MİDE BOTOKSU MU DEDİNİZ?

Obezite ameliyatına uygun olmayan ancak fazla kiloları nedeniyle sağlık sorunları yaşayanlar için önerilen, cerrahi dışı bir yöntem. Peki nasıl uygulanıyor? Tümünü işin uzmanına sorduk.

Fazla kilolu ve obez insan nüfusu giderek artıyor. Dünya genelinde rakamlar yükselirken, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalar Türk toplumunun yüzde 33’ünün obez olduğunu ortaya koyuyor. Bu sağlık sorununun ortaya çıkmasında, kalorisi yüksek gıdalarla beslenmek ve hareketsizlik ön plana çıkıyor. Erkeklere oranla, kadınları daha fazla etkileyen fazla kilolar; diyabet, kalp hastalıkları, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, eklem problemleri, solunum sistemi rahatsızlıkları ve uyku apnesi gibi ciddi durumlara yol açabiliyor.

“Obezitenin tedavisinde öncelikle, diyet, egzersiz ve ilaçlar öneriliyor. Bu yöntemlerden fayda sağlayamayan hastalara tüp mide ve gastrik baypas gibi cerrahi işlemler uygulanabiliyor” diyen obezite cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Emin Ersoy “Bu ameliyatlara uygun görülmeyen veya fazla kilolu hastalara ise cerrahi dışı bir seçenek olarak mide botoksu da tavsiye ediliyor” şeklinde konuştu. Yaygın kullanım alanı cilt kırışıklıkları zannedilse de, botoks; aşırı terleme, kronik ağrı, çift görme, Parkinson hastalığındaki el titremelerinin giderilmesi, migren, idrar kaçırma ve depresyon gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Botoksun, obezite alanındaki etkisi ise son birkaç yıldır yaygınlaştı.

NASIL İŞLİYOR?

Teknik hakkında bilgi veren Prof. Ersoy, botoksun midenin çıkış (pompa) ve kubbe kısmına yapıldığını, bu bölgelerde farklı etkiler gösterdiğini söyledi: “Endoskopik bir işlem olan mide botoksu, organın çıkış bölgesine uygulandığında buradaki kasları geçici olarak felç ediyor. Enjekte edilen botilinyum toksin sayesinde tüketilen gıdalar mideyi daha geç terk ediyor. Mide dolgun olduğu için tokluk hissi de artıyor. Yiyecekler, ince bağırsaklara daha yavaş geçiyor. Kubbe kısmına yapıldığında ise buradan salgılanan iştah hormonunu baskılıyor ve kişi daha az acıkıyor. Mide normalde gıdaları 2-2.5 saatte sindiriyor ancak işlem sonrasında bu süre 4.5-5 saate çıkıyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, altı ay arayla iki enjeksiyon yapılan vakaların yüzde 70’i bir yıl sonra fazla kilolarının yüzde 17’sinden kurtuluyor. 1.5 yıl içinde üç enjeksiyon yapılan vakalarda ise bu oran yüzde 28’e ulaşıyor.”

GÜNLÜK YAŞAMI ETKİLEMİYOR

Hasta, işlemden bir önceki akşam midesini dinlendirip, hastaneye aç olarak gidiyor. Hazırlık ve anestezinin ardından uygulama sadece 10-15 dakika sürüyor. Bir ameliyat yöntemi olmadığı için kişinin günlük yaşamını etkilemiyor. Anestezi altında uyutulan hasta, işlemden sonra 30-40 dakika dinlendiriliyor, ardından evine gidebiliyor. Anestezinin yol açabileceği sersemlik hali kişiden kişiye değişse de, günün kalan kısmının istirahatle geçirilmesi tavsiye ediliyor.”

OBEZİTE CERRAHİSİNİN ALTERNATİFİ DEĞİL!

Mide botoksu, 10-15 kilo fazlası olan bireylere öneriliyor. Ekstrem kilo sorunu olan hastalar için tavsiye edilmiyor. Obezite cerrahisinin bir alternatifi olmadığı da özellikle vurgulanıyor. Herkese uygulanabiliyor ama ileri derecede mide ülseri olanlar, mide fıtığı ile birlikte reflü sorunu bulunan hastalar konusunda seçici davranılıyor. Mide botoksunun etkisi, 4-5 gün içinde ortaya çıkıyor. Hastaların 3-6 ay arasında 10-15 kilo vermesi hedefleniyor. Geçici bir yöntem olduğu için 2-3 kez tekrarlanabiliyor.

DİYET VE EGZERSİZ DESTEĞİ

Prof. Dr. Emin Ersoy, hastaların mide botoksunu bir mucize olarak görmemeleri gerektiğini belirterek, şu uyarılarda bulunuyor: “Bu işlem, beslenmeye destek olarak yapılıyor. Uygulama üç basamaktan oluşuyor. Birincisi beslenme; kişilerin tükettikleri yiyecek ve içeceklere dikkat etmesi gerekiyor. İkinci basamak; mide botoksu, bu sayede birey tokluk hissediyor. Üçüncü ise; egzersiz yapmak. Bu üçünü bir arada yapmazsanız, beklenen sonuçlara ulaşmak zorlaşıyor. Botoksun etkisi 4-5 ay sonra geçiyor, önemli olan botoksun desteğiyle beraber kişinin yeni bir beslenme alışkanlığı edinip, bunu sürdürebilmesidir.”

Yaptıranlar Ne Dedi?

Özkan Ömer Coşkunsu

“Eskiden yaptığım diyetleri hep bozardım ama mide botoksundan sonra acıkmıyorum. Yediğim az miktar yemek beni uzun süre tok tutuyor. Atıştırma ihtiyacı duymuyorum, kan şekerim düşmüyor ve yemeklere saldırmıyorum. Uygulama sonrasında 15 günde içinde 7.3 kilo verdim.”

Hümeyra Öztürk

“Uygulamadan çok korkuyordum, heyecanlıydım. Ancak korkulacak bir durum yokmuş, 10 dakikada işlem tamamlandı. Sonrasında ağrı ve sızı hissetmedim, gündelik hayatıma hemen geri döndüm.”

YAZI: ESRA ÖZÜBEK