Yaşlanmayı Askıya Alıyoruz

Plastik, Rekonstrüktüf ve Estetik Cerrahi Uzmanı Seda Asfuroğlu, iple yüz askısının detaylarını anlatıyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 10 Kasım 2023
Yaşlanmayı Askıya Alıyoruz

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu Plastik, Rekonstrüktüf ve Estetik Cerrahi Uzmanı Seda Asfuroğlu, Ataşehir’deki muayenehanesinde hem Medikal Estetik hem de Estetik Cerrahi ile ilgili  hizmet veriyor. Seda Asfuroğlu'na son zamanlarda en çok konuşulan iple yüz germe hakkında merak ettiklerimizi sorduk. 

İple yüz germe nedir nasıl yapılır?

30’lu yaşlardan itibaren yüzde bağ dokusunun asıcı gücünün, cilt elastikiyetinin ve kolajen üretiminin azalmasıyla ve yer çekiminin de etkisiyle birlikte ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkık görünümden rahatsız olan kişiler için iple yüz askılama yöntemi uygulanabilir. Özel olarak üretilen ipler cilt altına yerleştirilerek, sarkan yüz ovalinin yukarı doğru toparlanması amaçlanır. Yanaktaki ve boyundaki sarkmaların bir miktar düzeltilmesiyle beraber elmacık kemiklerinde daha dolgun bir görünüm sağlanabilir ve uygun olan kişilerde kaş askılama yapılabilir. Bu yöntemin etkileri geçici olmasına rağmen ameliyatsız olması, günlük hayata hızlı dönülebilmesi nedeniyle tercih edilen bir işlemdir. 

Kimlere yönelik bir uygulamadır?

İple yüz askılama yöntemi genel olarak 30’lu yaşlardan itibaren yüzünde yaşlanma belirtilerini ve bölgesel sarkmalarını fark eden ve bu durumdan rahatsız olan kişilere yapılabilir.

Bu uygulama yüz germe ameliyatına bir alternatif olmamakla beraber yüz germe ameliyatı olmayı ve anestezi almayı istemeyen, ameliyatın yan etkilerinden çekinen ve uzun bir iyileşme dönemi yaşamak istemeyen, yüzünde çok fazla sarkma ve deformitesi olmayan daha ileri yaşlardaki kişiler için de tercih edilebilir.

İşlemden sonra nelere dikkat edilmelidir? 

İple yüz askılama uygulaması uzman estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirildiğinde kişinin uygulama sonrası hayat kalitesi oldukça yüksek olur. Bu uygulamada kalıcı veya eriyen ipler kullanılabilir. Yapılacak işlem her hasta için farklılık gösterir ve hangi işlemin kaç bölgeye yapılacağına muayene sonrası hastanın da beklentileri göz önünde bulundurularak karar verilir. Uygulama sonrası hemen günlük hayata dönülebileceği gibi şişlik, morluk, ağrı gibi şikayetler varlığında veya kombine işlemler yapıldığında bu süre uzayabilir.

İşlem sonrasında ciltte ameliyat izi kalmaması ve uygulamanın etkisinin hemen görülmesi bu uygulamanın çok tercih edilmesinin sebeplerindendir.  Ancak bu uygulamalar yüz germe ameliyatları kadar etkili ve kalıcı değildir.

Yüz germe işleminin etkisi hemen görülür mü? Etki süresi ne kadardır?

Bu uygulamaların etkileri hemen görülmekle birlikte, etki süreleri değişkendir. Eriyen iplerle askılama uygulandığında etki süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 ay- 2 sene arasındayken, kalıcı askılama yöntemlerinde bu süre 4-6 seneye kadar uzayabilmektedir. İple yüz askılama işlemi etkisi geçince yeniden yapılabilir.

Uygulama sonrasında nelere dikkat edilmelidir?  

Her uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler uygulamayı yapan cerrah tarafından ayrıntılı anlatılmakla beraber genel olarak ilk zamanlarda işlem yapılan bölgenin üzerine yatılmaması, yüze masaj yapılmaması, çene hareketlerinin kısıtlanması (aşırı esneme, elma gibi besinlerin ısırılarak yenmemesi, diş tedavisi yapılmaması), ağır spordan uzak durulması, güneşten korunma gibi önerilerde bulunulur.

Hangi uygulamarla kombine edilebilir? 

İple yüz askılama işlemi ile ciltteki sarkmalar bir miktar toparlanmaktadır. Ancak kaybolan hacmi yerine koyma işlemi olan dolgu uygulamaları ve kırışıklık tedavisi için botulinum toksin uygulaması ip askı ile yüz gençleştirme yapılan kişiler için de ihtiyaç duyulmaya devam edilmektedir. Botulinum toksin ve dolgu işlemleri sıklıkla ip askı yöntemleri ile kombine edilmektedir.

Bu uygulama başka hangi uygulamalarla desteklenebilir?

Bu uygulama öncesinde ve sonrasında yapılacak cilt yenileme, mezoterapi, altın iğne ve lazer gibi işlemler cilt kalitesini artırarak uygulamanın etkinliğini destekler. Ayrıca ihtiyaç halinde cerrahi yöntemlerle de kombine edilerek daha etkili sonuçlara ulaşılabilir.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.