CİLDİMİZİN NEM BOMBASI: POLİGLUTAMİK ASİT NEDİR?

Yeni bir cilt bakım içeriği!

Etkili bir cilt bakım rutini için yeniliklere ve yeni içeriklere hazır olmak gerekiyor. Evet… Her zaman kullandığınız ve favori ürünleriniz olabilir ancak cilt şikayetleriniz devam ediyorsa belki de yeni bir içeriği denemenin zamanı gelmiştir! İşte tam bu noktada cilt bakım trendlerine göz atıyoruz. Özellikle kış aylarında cildimiz daha kuruyken ve hassasken yeni içerikler kurtarıcımız olabiliyor. Kış aylarında kuruluk dediğimiz zaman aklımıza nemlendirici olarak hyalüronik asit geliyor ancak daha önce duymamış olmanız yüksek olan bir içerik daha var: poliglutamik asit! 

Aşağıda poliglutamik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

POLİGLUTAMİK ASİT NEDİR?

Poliglutamik asiti veya PGA’i, hyalüronik asidin ablası olarak düşünebilirsiniz. Benzer bir yapıya sahip olan PGA, molekül boyutu olarak daha büyük. Hyalüronik asit gibi poliglutamik asit, su moleküllerini kimyasal olarak çeken bir nemlendirici. Aradaki fark, PGA molekülünün daha büyük bir molekül boyutuna sahip suda çözünür bir peptit olması, kısacası molekül boyutu sebebiyle cildin derinlerine inmiyor. 

POLİGLUTAMİK ASİT NE İŞE YARIYOR?

Poliglutamik asidi streç film gibi düşünebilirsiniz. Cildin yüzeyinde suyun buharlaşmasını önleyen bir hidrojel film oluşturan PGA, kapatıcı özelliği ile cildin nemi korumasına yardımcı oluyor. Cildinizin dolgunlaşmasını sağlayan poliglutamik asit yüzeydeki cilt hücrelerini dolgunlaştırırken ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor. 

POLİGLUTAMİK ASİT NASIL KULLANILIR?

Genel olarak poliglutamik asit ve hiyalüronik asidin birlikte kullanılması öneriliyor. Hyalüronik asit, poliglutamik asitten daha derin emiliyor çünkü poliglutamik asit daha büyük bir molekül boyutuna sahip. Bu nedenle iki asidi kullanmak cildin farklı seviyelerinde nemlenmesini sağlıyor. Poliglutamik asidin, retinol, niasinamid, C vitamini, laktik asit ile de güzel bir eşleşme sağladığı belirtilirken PGA’ın çoğu ciltte uygulanabileceği söyleniyor. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz poliglutamik asit içerikli ürünleri inceleyebilirsiniz...