KAPALI AMELİYATININ 6 AVANTAJI

Kadınlara harika haber: Milimetrik kesilerle yapılan ameliyatlar artık avantaj.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 01 Aralık 2014
KAPALI AMELİYATININ 6 AVANTAJI
Kadınlar için harika bir haberimiz var: Milimetrik kesilerle yapılan ameliyatlar kadınlar için önemli avantajlar sağlıyor. Halk arasında ‘kapalı' ve ‘kansız' ameliyat olarak bilinen ‘laparoskopik' cerrahi sayesinde hastalar artık aynı günde taburcu olabiliyor ve hızla iyileşiyorlar. Miyom, yumurtalık kistleri, çikolata kisti, rahim sarkması, rahim kanseri ve fazlası; Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ'dan kapalı ameliyatların hastalara sağladığı 6 önemli avantajı şöyle sıraladı:Daha estetik bir görünümAçık cerrahide 15-20 cm'lik kesi olurken, kapalı cerrahide ise bu rakam yarım cm'ye düşüyor. Bu sayede yara izi yok denecek kadar az oluyor.

Daha az enfeksiyon riski


Kapalı ameliyatın sağladığı bir başka önemli avantaj da, karnın açılmaması ve kesi yerinin çok küçük olması sayesinde enfeksiyon riskinin büyük ölçüde azalması. Yapılan çalışmalar da bunu net olarak gösteriyor. Minik kesiler ayrıca karın kesisine bağlı gelişen fıtık gibi komplikasyonların oluşmasını da önlüyor.

Daha az kanama riski


Kamera ile büyük görüntü eşliğinde ameliyat yapılması daha detaylı görmeyi ve daha detaylı ameliyat yapmayı sağlıyor. Bu da hastadaki kanama miktarını büyük ölçüde azaltıyor.~ Hastaneden daha kısa sürede taburcu olma imkanı


Kapalı ameliyat sonrasında hastanede yatış süresi çok kısa oluyor. Açık ameliyatta 5 günlük yatış süreleri söz konusu iken, kapalı ameliyat tekniğinde aynı günde taburcu olunabiliyor. Bunun nedeni de operasyon sonrasında ağrı, enfeksiyon ve kanama riskinin çok az olması. 

Günlük yaşama daha kısa sürede dönüş


Kapalı ameliyatların en önemli avantajlarından biri de, hastaların günlük yaşama daha kısa sürede dönüş yapabilmeleri. Hastalar kapalı ameliyat sonrasında 1 hafta içinde işlerine ve günlük aktivitelerine dönebiliyor. Yani ailesine, çocuklarına veya arkadaşlarına çok kısa sürede kavuşabiliyor.Ameliyat sonrasına oluşabilen kısırlık riskini azaltıyor Yumurtalık kistleri, miyomlar, yumurtalık kanallarındaki veya çevresindeki yapışıklıklar doğurganlığı etkileyebiliyor. Açık cerrahinin aksine kapalı cerrahiyle yumurtalıklar korunarak kistler çıkartılabiliyor, yumurtalık kanallarındaki tıkanıklıklar ve yapışıklıklar giderilebiliyor ve rahim korunarak sadece miyomlar alınabiliyor. Böylelikle doğurganlık korunarak hastanın çocuk sahibi olma şansı arttırılabiliyor. 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.