ESTETİK TERCİH DEĞİL ÖNCELİK

1980 ve 90'ların son izleri de estetikle siliniyor…

ESRA ÖZÜBEK 

Güzel görünme ve beğenilme arzusu, modern insanın günümüzde en büyük ihtiyacı. 80'ler ve 90'lardan bu yana sadece teknoloji değişmedi. İnsanoğlu da estetik cerrahi ile bakın kendini nasıl değiştirdi... Prof. Dr. Akın Yücel estetiğin 20 yıllık sürecini çarpıcı örneklerle anlattı.

Her yıl giydiğimiz kıyafetlerin modası, saçımızın rengi, cebimizdeki telefonlar ve hayatımızdaki birçok şey değişirken, değişimin en çok da 90'lı yıllardaki alışkanlıklarımızı ve o dönemde hayatımıza giren kavramları değiştirdiğini görüyoruz. Örneğin, seksenli ve doksanlı yılların unutulmazları İspanyol paça pantolonlar, önden kuş yuvasını andıran permalı saçlar, kaküller ve kocaman vatkalar olarak gösteriliyordu. Öyle ki doksanlarda çekilen klipler ve reklam filmlerinde bolca kullanılan bu figürler şimdi izlendiğinde yüzlerde tebessüm oluşturacak kadar eskimiş halde.  

80'li ve 90'lı yılların ardından dünyada yaşanan hızlı değişimin estetik sektörüne etkilerinden bahseden Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD) Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, o döneme ait modadan, tasarıma kadar yaşanan değişimin estetiği de etkilediğini belirtti. Yücel, “İnsanlar, önce giyimlerini daha sonra dış görünüşlerini değiştirmeye başladı, dönüşümün son halkası estetikle devam ediyor” dedi.  

90'ların burun modası neydi?
Prof. Dr. Akın Yücel, “İlk yapılan burun operasyonlarında amaç burunu olabildiğince küçültmek idi. Burunlar çok daraltılıyor, burun uçları çok sivriltiliyor, burun sırtı çok oyuluyor, burun çok kaldırılıyordu. O dönemde bu doğrultuda bir istek ve moda vardı. Burnun işlevsel anatomisi iyi bilinmediğinden solunum fonksiyonları fazla önemsenmiyordu. Görsellik ön plandaydı” diyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.