CİLDİNİZE VİTAMİN TAKVİYESİ

Cilt bakımı departmanına yeni bir üye daha katıldı. Tanıştıralım: K vitamini...

Cildinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın sağlığını korumak için vitamin takviyeleri en gerekli şeylerden biri. Ancak hangi vitamini ne zaman kullanmanız gerektiğini öğrenmek biraz zor olabilir. Takviye konusunda neyi ne zaman kullanacağınıza dair bir takvim bile oluşturmanız gerekebilir! Neden mi? Çünkü cilt bakımı departmanında yeni bir içerik var: K-Vitamini. 

K-Vitamini, cildinize en hızlı şekilde ışıltı katacak içeriklerden biri. Bunun yanı sıra sayısız sağlık avantajı olan K-Vitamini hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Cilt bakımında C vitamini, D vitamini ve E vitamini ve F vitamini en popüler içerikler arasında yer alırken araştırmalara göre 100 kişiden 99’u yeterli K-Vitamini takviyesi kullanmıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen K-Vitaminini bugüne dek gözden kaçırmış olabiliriz… Ancak geç olsun ama güç olmasın diyerek sizi K-Vitamini ile başbaşa bırakıyoruz!

K-VİTAMİNİ NEDİR?

Yaraları iyileştirmek için kullanılan bir grup vitaminin parçası olan K-Vitamini, K1 ve K2 vitamini bileşenlerinden oluşuyor. Kale ve ıspanak gibi yeşil bitkilerde bulunan K1 vitamini aynı zamanda sebze yağları ve tahıllarda bulunuyor. K2 vitamini ise fermente yiyeceklerde ve yumurta sarısı ve tereyağ gibi hayvansal gıdalarda bulunuyor. K2 vitamini aynı zamanda bağırsaklarımızda üretilen bakteriler arasında yer alıyor. 

K-VİTAMİNİN FAYDALARI NEDİR?

K-vitamininin ana işlevi, kalbi korumak ve kemik sağlığımızın optimum düzeyde olmasını sağlamak için vücutta hayati olan proteinleri aktive etmek. Yağda çözülebilen bir vitamin olan K-Vitamini, kan pıhtılaştıran vitamin olarak biliniyor. Vücudumuzdaki kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan moleküllerin üretilmesine yardım eden K-Vitamini aynı zamanda kan kalsiyum seviyelerini düzenleyerek kemik sağlığında faydalı oluyor. 

Vücudunuz öncelikle K1 vitaminini vitaminleri emen organ olarak bilinen karaciğerinize yönlendiriyor. K2 vitamini ise kemik hassasiyetini azaltarak aynı zamanda kalp sağlığında faydalı görülüyor. 

K-VİTAMİNİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Yağlı yiyeceklerde ve yağlarda eriyen K-Vitamini, vücudun yağ bezelerinde depolanıyor. Daha sonra vücudunuzdaki proteinleri aktif hale getiren K-Vitamini, hücreler ile ihtiyacı olan yerlere gönderiliyor. Bu nedenle vitamin takviyesinde önemli bir görev gören K-Vitamini seviyelerinize dikkat etmelisiniz!

K-VİTAMİNİNİN CİLT SAĞLIĞINA FAYDALARI NEDİR?

K-Vitamini konusunda zengin olan cilt bakım ürünleri, cildinizin iyileşme sürecini güçlendirerek cildinizin doğal bariyerlerini kuvvetlendiriyor. Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran K-Vitamini aynı zamanda koyu göz altı halkalarında fayda sağlıyor. Şişkinliği, kızarıklığı ve iltihapların yanı sıra egzama gibi cilt problemlerinde işe yarayan K-Vitamini cildinizi koruyor ve nemlendiriyor. 

Fotogaleride hem cilt bakımında hem de takviye olarak kullanabileceğiniz K-Vitamin içerikli ürünleri bulabilirsiniz…