Mutluluğun İlk Şartı: Fiziksel Fitness

Joseph Pilates'in Kendi cümleleriyle 'Kontroloji' tahlili.

Yukarıdaki cümle ‘new age’ bir slogan değil; Joseph Pilates’in yıllar önce söylediği bir söz. Kendisi ‘kontroloji’ diye tanımladığı sisteminin vücut, zihin ve ruhun tam koordinasyonu olduğunu her fırsatta vurgulamış. Zaten düzenli egzersiz yapınca endorfinin oyunlarıyla insan kendini daha az stresli ve daha mutlu hissediyor. Pilates’in, tıpkı yoga gibi, bu etkilerinin yüksek olduğu iddia ediliyor. En güzel yanıysa, iyi hissetme halinin ilk seanstan itibaren etkili olması...

“10 derste farkı hissedeceksiniz, 20 derste farkı göreceksiniz, 30 derste yepyeni bir vücudunuz olacak” sözleri, fazlaca iddialı gibi algılansa da, bence gerçeği birebir yansıtmakta. İstikrar, her sistemde olduğu gibi pilates’te de ilk şart. Tek fark, gözle görülebilir sonuçların daha çabuk alınması ve kişilerin bu moralle devam etmeye daha istekli olması.

“İyi planlanmış ve doğru yapılan az tekrarlı egzersiz; çok sayıda, doğru uygulanmayan, zorlayıcı egzersizden çok daha etkilidir.” Sporda ve egzersizde, devam edilebilirlik temeldir. Sürekli olmayan egzersiz, istenilen sonuçları vermez. Üstelik kişide tamamlanamayan her niyet, bitirilemeyen her proje gibi yılgınlık yaratır. En sonunda da “Ben egzersiz yapamıyorum!” diye kendini yaftalar. Pilates yorucu, bezdirici bir metot değil. Aksine, az tekrar prensibi var; ancak hareketi tam yapmak ve odaklanmak önemli. Bu odaklanmayla birkaç seans sonra kişi vücuduna karşı bir farkındalık geliştiriyor. Yanlış duruş kalıplarını kırmaya başlıyor.