ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

Güzellik sırları

Yıldızların sihirli krem formülü: 'BB'

Makyaj artistleri ona tapıyor; Uzak Doğu, Avrupa ve Amerika'daysa çoktan kült ürünler arasına girmiş durumda. Son dönem kozmetik ürünlerinin olağanüstü trendi “Blemish Balm” kremlerle ilgili detaylarsa yazımızda...

Kısaca BB olarak anılan ve leke kapatıcı özelliğiyle bilinen bu krem formu, özellikle cilt yüzeyindeki kusurları gizlemesi dolayısıyla tercih ediliyor. Çok yönlü BB, ayrıca bakım yapıyor, fondöten görevi görüyor, UV koruyucu ve anti-aging etkileriyle de dikkat çekiyor. BB kremler, ciltteki renk dengesizliğini, göz altı morluklarını ve tahrişleri de kamufle ediyor. Kısacası, renkli bir gündüz kreminden çok daha fazla işleve sahip. 

Peki, bu trend nereden geliyor? 60'ların sonlarında güzellik uzmanı Christine Schrammek, derin peeling ya da lazer uygulaması sonrasında hassas ciltleri yenileyen ve kızarıklıklarını kapatıcı özelliği bulunan bir bakım geliştirdi. Asyalı kadınlar ve Hollywood yıldızları için bu formül bulunmaz bir nimetti. Bu arada formülü daha da geliştirilerek bugünkü halini aldı. 

Birçok kozmetik ürününde rahatlıkla bulabileceğiniz BB'ler makyaj öncesi cildi hazırlamak için inanılmaz bir baz ürün olarak öne çıkıyor. Cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor, parlaklık veriyor... Ve en önemlisi de her yaştan kadının kullanmasına olanak tanıyor.