BİTKİSEL GÜÇ: CİLT BAKIMI İÇİN 4 FAYDALI BİTKİ

Tonlama, iyileştirme, toksinlerden arındırma, nemlendirme ve yaşlanmayı önleyen 4 bitkiyi inceliyoruz.

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 17 Ekim 2022
BİTKİSEL GÜÇ: CİLT BAKIMI İÇİN 4 FAYDALI BİTKİ Adobe Stock

Bitkilerin ve uçucu yağların size olağanüstü bir cilt kazandırabileceğini biliyor musunuz? Tütsüler, şifalı bitkiler ve bunların uçucu yağlarının tümü, genel sağlığınız kadar cilt için de iyileştirici özelliklere sahip. Tonlama, iyileştirme, toksinlerden arındırma, nemlendirme için fayda sağlayan bitkilerin cilt bakım ürünlerinde kullanımı günümüzde daha yaygın hale geliyor, çünkü araştırmalar cilt için sayısız faydasını doğruluyor. Uçucu yağlar bitkilerden elde edilir ve bu nedenle mineraller, terpenler, bitkisel besinler ve fitokimyasallar gibi içlerinde bulunan besin maddelerinin konsantre bir miktarını içerir. Bu besinler cildi hücresel düzeyde iyileştirir ve gençleştirir, cildi UV ışınlarının, sert kimyasalların ve çevredeki kirleticilerin zararlarından korur ve onarır, ayrıca yaşlanmanın etkilerini tersine çevirir. 

Bu şifalı bitkilerden bazıları cilt hücrelerini iyileştirmede o kadar iyidir ki, yara izlerini gerçekten ortadan kaldırabilir ve hepimiz bir yarayı hafifçe solduran bir krem bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu bitkiler yaraları ve yanıkları iyileştirmek için çok güçlü yeteneklere sahip olduklarından, normal cildi genç tutmak için özellikle güçlüdürler.

Parlayan sağlıklı bir cilt için: Biberiye 

Biberiye potasyum açısından zengindir ve riboflavin, piridoksin ve pantotenik asit gibi bir dizi B vitamini ile yüklüdür. Ayrıca hepsi cilde iyi gelen A vitamini ve bitki besinleri açısından da zengindir. Biberiye aslında her yerde cilt için en iyi bitkilerden biridir.

Biberiye,  yaşlanma sürecini yavaşlatabilen, sert kirleticilerin hasarını geri alabilen ve çevreden emdiğiniz serbest radikalleri etkili bir şekilde nötralize edebilen güçlü antioksidanlarla doludur. Özellikle cilt için güneş hasarını onarmada ve yaşlanmanın etkilerini tersine çevirmede faydalıdır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre biberiye, cildi serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarından koruyabilir ve cilt yüzey lipidlerinde oksidatif değişiklikleri inhibe edebilir.

Son araştırmalar, biberiyenin ciltteki biyolojik aktiviteyi uyardığını ve kırışıklıkları azalttığını gösteriyor. Aslında biberiye, greyfurt yağı özü ile birleştirildiğinde daha da fazla kırışık azaltma gücüne sahiptir. Kırışıklıklar sizin için bir sorunsa, bu iki güçlü özü birleştiren cilt ürünlerini arayın. 

Biberiye, aynı zamanda faydalı diğer etkilerin benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, biberiyenin cilt üzerinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere derin yararlı etkileri olduğunu göstermektedir:

  • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirme
  • Cilde netlik ve parlaklık kazandırma
  • Görsel pürüzlülüğü ve dokunsal pürüzlülüğü ortadan kaldırma
  • Cildin rengini ve tonunu iyileştirmek, kırmızı noktaları ve koyu bölgeleri aydınlatma.

Biberiye sivilceleri iyileştirmek ve yok etmek için de faydalı olduğu biliniyor. Acne Einstein araştırmacılarının belirttiği gibi, bitki cildin yağlılığını azaltmaya yardımcı olan güçlü dezenfektan özelliklere sahip ve antioksidan ve iyileştirici özellikleri, lekelerin neden olduğu koyu lekelerin azaltılmasına yardımcı oluyor.

Egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları için faydalı. Biberiye, hem cildinizi iyileştiren hem de güçlü bir anti-bakteriyel ajan görevi gören güçlü tıbbi özelliklere sahiptir. Çalışmalar, sadece akne tedavisinde değil, dermatit, sedef hastalığı ve egzama tedavisinde de güçlü olduğunu gösteriyor. Ayrıca yanıkları iyileştirmede ve yanık izlerinden kurtulmada son derece etkili.

Cilt için sayısız faydaya sahip: Sandal ağacı özü

Sandal ağacı, palmitoleik asit ve oleik asitler gibi bileşenler ve yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitlerinin her ikisinin de cilt için sayısız faydası vardır.

Omega-7, palmitoleik asit içeren tekli doymamış bir yağ asididir (MUFA). Deniz topalak ve macadamia fıstığı gibi gıdalarda bulunur. Macadamia yağı, güçlü yaşlanma karşıtı ve antioksidan güçlere sahiptir; herhangi bir iyi cilt bakım ürününde gerekli bir bileşendir. Palmitoleik asit, sadece genç ciltte bulunan bir asittir ve yaşlandıkça bu tamamen tükenir. Palmitoleik asit açısından zengin ürünler kullanmak, daha genç bir cilt görünümü yakalamamıza yardımcı olur.

Oleik asit, yumurta, sığır eti ve avokado gibi birçok hayvansal ve bitkisel kaynakta doğal olarak bulunan tekli doymamış bir omega-9 yağ asididir. Karite yağı, hindistancevizi yağı ve badem yağı gibi birçok nemlendirici yağ ve kremde kullanılan bir yağdır. Oleik asit cildin parlak, yumuşak ve esnek görünmesine yardımcı olur.

Sandal ağacı bu iki güçlü sağlıklı yağ asidine sahip olduğundan, cilt için birçok faydası vardır. Ancak sandal ağacı özünün en önemli özelliği, dünyadaki en iyi doğal cilt nemlendiricisi olmasıdır. Sandal ağacı cilt için çok iyidir, hatta aşırı soğuk havalarda çatlamış cildi hızla iyileştirebilir ve kötü yara izlerinin görünümünü azaltabilir. Egzama tedavisinde de etkilidir. 

Cilt için yeni harika bitki: Kuşburnu yağı

Victoria's Secret Modellerinden Victoria Beckham'a kadar herkes, cildine genç bir ışıltı verdiğini iddia ederek kuşburnu yağını sever. Kuşburnu yağının sırrı, cildi hücresel düzeyde iyileştiren antioksidanlarla dolu olmasıdır. 

Kuşburnu yağının başlıca iyileştirme yetenekleri, palmitik, linoleik ve gama linoleik asitler gibi temel yağ asitlerinden gelir.

Kuşburnu yağı ayrıca cilde emildiğinde prostaglandinler (PGE) adı verilen bir maddeye dönüşen F vitamini formundaki çoklu doymamış asitlerin zengin bir deposudur. Bu PGE'ler doku ve hücre zarı yenilenmesine yardımcı olur. Rosehip'in bol miktarda C vitamini ve bu iyileştirici yağ asitlerinden oluşan güçlü yaşlanma karşıtı kombinasyonu, onu güçlü bir yaşlanma karşıtı, cilt gençleştirici ajan yapar. 

Kuşburnu güzel bir cilt için mükemmel bir seçim yapan diğer faktörler, cildi korumaya yardımcı olan ve A, C, D vitaminleri ve B-karoten gibi hücre dönüşümünü artıran güçlü besinlerle dolu olmasıdır. Bu vitaminlerin tümü, serbest radikallerle savaşan ve çevreden gelen oksidatif hasarı azaltan antioksidan güçlere sahiptir.

Kuşburnunun Cilde Faydaları

Kuşburnu yağı güllerden gelir. Aslında, kuşburnu belirli bir gül çeşidinden gelir, Rosa aff. rubiginosa veya Rosa moschata. Bunlar aslında bir gülün yapraklarını döktükten sonra ercikte kalanlardır. Bu gül çeşidi tipik olarak Şili'de yetişen gül çalılarından hasat edilir.

