DİŞ AĞRISINA 10 TAVSİYE

Diş hekiminize gitmenize biraz zaman varsa, uygulayabileceğiniz kolay 10 tavsiye

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 29 Aralık 2014
DİŞ AĞRISINA 10 TAVSİYE


Diş ağrısının kesin çözümü diş hekimine görünmek. Onun kadar kesin olan bir başka konu da, birçoğumuzun bu kontrolleri ya da tedavileri erteleme çabaları. ‘Zamansızlıktan, korkudan veya maddi yetersizlik nedeniyle ertelemek zorunda kalırsak, bu ağrıları nasıl hafifletebiliriz?' sorusunun cevabını Dt Selçuk Özbölük'e sorduk. İşte 10 etkili ve doğal yöntem:

1- İlk olarak diş fırçalamayı deneyin. Fırçalama çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin dişipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.


2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır. Dişeti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.


3- Diş hekiminize danışarak ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gerekebilir. Antibiyotik kullanımı için mutlaka diş hekiminize danışmanız gerekmektedir. Ağrıyan diş ısırdığında daha fazla ağrıya neden olursa bu iltahaplanmanın göstergesidir.


4- Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.


5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.


6- Sarımsak çürük diş üzerinde bekletilerek ağrıya neden olan bakterileri yok eder.


7- Çörek otu uyuşturma özelliği yoktur ancak düzenli kullanıldığında ağrıya neden olan etkenlerin ortadan kalkmasını sağlar. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.


8- Buğday çimi suyu; diş etleri ve dişlerdeki enfeksiyonlardan koruyan doğal bir antibiyotiktir. Ağızda bakterilerin artmasını engeller ve diş ağrısını azaltır.


9- Zerdeçal; antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağrı giderme gücüne sahiptir. Su ile karıştırılıp hamur haline getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.


10- Karabiber; güçlü bir antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri olan doğal bir antibiyotiktir. Diş ağrısının azalmasında etkilidir.

Öte yandan, her ne kadar bir uzmandan gelse ve etkili olsalar da bu tavsiyelerin ancak geçici çözümler olduğunu ve en kısa zamanda doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız! 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.