CONCEALER NEDİR? CONCEALER UYGULAMANIN EN DOĞRU YOL

Sık kullanılan kozmetik ürünler arasında concealer da bulunuyor. Peki Concealer Nedir? Nasıl kullanılır? İşte Concealer kullanımı ve doğru şekilde uygulanması için bazı adımlar...

ÖZGE ÇOLAK 19 Haziran 2023
CONCEALER NEDİR? CONCEALER UYGULAMANIN EN DOĞRU YOL iStock

“Concealer ne demek?” sorusu, cilt kusurlarını kapatmak için kullanılan kozmetik bir ürün şeklinde cevaplanabiliyor. Cilt tonuna uygun renkteki bir concealer, genellikle göz altı morlukları, sivilce izleri, kızarıklıklar ve lekeler gibi cilt problemlerini gizlemek için kullanılıyor. Kusurları gizlemek ve cilt tonunu düzeltmek için makyaj rutininin önemli bir parçası. Concealer kullanımı ve doğru şekilde uygulanması için şu adımlardan oluşan rehberi izleyebilirsiniz:

 • Temizlik ve Nemlendirme: Concealer uygulamadan önce yüzünüzü iyice temizlemek ve bir krem ile cildinizi nemlendirmek gerekiyor.

 • Doğru Renk Seçimi: Cilt tonunuza uygun bir concealer seçmek önemli. Doğru renk, cilt kusurlarını gizlemek ve doğal bir görünüm sağlamak için dikkat edilmesi gereken faktörler arasında.

 • Uygulama Alanının Belirlenmesi: Göz altı morlukları, sivilce izleri, kızarıklıklar veya lekeler gibi sorunlu bölgeleri tespit ederek bu alanlara yoğunlaşabilirsiniz.

 • Doğru Uygulama Yöntemi: En yaygın concealer uygulaması parmaklar, makyaj süngeri veya fırça yöntemleri kullanılıyor. Makyaj süngeri veya concealer fırçası kullanarak ürünü cilde yayabilirsiniz.

 • Hafifçe Karıştırma: Ürünü uyguladıktan sonra fazla olanı cilde hafifçe karıştırarak doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. 

 • Pudra veya Makyaj Sabitleyici Kullanma: Concealer cilde tutunmak ve makyajın dayanıklılığını artırmak için hafif bir pudra veya makyaj sabitleyici istiyor. Duruma göre istediğiniz ürünü tercih ederek uygulayabilirsiniz.

 • Doğal ışıkta kontrol etme: Son olarak concealer uygulamasının ardından makyajınızı doğal ışık altında kontrol etmeniz tavsiye ediliyor.

Cilt Tipine Uygun Concealer Nasıl Seçilir?

Concealer önerileri almadan önce cilt tipinize uygun ürünü seçmek için bazı adımları uygulamak gerek.

 • Cilt Tipi: Cilt tipinizi belirlemek için yağlı, kuru, karma veya normal cilt olarak sınıflandırabilirsiniz. 

 • Yağlı Cilt: Yağlı bir cilde sahipseniz, mat ve yağsız bir kapatıcı tercih etmek önemli. Yağsız formüller, sebum üretimini kontrol etmeye yardımcı oluyor ve cildin parlak görünmesini azaltıyor.

 • Kuru Cilt: Kuru bir cilt tipine sahip kişiler nemlendirici özelliklere sahip olan ve cildi besleyen bir kapatıcı tercih edebilirsiniz. Krem veya sıvı formüller genellikle kuru ciltler için daha uygun.

 • Karma veya Normal Cilt: Karma veya normal bir cilt tipi iseniz tercihe göre farklı formüllerden birini seçebilirsiniz. Karma ciltler için genellikle hafif ve yağsız formüller tercih edilirken, normal ciltler genellikle geniş bir formül yelpazesinden seçim yapılabiliyor.

 • Renk Eşleşmesi: Kapatıcının doğru renk tonunu seçmek önemli. Kapatıcı, cilt tonunuzla uyumlu olduğu zaman cilt renginizi dengelemeye yardımcı oluyor.

Concealer Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Concealer satın alırken en yüksek verimi alabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Cilt tipini tanım, uygun renk eşleşmesi, istenilen kapatıcılık oranı bunlardan bazıları. 

 • Renk Eşleşmesi: Concealer kapatıcının doğru renk tonunu seçmek, doğal ve kusursuz bir görünüm elde etmek için önemli. Kapatıcıyı doğru bir şekilde seçmek için bileğinizin içindeki veya çenenizin altındaki cilt tonunu gözlemleyebilirsiniz.

 • Cilt Tipine Uygun Formül: Cilt tipinize uygun bir formül seçmeniz gerek. Yağlı bir cilt için mat ve yağsız bir kapatıcı tercih edebilirsiniz. Kuru ciltler için nemlendirici özelliklere sahip krem veya sıvı formüller daha uygun.

 • Kapatıcılık Düzeyi: Kapatıcıların farklı kapatıcılık düzeyleri var. Hafif kapatıcılık sağlayan ürünler, küçük kusurları ve hafif gözaltı halkalarını örtmek için uygun.

 • Uygulama Kolaylığı: Farklı kapatıcı türleri arasında sıvı, krem veya stick formlarında concealer çeşitleri bulunuyor. Sıvı kapatıcılar genellikle hafif ve doğal bir görünüm sağlıyor. Krem kapatıcılar daha yoğun ve daha fazla kapatıcılık için ideal.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.