Yaşlanma karşıtı

Kuşburnu yağı, özellikle cildin yüzey tabakasındaki kolajen üretimini uyarmada iyidir. Çünkü kuşburnu yağı, yeni kolajen üretimini teşvik etmek için en çok araştırılan ve kanıtlanmış bileşenlerin üçü açısından zengin olan tek bitkiden biridir: yağ asitleri, karotenoidler ve antioksidanlar. Örneğin karotenoidler, cildin dış tabakasının çok altına derinlemesine nüfuz eden ve dermayı içeriden besleyen çok küçük, atomik boyutlu moleküller oldukları için yaşlanmaya karşı mücadelede oldukça faydalıdır.

Aslında kuşburnu yağının özellikle derin kaz ayağı kırışıklıklarından kurtulmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. 

Güneş hasarını tersine çeviriyor

Kuşburnundaki yağ asitleri, karotenoidler ve antioksidanlar aynı zamanda cildin güneş hasarından iyileşmesine yardımcı olmak ve ciltteki yaşlılık lekelerini önlemek ve azaltmak için onu güçlü bir müttefik yapar. Yağ asitleri cildi içeriden nemlendirir, böylece karotenoidler ve antioksidanlar cilt hücrelerini yenileyerek işe yarayabilir. Kuşburnu yağındaki yüksek C vitamini içeriği ayrıca kolajen hasarını ve UV ışınlarından kaynaklanan hasarı tersine çevirmeye yardımcı olur. Bu nitelikler aynı zamanda onu hem hafif hem de şiddetli rosacea vakalarının neden olduğu kızarıklığın giderilmesi için mükemmel kılar. 

Yara izlerinden kurtulmaya yardımcı oluyor

 Kuşburnu yağındaki yatıştırıcı bileşenler, ciddi yanıklardan kaynaklananlar da dahil olmak üzere yara izlerinin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Bunlar gibi güçlü iyileştirici güçler, kuşburnu normal ciltteki hücreleri gençleştirmek için harika bir şekilde faydalı kılar.

Antibakteriyel ve yaşlanma karşıtı: Lavanta

Lavanta, cildi iyileştirme ve ona harika bir netlik ve ton verme yetenekleri nedeniyle yakın zamanda yeniden keşfedildi. Lavanta, akneden kurtulmaktan ciltteki yaşlanma sürecini tersine çevirmeye kadar her şey için harika kılan güçlü antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Cildi hücresel düzeyde iyileştirir ve gençleştirir.

Lavanta, yanıkları ve yaraları iyileştirme gücü nedeniyle uzun zamandır natüropatlar tarafından saygı görüyor ve şimdi bilim yetişiyor. Yakın tarihli bir 2016 araştırması, lavanta cildi iyileştirmede bu kadar etkili kılan şeyin, cilt hücrelerini yenilemek ve böylece yanıkları iyileştirmek için moleküler düzeyde çalışan bir bileşen olan dönüştürücü büyüme faktörü-ß (TGF-ß) adı verilen bir şey içermesi olduğunu ortaya koymaktadır.Yaralar ve yeni, sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumunu hızlandırır.

Lavanta, ajanların etkilerini tersine çevirebilir ve cildi detoksifiye edebilir. Lavanta, cilt için de güçlü antioksidanlar içerir, serbest radikalleri nötralize etmeye ve havadaki kirleticilerin ve toksinlerin hasarını tersine çevirmeye yardımcı olur. Lavanta ayrıca cildimizi her türlü enfeksiyondan koruyan anti bakteriyel ajanlara sahiptir ve bu da onu zararlı akneler için bile güçlü bir tedavi haline getirir.

Lavanta'nın süper gücü: İyileştirici yanıklar

Cildin görünümünü iyileştirmek için güçlü bir bitki ararken iyi bir hile, yanıkları veya yara izlerini iyileştiren bitkilere bakmaktır. Ne de olsa yanıkları iyileştirebiliyorlarsa, o zaman içlerinde cildinizde harikalar yaratabilecek ve yaşlanma sürecini tersine çevirmeye yardımcı olabilecek güçlü bileşenleri vardır.15 Lavanta'nın güçlü anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri, hem yanıkları iyileştirmesine hem de cildin iltihaplanmasına yardımcı olur. bunların neden olduğu yaralar.

 

 

 

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.