YAZ ESTETİĞİ

Sıkı bir karın ve pürüzsüz dekolteyle bikini giymenin keyfine varın.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 14 Ağustos 2014
YAZ ESTETİĞİ


Gönül rahatlığıyla bikini, mayo giyip deniz ve havuz sefası yapmamıza olanak sağlayacak estetik uygulamalar, operasyonlar tüm hızıyla devam ediyor. Yaz keyfi için gün sayanların başvurduğu operasyonların başında da “meme” ve “karın” estetikleri geliyor. Bikini bölgesindeki koyulaşmaya son veren “lazer bleaching”le cilt güzelliği için yapılan “dekolte estetiği” de popüler uygulamalar arasında yer alıyor. Akne ve lekelerden de kurtulmayı sağlayan “lazer” uygulamaları da yaza hazırlık sürecinde yapılıyor. Op. Dr. Nuri Battal, bu konuda şu açıklamalarda bulunuyor.

Bikini için daha sıkı bir karın...


Aşırı kilo alma, hamilelik gibi nedenlerle karın derisi ve kaslarında oluşan deformasyona bağlı olarak sarkma ve gevşeme görülebilir. “Abdominoplasty” (karın germe) ameliyatıyla karın bölgesindeki sorunlardan kurtulup yepyeni bir görünüme kavuşmak mümkün. Bu ameliyat, karın bölgesinde oluşan çatlaklar ve sarkmalardan da kurtulmayı sağlıyor. Karın duvarındaki gevşeklik giderilip derinin fazlalığının kesilmesinin ardından bel ve kalçaların yan tarafındaki yağlar çekilerek alınıyor, karına düzgün bir biçim veriliyor. Kesiler bikininin altında kalacak şekilde, yatay olarak yapılıyor. Zaman içinde de kesi izleri belirsiz duruma geliyor ve görünür bir iz kalmıyor.~

MUHTEŞEM DEKOLTEYaşla birlikte dekolte bölgesinde yağ birikiminin olması, elastikiyetin azalması, derinin aşağı doğru inme eğilimi göstermesi nedeniyle dekolte estetiği yapılıyor. Dekoltede en çok şikayet edilen konuların başında güneş lekeleri geliyor. Bilinçsiz güneşlenme nedeniyle giderek büyüyen, ileri derecede olan lekelere lazerle yenileme (erbium veya karbondioksit lazerler) uygulanıyor. Lekelerde lazer tedavisiyle yüzde 100 oranında başarı elde edilebiliyor. Tam iyileşmenin iki-üç haftada tamamlandığı uygulamada, bölgeyi güneşten korumak, aşırı terlemekten, sıkı egzersizlerden kaçınmak, tahriş edici şekilde yıkamaktan sakınmak gerekiyor. Lazerle yenilenen cilt; parlak, taze, kırışıklıkları düzelmiş, renkli lekeler kaybolmuş bir görünüm alıyor. Lazerin oluşturduğu kırmızılıksa zamanla azalarak cilt normal rengine dönüyor.

PÜRÜZSÜZ BİR CİLT


Yüzdeki akne ve sivilcelerle onların bıraktığı izler lazerle tedavi edilebiliyor. Pürüzsüz bir ciltle yazı karşılamak isteyenler, sorunlarından lazer sayesinde kurtulabiliyor. Akne tedavisine erken dönemde başlanması gerekir, çünkü aksi halde iz kalabilir. Lazerle yapılan soyma işleminin amacı, ciltte oluşan izleri silmek, engebeli bir yapıda olan cildi tek bir seviyeye getirmek ve cildin yenilenmesi için ortam hazırlamaktır. Uygulamadan sonra iki-dört hafta içinde yeni cilt ortaya çıkmaya başlar. Bu yöntem akneler aktif haldeyken de kullanılabilir. Lazerle cilt soyulduğu için bu sayede yağ bezlerinin ağzı genişler ve buralarda oluşan yağ, deri üzerine rahatlıkla çıkar ve içeride birikme oluşmaz. Her ne kadar güneşin akne üzerinde olumlu etkisi bilinse de bazı hastalarda daha fazla kötüleşme gözlenebilir. Bunun sebebi de aşırı terleme sonucu gözeneklerin kapanmasıdır. Solaryum uygulaması da geçici olarak fayda sağlar ancak ciltte bulunan kolajenleri öldürdüğü ve cildi yaşlandırdığı için çok dikkatli kullanılması gerekir. Güneşe çıkmadan önce, var olan problemleri gidermek ve sağlıklı bir ciltle yazı karşılamakta fayda var.

ESRA ÖZÜBEK

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.