LEKELERE VEDA: LAKTİK ASİT NASIL KULLANILIR?

Doğal ışıltıya kavuşturan bir içerik daha!

Glikolik, salisilik ve hiyalüronik asit… Cilt bakımı departmanında kendinizi adeta bir kimya mühendisi gibi hissediyor olabilirsiniz. Hangi asit neye yarıyor? Hangi asit hangi cilt bakımı şikayetinde etkili? Tüm bu soruları cevaplamaya çalışırken sürekli yeni bir asit ile tanışıyoruz. Bu sefer de durağımız laktik asit! Geçtiğimiz ayların en çok aranan cilt bakım içeriği olan laktik asit, aynı zamanda en etkili asit türü olabilir. 

Lekeler, eşit olmayan cilt tonu, koyu halkalar veya hiperpigmentasyon gibi şikayetleriniz varsa, laktik asidi cilt bakım rutininize dahil etme zamanı! Glikolik asit gibi peeling içeriklere karşı hassas bir cilt yapısına sahipseniz, laktik asit çok daha nazik ve risksiz bir opsiyon oluyor. Yeni bir asit ile tanılmaya hazırsanız, aşağıda laktik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

LAKTİK ASİT NEDİR VE CİLT BAKIMINDA FAYDALARI NELER?

Laktik asit okuldaki biyoloji derslerinizi anımsatıyor olabilir. Egzersiz yaptığınızda kaslarınızın ürettiği asit olan laktik asit, cilt bakımında tamamen farklı bir görev görüyor. Alfa Hidroksi Asitlerinin (AHA) bir türü olan laktik asit, eksfoliyant, yaşlanma karşıtı ve leke giderici özelliği ile biliniyor. Genelde sebze turşularından veya sütten elde edilen laktik asit, ciltte topik olarak kullanıldığı zaman yüzünüzün ışıltısını ve yapısını geliştiriyor. Aynı zamanda akne ve cilt eşitsizliğini gideren laktik asit, oldukça etkili ve kapsamlı bir bakım sağlıyor. 

LAKTİK ASİDİN GLİKOLİK ASİTTEN FARKI NEDİR?

Laktik asit gibi AHA asitlerinin bir türü olan glikolik asit, cildinizin üst tabakasına eksfoliyasyon uyguluyor. Ancak bu iki asit arasında oldukça belirgin farklar var. Anti-ageing, nemlendirme, ince çizgi ve kırışıklık giderilmesinde yardımcı olan laktik ve glikolik asitlerinin benzerlikleri kadar farkları da var. Glikolik aside kıyasla çok daha nazik olan laktik asit, daha sık uygulanabiliyor. Eğer cildiniz glikolik aside tepki veriyor, hassasiyet, kızarıklık veya kuruluk gibi şikayetleriniz oluyorsa, laktik asit çok daha güvenli bir opsiyon olabilir. 

LAKTİK ASİDİ CİLT BAKIMINDA NASIL KULLANMALIYIZ?

Laktik asit içerikli cilt bakım ürünlerinin %2 ile %10 arasında değişen oranları görülüyor. Eğer AHA asitlerini ilk defa deniyorsanız, %2 içerikli ürünler ile başlayabilir ve zamanla laktik asit içeriğini artırabilirsiniz. En iyi sonuçlar için laktik asidi sabah yerine gece uygulamanız tavsiye ediliyor. Güneş ışığı ile cildinizi daha hassas hale getiren cilt bakımı asit içeriklerini haftada 2 veya 3 kez akşam bakım rutinlerinizde uygulayabilirsiniz. 

LAKTİK ASİDİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Laktik asit oldukça nazik bir cilt bakım içeriği. Güneş ışığı ile daha hassas olan cildinize karşı cilt bakım asitlerini kullanırken UVA ve UVB ışınlarına karşı SPF içerikli ürünler kullanabilirsiniz. 

Fotogaleride laktik asit içerikli cilt bakım ürünlerini görebilirsiniz…