KAPALI AMELİYATININ 6 AVANTAJI

Kadınlara harika haber: Milimetrik kesilerle yapılan ameliyatlar artık avantaj.

Kadınlar için harika bir haberimiz var: Milimetrik kesilerle yapılan ameliyatlar kadınlar için önemli avantajlar sağlıyor. Halk arasında ‘kapalı' ve ‘kansız' ameliyat olarak bilinen ‘laparoskopik' cerrahi sayesinde hastalar artık aynı günde taburcu olabiliyor ve hızla iyileşiyorlar. Miyom, yumurtalık kistleri, çikolata kisti, rahim sarkması, rahim kanseri ve fazlası; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ'dan kapalı ameliyatların hastalara sağladığı 6 önemli avantajı şöyle sıraladı:

Daha estetik bir görünüm

Açık cerrahide 15-20 cm'lik kesi olurken, kapalı cerrahide ise bu rakam yarım cm'ye düşüyor. Bu sayede yara izi yok denecek kadar az oluyor.

Daha az enfeksiyon riski
Kapalı ameliyatın sağladığı bir başka önemli avantaj da, karnın açılmaması ve kesi yerinin çok küçük olması sayesinde enfeksiyon riskinin büyük ölçüde azalması. Yapılan çalışmalar da bunu net olarak gösteriyor. Minik kesiler ayrıca karın kesisine bağlı gelişen fıtık gibi komplikasyonların oluşmasını da önlüyor.

Daha az kanama riski
Kamera ile büyük görüntü eşliğinde ameliyat yapılması daha detaylı görmeyi ve daha detaylı ameliyat yapmayı sağlıyor. Bu da hastadaki kanama miktarını büyük ölçüde azaltıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.