ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Doğru dermatolog

Doğru dermatologu nasıl seçersiniz?

Doğru dermatologu nasıl seçersiniz?

Cilt uzmanları iki çeşittir: genel ve kozmetik üzerine eğitim almış olanlar. Doğru dermatolog cildinizle ilgili endişeleriniz için de doğru bir adres olması açısından önemlidir. Peki, onu nasıl bulacaksınız?

a. FARKLARINI BİLMEK. Genel bir dermatoloji uzmanı isilik, akne ve rosaceayı tedavi eder. Cilt yüzeyindeki şüpheli benleri takip etmek için testler uygular. Ayrıca saç seyrelmesi gibi konularda uzmandırlar. Genel dermatologlar, anti-aging reçetelerine başlamak için doğru birer adrestir. Ayrıca ince kırışıklıklar ve kahverengi lekeler konusunda da onlardan yardım almak en doğrusudur. Derin kırışıklıklar, yara izleri, -peeling, enjeksiyon ya da lazer uygulaması gerektiren- cilt yüzeyindeki kalıcı renk değişimleri ise kozmetik dermotologların uzmanlık alanıdır.

b. ÖZGEÇMİŞLERİNİ KONTROL EDİN. Neredeyse her doktorun kendilerini tanıtıcı bir web sitesi vardır. Bu mecra da doktorun uzmanlık alanını izlemek açısından bilgilendiricidir. 

c. GÖRÜŞMEYE GİDİN. İlk randevunuz için pazartesi ya da salı günlerini tercih edin. Özellikle bu iki gün doktorların en yoğun olduğu günlerdir. Dolu olan bekleme odasında diğer hastalarla sohbet etme ve bilgi edinme imkanı bulabilirsiniz. 

d. DİNLEYİN.  Kozmetik dermatologla ilk kez buluşmanızda neden orada olduğunuza dair duygularınıza kulak verin. Cildinizdeki rahatsız olduğunuz kırışıklıklardan, bacaklarınızdaki belirgin damarlardan söz edin, fakat bunlarla ilgili internet ortamında rastladığınız tedavi yöntemlerinden bahsetmeyin. Size vereceği cevapları dikkatlice dinleyin. Görüşleri, çözümler konusunda ne kadar yapıcı ya da agresif yaklaşımlar sergilediğini ortaya koyacaktır.