvik edilen bir “prototip” ortaya çıkıyor. Bu tipe uymayanlar ise kendilerini yeterince güzel hissetmemeye ve hatta çirkin olduklarına inanmaya başlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikoloğu Selin Karabulut, kendini beğenmeme durumunu ve gençlerde bu durumun psikolojik etkilerini ELLE Türkiye okuyucularına anlattı.

RUH SAĞLIĞINA ZARAR VEREBİLİYOR
Günümüzde estetik ameliyatların temelinde genellikle kendini fiziksel açıdan beğenmemek yatıyor. Ancak Karabulut, “Bu durum her zaman ruhsal bir sorun sonucunda ortaya çıkmaz. Kişi kendini bütün olarak beğenmiyor ve sevmiyor olabilir. Bu psikiyatrik bir durumdur. Kişinin beden ve benlik algısı zarar gördüğünde tehlikeli bir durum ortaya çıkabilir. Zarar gören benlik algısı, kişilere her şeyi yaptırabilir. Ergenlik sürecini tamamlamamış, benlik algısı henüz son şeklini almamış, cinsel, toplumsal ve fiziksel gelişimi devam eden bireylerin mecburiyetler dışında estetik operasyonlar geçirmesi, ruh sağlığına zarar verebilir.” diyor.

ÇARE ESTETİKTE ARANIYOR
Kendini beğenmeme durumu özellikle ergenlik dönemindeki gençlerde, gelişmekte olan benlik algısının zarar görmesine neden oluyor; bunun çaresi ise estetik ameliyatlarda aranıyor. Genç yaşta yapılan bu kalıcı değişikliklerin ileriki yıllarda pişmanlık yaratabileceğine dikkat çekerek gelip geçici olan bedensel özelliklerle ön plana çıkma arzusunun artabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Etİketler
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.