SPOR YAPIN 6 YIL FAZLA YAŞAYIN

Spor yaparak sağlıklı ve genç kalmak için, seçimleriniz önemli. Nasıl mı?

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 16 Nisan 2015
SPOR YAPIN 6 YIL FAZLA YAŞAYIN
Spor salonları yaza fit girmek isteyenlerin akınına uğramaya başladı. Eskiden sadece form tutmak için yapıyor olsak da artık sporun, sağlığımız ve kalbimiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Düzenli ve doğru sporu yapmanın ömrü uzattığını da ekleyen uzmanlar, spor seçiminin önemi konusunda uyarıyor. Biz de, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Türker Baran'dan spor dalının seçimi ve kalp sağlığı ilişkisi hakkında bilgi aldık.

Spor yapanların ömrü ortalama 6 yıl uzuyor


Spor yapan kişiler, yapmayanlara oranla ortalama 6 yıl daha uzun yaşıyor ancak kişiler, fizyolojik sınırlarını zorladıkları takdirde bu durum aleyhlerine dönebiliyor. Bu nedenle spor seçimi çok önemli. Spor esnasında kayıpların yüzde 65'i futbol ve basketbol oynarken yaşanıyor. Atletlerdeyse bu oran hayli düşük.

Uzmanlar, özellikle okullarda herhangi bir spor takımına alınan çocukların, parklarda spor yapanların ve halı saha maçı yapan amatör sporcuların mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini söylüyor.

Kalp hastası olmanız spor yapmanıza engel değil


Kalp ameliyatı olan ya da kalp rahatsızlığı olan kişiler spor anlamında daha aktiftir. Özellikle hastalık sonrası sağlıklarına daha çok dikkat ediyor ve spor yapıyorlar. Çok büyük bozulmalar olmadığı müddetçe kalpte gelişen makul hasarlar çok iyi tolere edilmekte ve normal hayatı etkilememekte. Kalp yetmezliği de dahil, belli kurallara uyarak spor yapmayı öneriyoruz.
Spor öncesi karbonhidrat, sonrası protein


Spor yapan kişilerin doğru beslenmesi de çok önemlidir. Spor öncesi karbonhidrat bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir. Örneğin bir muz, elma ya da sandviç yenebilir. Spor sonrası vücudun iyileşmesi ve kendini toparlaması için protein tüketilmelidir. Örneğin çikolatalı süt tüketilebilir.

Sağlıklı spor yapmanın altın kuralları


• Koşu veya yürüyüş yapanlar tartan pistleri ve düz yerleri tercih etmeli.


• Ayak ve ayak bileklerindeki sorunları engellemek için spor salonlarındaki yürüme bantlarının kalitesine dikkat edilmeli.


• Spor salonlarının hijyenik ve iyi havalandırılmış olmasına özen gösterilmeli.


• Çok soğuk, sıcak ve rüzgarlı alanlarda spor yapılmamalı.


• Rahat kıyafetler ve doğru spor ayakkabı tercih edilmeli.


• Aç karnına ya da yemeğin hemen arkasından yürümek çok tehlikeli.


• Yürüyüşün temposu ve egzersizin sıklığının doktora danışılarak hesaplamasında fayda var.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.