ANNENİZİN CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

L’Occitane Pazarlama Müdürü Neslihan Demirkaya, 30’lardan 90’lara özellikle anneler için cilt bakımını anlatıyor.

Cildimiz, yaş, çevresel sorunlar, yaşam tarzı değişiklikleri gibi çeşitli faktörler nedeniyle zamanla değişir. Bu nedenle, 20’li yaşlarda kullanılan ürünlerin tüm yaşam boyunca uygun olması pek mümkün değildir. Cildinizin ihtiyaçlarını desteklemek için her 10 yılda bir değişikliğe gitmek önemlidir. Sonuçta hala çoğumuz görmezden gelse de cildimiz en büyük organımız.

L’Occitane Pazarlama Müdürü Neslihan Demirkaya, özellikle annelerin cildinin ihtiyaçlarına bağlı olarak genel bir kılavuz görevi görecek ürünleri derledi. Yıllardır güzellik sektöründe uzmanlaşan Demirkaya, “Anneler Günü’nde anneme ne almalıyım?” diye soranlara “Cilt bakım hediyesi her zaman en kalıcı ve düşünceli hediyedir. Yeter ki doğru ürünü aldığınızdan emin olun” diyor.

30’LAR 40’LAR ARASINDA
Bu on yılı boyunca annelerinizin, “Cilt biraz daha kuru olma eğilimindedir ve kolajen seviyeleri yavaş yavaş azalmaya başlar, ancak gözle görülür yaşlanma belirtileri hala minimum düzeydedir. 20’li yaşlarımızda her yıl aslında yüzde bir kolajen kaybederiz ve bu durum 30’lu yaşlarda görünür hale gelir.

30’lu yaşlarınızda rutin
Bu dönemde esas endişe, yoğun şehir hayatından etkilenen cildin nemsizlik problemiyle karşılaşmasıdır. Endişelerin yeni yeni oluşmaya başladığı bu dönemde Aqua Reotier serisi, Reotier kaynağının içerdiği kalsiyum ve değerli mineralleri kullanarak cildin nem tutma performansını arttırırken nem kaybetme performansını ise azaltıyor.40’LAR 50’LER ARASINDA

40’lı yaşlarda, kolajen üretimini yenilemeye odaklanmak anahtardır. Annelerin cilt hücrelerini yenileme yeteneği olan hücre döngüsü, yaşla birlikte yavaşlar ve bu yüzden bir peeling ürünü faydalı olabilir. Bu, ölü cilt hücrelerinin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcı olacak ve cilt daha pürüzsüz görünecektir. Eksfoliye edici bir temizleyici, peeling pedleri, tonik veya serum kullanabilirsiniz.

40’lı yaşlarda rutin
Bu dönemde yeni oluşmaya başlayan ince çizgilerin görünümünü azaltmak, cildin yenilenme hızını arttırmak ve cildin UV ışınlarına karşı toleransını artırıp ilerde oluşabilecek lekelenme endişeleriyle karşılaşmasına engel olmak için peeling ve maskeler kullanmak önemlidir.  Reine Blanche serisinin Exfoliating Maskesi hem cildin uv ışınlarına karşı direncini artıran özel kompleksiyle ön plana çıkıyor, hem de içerdiği enzimler ve jojoba taneleri sayesinde kimyasal ve enzimatik eksfoliasyon yapıyor. Sonrasında kullanılan Precious Overnight Maske ise, ölmezotu esansiyel yağına ek olarak içerdiği silisyum ve hyaluronik asit sayesinde kolajen yapıyı tetikleyerek ince çizgilerin altının dolgunlaşmasını sağlıyor ve cildin gençliğini korumasını destekliyor.


50’LER 60’LAR ARASINDA
50’li yaşlarda anneler için cilt gevşekliği en büyük endişe kaynağıdır.  İnsanlar, boyundaki dokusal değişikliklerin yanı sıra gıdı oluşumunu da fark etmeye başlar. Bu yeni on yılda ayrı bir boyun kremi eklemek faydalı olabilir. Yardımcı olabilecek diğer bileşenler arasında peptitler, büyüme faktörleri, resveratrol ve C vitamini gibi antioksidanlar bulunuyor.

50’li yaşlarda rutin
Divine Krem, ölmezotundan elde edilen Süper öz içeriğiyle retinole doğaş alternatif olmasının yanı sıra daha güvenli bir seçenek sunuyor ve cildin görünmez ipler ile askıya alınıp toparlanmasını sağlıyor. Bu krem ile beraber kullanılacak Divine Youth Oil ise içerdiği kuşburnu, hodan, deniz iğdesi, engerek otu, kayısı, çuha çiçeği ve ketencik esansiyel yağları ile cildin ihtiyaç duyduğu vitaminleri cilde geri kazandırıyor.


60’LAR 70’LER ARASINDA
Kahverengi lekeler ve hiperpigmentasyon genellikle 60’larınızda bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle diğer her şey hala önemli olsa da, renk atmasını hafifletmek ve pigmentasyonu azaltmak için de çalışan ürünleri ve serumları düşünmek için iyi bir zamandır.

60’larınızda rutin
Bu dönemde cildin genel savunma mekanizması da güç kaybetmeye başlar. Bu yüzden, gündüz rutinlerinde olmaz ise olmaz spf içerikli referanslar kullanmak ön plana çıkar. Divine Cream Spf 20 ve Reine Blanche serisinin UV Shield Spf 50 referansları savunma mekanizmasını artırmak ve kuvvetlendirmek için ideal ürünlerden…


70’LER 80’LER ARASINDA
Yaşlandıkça cildin nemini kaybeder, bu yüzden topikal ürünler ve nemlendirici kremlerle bunu yenilememiz gerekir. Cildinizi çok kuru hissetmeye başlarsanız, pul pul dökülme sıklığını ve retinoid kullanımının sıklığını ayarlamak ve cilt bariyerini onarmaya yardımcı olan ürünleri aramak da önemli olabilir.

70’lerinizde rutin
Bu dönemde cildin yenilenme hızı gittikçe azalır, cildin yapısal ve dokusal formunda bozulmalar başlar, cilt genel görünümünü pek çok bakımdan kaybetmeye başlar. Cildin mevcut yaşlanma işaretlerini azaltmak cilde eski performansını kazandırmak için Harmony serum ve krem ikilisini kullanmak doğru bir seçenek olabilir.


80’LER 90’LAR ARASINDA
Hidrasyon bu aşamada her zamankinden daha önemlidir. Ciltte nem çekecek nemlendiriciler ve sıkılaştırıcı peptitler içeren hyaluronik asit veya gliserin gibi bileşenleri tavsiye edilir. Temizlik için daha nazik bir seçenek olarak misel su tercih edilebilir.

80’lerinizde rutin
İncelen cilt yapısının onarımı ön plana çıkar. Bu dönemde Shea gibi yağ asitleri bakımından zengin içerikli ürünler kullanmak gittikçe önem kazanır. Divine Cream Mask gibi ürünler nemlendirici olarak tercih edilmeli, Divine Cleansing Balm ve Foam gibi yumuşak yağ asidi içerikleri bakımından zengin temizleyiciler kullanılmalıdır.


Anneniz için uzun soluklu bakım istiyorsanız aktif bileşenlerin gözle görülür sonuçları için sekiz ila 12 haftalık tutarlı kullanım gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle sabır ve tutarlılık anahtardır. Ve tabii tüm yaşların  için önerdiğimiz sihirli serum Reset mutlaka cilt bakım ritüeline eklenerek, kullanılan nemlendiricinin performansı artırılmalı.